Jump to content

Problema senzori presiune pneuri


Recommended Posts

Aseara am primit avertizarea TYRE PUNCTURE anuntand ca as avea pana,problema e ca am lasat-o peste noapte sa vad care din roti e cu problema dar surpriza,nici una din roti nu este moale si nici nu se vede sau se aude ceva la roti cum ca ar scapa aer.Ce ar putea fi?

Mentionez ca nu am senzori in sau pe janta.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
chiar, ce face functia din iDrive, Set Tyre Pressure ? am si eu la e60 si nu m-am lamurit :blink: Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Se rezolva din meniul navigatiei.Am patit si eu la fel din cauza ca presiunea in pneuri nu era egala.

 

Problema asta o aveam de doua saptamani, imi tot statea aia rosie aprinsa...in bord...groaznic :)

TYRE PUNCTURE...numai asta vedeam :) Nu facusem nicio pana, am facut iar presiunea ...aia tot nu disparea :twoup:

Am crezut ca s-a dus vreun senzor sau vreo valva...ceva...pana acum, cand am vazut postul tau si-am fugit imediat la masina, am intrat in meniu...am setat si-a disparut eroarea :()

Asa ca...multumiri :D)

Link to comment
Share on other sites

Cand nu ai presiune egala in roti apare warning-ul ala.sistemul detecteaza diferente mici(calculeaza dupa modul cum sta masina).Am patit si eu la fel,am fost la vuclnizare si aveam diferenta pe o roata 0.1-0.2 fata de celelalte.Acum nici nu mai bag de seama,apare warning-ul il setez si gata.

Cand apare rosu e belea,pana si gata.In rest aiureli.

Link to comment
Share on other sites

Du-te la o vulcanizare,fa presiune noua la toate 4 rotile si dupa aia reinitializeaza senzorul

 

Presiunea era facuta, am reinitializat senzoru din meniul navigatiei :)

Bine...vezi tu...treaba asta cu presiunea...e cam aiurea uneori...am facut mai demult presiunea intr-o benzinarie...mi s-a parut cam rigida masina...am fost la o vulcanizare, cica aveam 2,5 in loc de 2,0 cat am vrut eu...

Desi ar fi mai bine si 1,8 ...uneori...depinde unde mergi, etc

Nu stiu unde dracu sa fac o presiune cu adevarat buna, reala :)

Link to comment
Share on other sites

Du-te la o vulcanizare,fa presiune noua la toate 4 rotile si dupa aia reinitializeaza senzorul

 

Presiunea era facuta, am reinitializat senzoru din meniul navigatiei :)

Bine...vezi tu...treaba asta cu presiunea...e cam aiurea uneori...am facut mai demult presiunea intr-o benzinarie...mi s-a parut cam rigida masina...am fost la o vulcanizare, cica aveam 2,5 in loc de 2,0 cat am vrut eu...

Desi ar fi mai bine si 1,8 ...uneori...depinde unde mergi, etc

Nu stiu unde dracu sa fac o presiune cu adevarat buna, reala :)

Link to comment
Share on other sites

Cand nu ai presiune egala in roti apare warning-ul ala.sistemul detecteaza diferente mici(calculeaza dupa modul cum sta masina).Am patit si eu la fel,am fost la vuclnizare si aveam diferenta pe o roata 0.1-0.2 fata de celelalte.Acum nici nu mai bag de seama,apare warning-ul il setez si gata.

Cand apare rosu e belea,pana si gata.In rest aiureli.

Cum sa detecteze cum sta masina? Masoara inclinarea in microni?

Sistemul detecteaza presiunea pe baza rotatiilor fiecarei roti in parte prin senzorii de ABS. Daca o roata are presiune mai mica, automat diametrul rotii devine mai mic si va avea nevoie de mai multe rotatii sa tina pasul cu celelalte roti, automat apar neconcordante.Si atunci aparea eroarea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.