Jump to content

Asta iarna


swimmer

Recommended Posts

100 pe poleposition. cine mai da cine se mai baga??

ma baieti faceti ma dus ca e mai ieftin si mai sanatos decat sa va racoriti fata in fata. ce rost are daca e adevarat sau nu daca e bun sofer sau are noroc? omu a zis varianta lui fiecare face cum vrea. morala e sa nu faceti ca el. cred ca ar trebui sa facem rubrica separata NU FACETI CA EI

Link to comment
Share on other sites

100 pe poleposition. cine mai da cine se mai baga??

ma baieti faceti ma dus ca e mai ieftin si mai sanatos decat sa va racoriti fata in fata. ce rost are daca e adevarat sau nu daca e bun sofer sau are noroc? omu a zis varianta lui fiecare face cum vrea. morala e sa nu faceti ca el. cred ca ar trebui sa facem rubrica separata NU FACETI CA EI

saaaaaaaau....NU PATITI CA EI :blink: , nu e bine sa fim rai , ca ne vede cineva :)

Link to comment
Share on other sites

e cam acelasi lucru dar tot o sa intelegem ca nu trebuie sa mergem cu 140 sau 14.0 km/h pe gheata in curbe si mai stiu eu cum. am vb mai devreme cu cineva si mi a confirmat ca de la viteza aia pe gheata e imposibil sa iei curba si sa reduci viteza fara sa o patesti. dar daca se poate atunci felicitari cui a reusit iar noua..... nu incercati asa ceva acasa. sau decat acasa pe simulator. swim nu te supara da daca am gasit motiv de coment bagam si noi, nu e personal crede ne
Link to comment
Share on other sites

Ideea este daca ai tractiune spate stai acasa sau iei alta masina cu tractiune fata sau x drive iarna.

 

 

sau te raportezi la conditiile de trafic, muuuuult mai ieftin decat sa-mi schimb masina ca a nins :blink:

Ce sa inteleg prin conditii de trafic??

 

 

"Ce faci cind te trezesti cu masina cu 140km/h pe o pirtie de gheata cu fagase si mai ai cam 200m si trebuie sa iei curba la dreapta in 90 grade? Caz real asta iarna si masina incarcata."

 

Plecam de la ce ai scris tu, sunt socat ca nu intelegi la ce m-am referit avand in vedere despre ce se discuta:

- iarna tu ai 140 ... prima greseala

- gheata ... tu ai 140 ...a 2 a greseala

- 200 m pana la curba de 90 de grade tu inca te gandesti ce sa faci( avand 140 la ora)

- partie ... tu esti cu masina, asta e o greseala mai rar intalnita, de obicei lumea merge cu skiuri respectiv placa pe partie, dar na fiecare cu gusturile lui a 4 a greseala

- la toate astea se audauga ca era si masina incarcata

 

 

daca faceai exact invers te raportai la conditiile de trafic

 

eu nici nu mai postez pe acest topic , mi se pare un topic ... (mai bine nu dau atribute pt ca se pot considera jigniri si nu am intentia asta) :)

 

no offence.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am patit o faza care a implicat viteza mare si polei asta iarna: aveam 150 la ora si rulam pe paralela 45 si m-am terzit ca de pe asfalt am intrat pe gheata, polei mai ezact... nu mi-as fi data seama daca n-ar fi trebuit sa incerc o franare pentru ca unul cu o duba de Fan Courier de pe banda 1 s-a hotarat subit ca i-a luat ma-sa parcela si pe juma de banda 2 exact cand aproape ajungeam in dreptul lui, iar el avea vreo 70-80 probabil... In momentul ala am zis ca n-o sa pot sa-l evit si ma pregatisem de impact. am eliberat imediat frana cand am simtit ABS-ul si am tras foarte incet de volan ca sa il depasesc usor pe contrasens (noroc ca nu-s si acolo parapeti cum sunt pe portiunea Ploiesti-Bucuresti). No harm done, nimic spectaculos, insa am tras cea mai mare spaima de pana acum, pentru ca e groaznic sa realizezi ca ai posibilitati foarte limitate sa INCERCI sa controlezi situatia... Tractiunea spate se comporta OK si iarna atata timp cat nu alergi si nu o bruschezi si ai gume bune.

Si astfel iti ramine doar un singur lucru de facut: sa astepti impactul. Nu pot spune decit ca aveti dreptate domnilor :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@florentincristea, marfa faza cu lanterna :twoup:)) ai 10 puncte

Cum vine treaba cu mergi cu 140 km/h, mai ai 200 m pana la gheata, franezi si intri cu 120 km/h ? :twoup: la 120 km/h, pe gheata, poti sa sari din mers ca nu ai ce-i face, pur si simplu nu ai ce....poti sa eliberezi toate ambreiajele si sa-i mai dai si cu smoala la roti ca tot degeaba......ori aveai vreo 60 km/h, ori nu era gheata, ori crezi ca postezi pe un forum pentru copii..... La 120 km/h, daca ai pierdut directia pe gheata, rupi toti copacii prin zona fratele meu (sau te rupi tu)....

Rog un moderator sa mute topicul asta la sectiunea de bancuri :D

p.s.: mai aud fazele de genul "intru in curba aia cu vineza de n km/h"...si cand ma urc langa respectivul si ii spun sa intre cu cat mai mult...pauza....in momentul cand se uita el pe bord, inca nu este intrat bine in curba, ridica privirea sa vada soseaua (in timpul asta masina incetineste in continuare) si cand se uita iar in bord, ce sa vezi...viteza e iar mare....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

@florentincristea, marfa faza cu lanterna :twoup:)) ai 10 puncte

Cum vine treaba cu mergi cu 140 km/h, mai ai 200 m pana la gheata, franezi si intri cu 120 km/h ? :twoup: la 120 km/h, pe gheata, poti sa sari din mers ca nu ai ce-i face, pur si simplu nu ai ce....poti sa eliberezi toate ambreiajele si sa-i mai dai si cu smoala la roti ca tot degeaba......ori aveai vreo 60 km/h, ori nu era gheata, ori crezi ca postezi pe un forum pentru copii..... La 120 km/h, daca ai pierdut directia pe gheata, rupi toti copacii prin zona fratele meu (sau te rupi tu)....

Rog un moderator sa mute topicul asta la sectiunea de bancuri :D

p.s.: mai aud fazele de genul "intru in curba aia cu vineza de n km/h"...si cand ma urc langa respectivul si ii spun sa intre cu cat mai mult...pauza....in momentul cand se uita el pe bord, inca nu este intrat bine in curba, ridica privirea sa vada soseaua (in timpul asta masina incetineste in continuare) si cand se uita iar in bord, ce sa vezi...viteza e iar mare....

Treaba cu ridicatu privirii imi place la tine. Vezi pe 360 de grade, ceasurile de bord si drumul toate aproape in acelas timp. Eu conduc din 94. Tu?

Link to comment
Share on other sites

Voi soferilor , care sunteti niste piloti de curse innascuti.... :twoup:

Incercati manevrele de mai sus iarna care o sa vine , da incercati cu o viteza pe masura "talentului dumneavoastra dragi colegi"

Poate nu ne time inima pe toti sa mergem iarna cu 140km/h, poate ne place cu 240km/h, senzatie nu gluma.

Patetic.

Edited by wind316
Link to comment
Share on other sites

swimmer, condul dinaintea ta, dar nu e asta important....nu trebuie sa ne masuram talentele, doar ca....asta cu 140 km/h pe gheata, mie mi se pare de-a dreptul jenanta, mi-e mi-ar fi rusine sa debitez asa ceva....imi pare rau..pe gheata, esti pe gheata si PUNCT....ori nu ai condus in viata ta, ori iti plac povestile
Link to comment
Share on other sites

nu ati auzit? marmota nu mai impatureste ciocolata in staniol

 

S-a emancipat :twoup:

Dupa mine...daca ai 140, dupa spusele tale, pe conditiile respective meteo...atunci pot spune ca nu stii cum se conduce iarna in conditii de siguranta! Parerea mea :twoup:

Daca ajungi la viteza respectiva pe gheata inseamna ca ai avut o zi tare proasta ca sa ajungi la asemenea solutii extreme :D

Edited by Tato
Link to comment
Share on other sites

nu ati auzit? marmota nu mai impatureste ciocolata in staniol

 

S-a emancipat :twoup:

Dupa mine...daca ai 140, dupa spusele tale, pe conditiile respective meteo...atunci pot spune ca nu stii cum se conduce iarna in conditii de siguranta! Parerea mea :twoup:

Daca ajungi la viteza respectiva pe gheata inseamna ca ai avut o zi tare proasta ca sa ajungi la asemenea solutii extreme :D

A venit vara?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.