Jump to content

UN-FUKING- BELIEVABLE


verssatu

Recommended Posts

N-are cum sa ia cu suspendare, daca s-ar fi intamplat noaptea si nu venea presa repede ar fi mutat trecerea in "colaborare" cu politia.

 

S-a mai intamplat...

In general se dau pedepse cu suspendare cand sunt oameni sus pusi sau rude ale unor persoane sus puse, defectiunile tehnice sunt doar pretexte.

 

Traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor.

e pe dracu cine va baga in cap prostiile astea? cand e de omor poti fi tu ala care a inventat smecheria.. ca nu se mai baga nimeni. ce naiba persoane sus puse? adica cum intervii? tu daca esti prieten cu un judecator si alt prieten de-al tau a trecut peste cineva pe trecerea de pietoni tu te duci la judecator? cu spagi? ce ii zici .. uite scuze prietenu meu a trecut peste o studenta si a omoarat-o pe trecerea de pietoni... ia aici 2000 si lasa-l in pace? sau cum? ? nu mai bagati botu la badea si toti imbecilii .. o fi romania o tara corupta dar nu e chiar asa .

 

Acum 5 sau 6 ani un colonel de armata a condus masina sa de serviciu, desi avea sofer si nu avea voie sa conduca el.

A lovit un cielo, au fost 3 morti, caporalul care era cu el in masina si 2 dintre ocupantii Cielo-ului.

 

O sa-l intreb pe tata cum il chema pe colonel, au fost colegi acum cativa ani la aceeasi unitate.

 

A primit 5 ani cu suspendare.

 

A mai fost un caz acum 3 ani in Berceni, a fost omorat pe trecere de pietoni un barbat de vreo 50 de ani.

In aceeasi noaptea trecerea a fost mutata un pic mai in fata, mortul a fost de vina.

 

Nu cred ca mai trebuie sa mentionez atatea cazuri de accidente in care au fost implicati parlamentari sau oameni politici care au accidentat mortal diversi pietoni.

A fost vreunul inchis?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

una e cand se intampla un accident din cauza ca unu nu s-a asigurat sau si a intrat cu 130 la ora intr-unul care circula regulamentar. ramane la latitudinea judecatorului. judecatorul ce crede? s-a intamplat asta e nu a vrut omu. si e cu totul altceva cand esti o cretina care se uita in cer si omoara o studenta ziua in amiaza mare pe trecera de pietoni cu 100 de politisti in preajma. judecatorul ce zice? e una cad se intampla un eveniment nefricit si cu totul altceva cand esti o cretina si iti bati joc de viata unor oameni. pt simplul motiv.. ca esti o cretina. eu am un vecin care a facut cel puntin 1 an puscarie (nu retin exact durata .. dar sigur peste 1 an) pt ca a omorat o batrana de vreo 70 de ani pe trecere.
Link to comment
Share on other sites

si eu cred ca o sa ia cu suspendare, dar la faptul ca ai omorat un om nu-ti da nimeni suspendare.

 

 

De acord, si cat e ea de ... nepasatoare din filmuletele alea, remuscari va avea, o sa fie o sarcina mai grea decat pedeapsa ...

 

eu tot cred ca nu era nepasatoare. pur si simplu era socata. nu stiu cum ar reactiona altii in locul ei.

nu e nici un psiholog pe forum?

 

cand esti o cretina care se uita in cer si omoara o studenta ziua in amiaza mare pe trecera de pietoni cu 100 de politisti in preajma.

 

de unde stii tu ca a fost chiar asa? poate s-a dezechilibrat fata pe bordura si a cazut in fata masinii, sau poate ca i-au facut semn politistii femeii sa treaca si ea nu s-a mai uitat ca e si trecere de pietoni.

haideti sa nu mai judecam oamenii asa dupa capul nostru si o stire data la tv.

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

Pana nu va confruntati cu asa ceva, cred ca e mai bine sa va abtineti de la a examina cum se comporta un om sau altul. In alta ordine de idei, politia a facut exact ce trebuia sa faca politia. Mi-e frica sa ma gandesc la imaginea unui politist incercand sa ajute o victima plina de sange, asa cum e cea de mai sus. Nu mai picati in plasa intinsa de mass media.

 

pai cum sa ma abtin cand un om moare pe jos!!!!!!!!!!! :)

tu nu stii ce vorbesti mai domnule administrator!!!

datoria politiei era sa o urce pe femeie in masina si sa o duca personal la spital!!!prea mult pt tara asta de (cenzurat) in care traim :blink:

Link to comment
Share on other sites

N-are cum sa ia cu suspendare, daca s-ar fi intamplat noaptea si nu venea presa repede ar fi mutat trecerea in "colaborare" cu politia.

 

S-a mai intamplat...

In general se dau pedepse cu suspendare cand sunt oameni sus pusi sau rude ale unor persoane sus puse, defectiunile tehnice sunt doar pretexte.

 

Traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor.

e pe dracu cine va baga in cap prostiile astea? cand e de omor poti fi tu ala care a inventat smecheria.. ca nu se mai baga nimeni. ce naiba persoane sus puse? adica cum intervii? tu daca esti prieten cu un judecator si alt prieten de-al tau a trecut peste cineva pe trecerea de pietoni tu te duci la judecator? cu spagi? ce ii zici .. uite scuze prietenu meu a trecut peste o studenta si a omoarat-o pe trecerea de pietoni... ia aici 2000 si lasa-l in pace? sau cum? ? nu mai bagati botu la badea si toti imbecilii .. o fi romania o tara corupta dar nu e chiar asa .

 

Acum 5 sau 6 ani un colonel de armata a condus masina sa de serviciu, desi avea sofer si nu avea voie sa conduca el.

A lovit un cielo, au fost 3 morti, caporalul care era cu el in masina si 2 dintre ocupantii Cielo-ului.

 

O sa-l intreb pe tata cum il chema pe colonel, au fost colegi acum cativa ani la aceeasi unitate.

 

A primit 5 ani cu suspendare.

 

A mai fost un caz acum 3 ani in Berceni, a fost omorat pe trecere de pietoni un barbat de vreo 50 de ani.

In aceeasi noaptea trecerea a fost mutata un pic mai in fata, mortul a fost de vina.

 

Nu cred ca mai trebuie sa mentionez atatea cazuri de accidente in care au fost implicati parlamentari sau oameni politici care au accidentat mortal diversi pietoni.

A fost vreunul inchis?

lasa ce era acum 5-6 ani... nu mai sunt vremurile alea.. daca o luam asa .. acum 10 ani ieseai pe strada si faceai ce te taia capu si nu te intreba nimeni de sanatate. dar a mai trecut timpul si s-au schimbat multe.

daca e sa o luam asa eu stiu pe cineva care acum multi ani a oprit la semafor langa un echipaj politiei, s-a dat jos mort de beat si a urinat pe masina politiei, i-a injurat bine, s-a urcat inapoi si a plecat. cine e din tm stie despre cine e vorba... na spune-mi tu cine isi mai permite sa faca asa ceva in ziua de azi?

oricat ne plangem noi.. totusi s-au mai imbunatatit lucrurile in tara asta, dar noi nu observam asta pt ca suntem prea ocupati sa il ascultam pe badea si alti cretini care sunt platiti sa faca scandal si in fond li se rupe lor de ce se intampla in jurul lor.

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

Pana nu va confruntati cu asa ceva, cred ca e mai bine sa va abtineti de la a examina cum se comporta un om sau altul. In alta ordine de idei, politia a facut exact ce trebuia sa faca politia. Mi-e frica sa ma gandesc la imaginea unui politist incercand sa ajute o victima plina de sange, asa cum e cea de mai sus. Nu mai picati in plasa intinsa de mass media.

 

pai cum sa ma abtin cand un om moare pe jos!!!!!!!!!!! :)

tu nu stii ce vorbesti mai domnule administrator!!!

datoria politiei era sa o urce pe femeie in masina si sa o duca personal la spital!!!prea mult pt tara asta de (cenzurat) in care traim :blink:

 

victima unui accident grav de circulatie nu se misca din loc pana la sosirea medicului de urgenta - e cea mai simpla regula de prim ajutor. scrie in orice carte.

Link to comment
Share on other sites

una e cand se intampla un accident din cauza ca unu nu s-a asigurat sau si a intrat cu 130 la ora intr-unul care circula regulamentar. ramane la latitudinea judecatorului. judecatorul ce crede? s-a intamplat asta e nu a vrut omu. si e cu totul altceva cand esti o cretina care se uita in cer si omoara o studenta ziua in amiaza mare pe trecera de pietoni cu 100 de politisti in preajma. judecatorul ce zice? e una cad se intampla un eveniment nefricit si cu totul altceva cand esti o cretina si iti bati joc de viata unor oameni. pt simplul motiv.. ca esti o cretina. eu am un vecin care a facut cel puntin 1 an puscarie (nu retin exact durata .. dar sigur peste 1 an) pt ca a omorat o batrana de vreo 70 de ani pe trecere.

 

 

Esti subiectiv, chiar crezi ca a vrut?

 

Eu mi-am exprimat opinia, pana la solutionare(asta daca voi afla vreodata solutia) nu mai am ce comenta, inteleg si pozitia celor care o condamna , insa realitatea nu e intotdeauna asa cum pare, sau dreapta, sau pe placul tuturor. Numai bine . :blink:

Link to comment
Share on other sites

[...]

pai cum sa ma abtin cand un om moare pe jos!!!!!!!!!!! :)

tu nu stii ce vorbesti mai domnule administrator!!!

datoria politiei era sa o urce pe femeie in masina si sa o duca personal la spital!!!prea mult pt tara asta de (cenzurat) in care traim :blink:

 

Gresesti teribil. Vorbeste si tu cu niste medici adevarati, nu te lua dupa mass-media. Nimeni nu atinge un asa ranit, decat cei care nu se pricep si din prea mult zel, arunca la gunoi cea mai mica sansa de salvare. NU intotdeauna ce-ti spune sufletul e corect medical.

 

Politistii au procedat corect. Ambulanta trebuia sa ajunga mai repede, desi NU stim cand a ajuns de la primul apel.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui mediatizat mau mult culoarul ala de urgenta. Mi se pare singura solutie viabila pt. ca ambulanta, pompierii si politia sa ajunga la timp intr-un oras aglomerat. Aaaa si pt. ce-i ce blocheaza/merg pe acel culoar fara a avea dreptul sa fie niste amenzi super usturatoare. In conditiile date nu cred ca se putea face mai mult decat daca ar fi fost din intamplare un medic acolo. Pacat de fata aia. Dumnezeu s-o odihneasca!

 

 

Cat despre importanta coloanelor oficiale ar trebui ca macar de cateva ori sa fie lasati in trafic blocati ca sa simta si ei cum se circula in tara asta.

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

totusi s-au mai imbunatatit lucrurile in tara asta, dar noi nu observam asta pt ca suntem prea ocupati sa il ascultam pe badea si alti cretini care sunt platiti sa faca scandal si in fond li se rupe lor de ce se intampla in jurul lor.

 

Multe lucruri s-au imbunatatit insa multe altele au stagnat timp de 19 ani.

 

Iar Badea nu cred ca este genul de om pe care nu-l intereseaza de ceea ce este in jurul sau, e un om destul de realist si de inteligent si este vizibil deranjat de multe lucruri pe care le comenteaza.

Link to comment
Share on other sites

Gresesti teribil. Vorbeste si tu cu niste medici adevarati, nu te lua dupa mass-media. Nimeni nu atinge un asa ranit, decat cei care nu se pricep si din prea mult zel, arunca la gunoi cea mai mica sansa de salvare. NU intotdeauna ce-ti spune sufletul e corect medical.

Ba pardon, tu gresesti groaznic.

Cum sa lasi un om sa moara ca un animal ? Asa crezi ca e normal ?

Chiar daca din diverse motive considerau ca nu e bine s-o miste, trebuiau sa stea macar langa ea, sa vorbeasca cu ea, s-o apere de maidanezi sau mai stiu e de ce. Nu lasi un om in agonie si tu dirijezi circulatia sau incingi o miuta langa el.

E incredibil. Te-ai gandit cum ar fi daca ai zacea pe marginea drumului ranit si n-ai avea pe nimeni langa tine sa te sustina ? Ba mai mult sa vezi o gramada de oameni la cativa metri de tine cum te ignora ??? Chipurile asteptand sa vina salvarea ...

Link to comment
Share on other sites

Gresesti teribil. Vorbeste si tu cu niste medici adevarati, nu te lua dupa mass-media. Nimeni nu atinge un asa ranit, decat cei care nu se pricep si din prea mult zel, arunca la gunoi cea mai mica sansa de salvare. NU intotdeauna ce-ti spune sufletul e corect medical.

Ba pardon, tu gresesti groaznic.

Cum sa lasi un om sa moara ca un animal ? Asa crezi ca e normal ?

Chiar daca din diverse motive considerau ca nu e bine s-o miste, trebuiau sa stea macar langa ea, sa vorbeasca cu ea, s-o apere de maidanezi sau mai stiu e de ce. Nu lasi un om in agonie si tu dirijezi circulatia sau incingi o miuta langa el.

E incredibil. Te-ai gandit cum ar fi daca ai zacea pe marginea drumului ranit si n-ai avea pe nimeni langa tine sa te sustina ? Ba mai mult sa vezi o gramada de oameni la cativa metri de tine cum te ignora ??? Chipurile asteptand sa vina salvarea ...

 

asta e apropos de umanitate .....spirit civic ..etc ..

Link to comment
Share on other sites

Ba pardon. Topicul era despre politisti ca medici de urgenta. Ati vazut ca nu tine si acum ati trecut la un nou subiect: politistul ca preot.

Nu stiu despre ce ai vazut ca tu era topicul si ce tine sau nu tine. Oricum nu mai conteaza.

Conteaza doar ca un om a murit fara ca nimeni sa incerce sa-i acorde primul ajutor. Si asta ziua in amiaza mare, cu o multime de spectatori.

Cat despre "politistul ca preot", asta e un fel de gluma macabra ? Pana si tu ca simplu conducator auto ai obligatia de a acorda primul ajutor unui ranit. Din cate imi aduc eu aminte, indiferent de natura ranilor, unui ranit trebuie sa i se acorde primul ajutor. Faza cu "Nimeni nu atinge un asa ranit, decat cei care nu se pricep si din prea mult zel, arunca la gunoi cea mai mica sansa de salvare. " e o scuza ieftina. Daca omul ala nu poate respira sau pierde masiv sange trebuie sa-l atingi si sa-i acorzi primul ajutor, altfel nu mai are nici cea mai mica sansa de a fi salvat.

Link to comment
Share on other sites

Paul, ma scuzi, dar detest eroismul asta de doi lei. Vorbim aici de salvat vieti. Ca urmare, explica-mi ce ai fi facut tu la fata locului. Ca asa, dupa razboi, sunt multi eroi... Ai mai fost vreodata langa un asa ranit? Povesteste-ne cum i-ai salvat tu viata sau cum planuiesti sa o salvezi data viitoare. Povesteste-ne ce ai fi facut tu.

 

Eu nu sunt cinic. Am facut un curs de prim ajutor si am fost voluntar pe vremuri, student fiind, la urgente rutiere, pe langa cei de specialitate. Si am invatat o chestie de baza. Eroismul fara stiinta impecabila, omoara oameni cu zile.

 

Hai spune-ne tu ce fel de erou esti? Ca e usor sa vorbesti de glume macabre cand nu esti plin de sange si incerci sa vezi ce e de facut.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e cu primul ajutor, dar tot la stiri, cu ceva timp in urma, au aratat cum politia a regizat un accident, iar celor care nu opreau pt a acorda primul ajutor, le dadeau amenda.

 

 

 

iar in cazul de fata, e vb de ucidere din culpa, avand in vedere ca fata a fost lovita pe trecere. nu stiu daca e cu suspendare, sau nu, dar femeia aia merita minim 5 ani, fara suspendare.

 

 

 

oricum, lipsa de umanitate din cazul de fata, pragmatismul politistilor, imi provoaca o stare de voma. poate n-au nicio vina, dar totusi....

Link to comment
Share on other sites

Foarte complicat...

 

Toti ne pricepe la fotbal, la primul ajutor, la psihologie, la justitie, in general la tot felul de treburi, pe care altii le invata bine in zeci de ani.

 

Noi suntem observatori fini, stim cand un om e impasibil, desi n-am fost niciodata langa un om in stare de soc. Stim cand un om moare, desi l-am putea ajuta. Stim si cum s-o facem, dar preferam sa strigam la politisti, ca doar ei sunt de vina, mama lor de idioti si hoti.

 

Ne pricepem sa spune si o rugaciune la capatul unui ranit grav, doar ca nu o facem. Ne pricepe la orice si la nimic in acelasi timp.

 

Stim si cum sa facem sa vina mai repede salvarea intr-un bucuresti sufocat de trafic, stim si cine e de vina pentru toate astea si vrem sa-l omoare altii cu pietre. Nu stim s-o ridicam primii, dar stim sa urlam la altii ca n-o fac.

 

Hala tara. Aveti dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Paul, ma scuzi, dar detest eroismul asta de doi lei. Vorbim aici de salvat vieti.

Eu detest pasivitatea. E comoda scuza ca e mai bine ca n-a intervenit nimeni. Putea fi mai grav, asa-i ?

Restu-s vorbe.

Poate n-ai fost atent, dar aici NU vorbim de salvat vieti, ci de cum sunt oamenii lasati sa moara pe marginea drumului. Din motive bine intemeiate de altfel.

 

Nu stiu ce incerci tu sa demonstrezi, dar cred ca esti pe partea gresita a drumului. Eu consider ca acei politai sunt niste oameni de nimic daca au fost in stare sa lase un om sa agonizeze pe marginea drumului, in timp ce ei dirijau circulatia. Esti de alta parere ? Crezi ca au procedat corect ?

Link to comment
Share on other sites

intr-un fel, ai dreptate, am mai spus-o si eu intr-un topic, romanii stiu de toate, si de fapt nu stiu nimica.

 

pe de alta parte e clar scris in decret (prietena mea invata pt carnet acum), trebuie sa acorzi primul ajutor unui accidentat.....

 

am mai spus, lipsa de umanitate din filmuletul asta, nu are cum sa ma lase rece, atata timp cat am suflet....

 

faptul ca virgula cucoana aia are remuscari, sau nu, nu are nici cea mai mica importanta.... o viata s-a dus..... intelegi asta?

 

iar in tarile civilizate, unde exista trafic sufocant, exista si elicoptere/salvare...... bine, stiu ca cer prea mult.

 

e bine ca avem toti o scuza, traim in romania.

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

@paul: N-ai citit topicul. Am spus si uite o repet pentru tine. Consider ca politistii si-au facut datoria in mod corect. Rolul lor e sa izoleze accidentul si sa faca in asa fel incat serviciile de urgenta sa isi poata face treaba si sa evite orice alt accident in acea zona.

 

Consider ca mass-media e penibila, pentru ca isi indreapta tirul spre cine nu e cazul.

 

Eu dac-as fi ranit asa, prefer sa mor singur, decat sa ma atinga un om care nu stie ce face, dar are compasiune.

 

In alta ordine de idei, tot mass-media spune ca adolescenta a murit la spital. Ai citit raportul medico-legal, stii de ce-a murit? Poate luase o supradoza de droguri si i-a cedat inima, ca masina nu arata prea lovita. Poate ca nici n-a lovit-o. Acum suntem si judecatori si medici de urgenta si preoti.

 

Totusi, nu mi-ai raspuns, ce ai fi facut tu concret... Fii direct, nu ne lua pe ocolite...

 

[...]

pe de alta parte e clar scris in decret (prietena mea invata pt carnet acum), trebuie sa acorzi primul ajutor unui accidentat.....

[...]

 

Consider partea aia din decret, o MARE greseala. E de fapt o acoperire de doi lei. A fost un accident recent aici pe forum, la care am fost martor. N-am atins victima, dar daca salvarea a ajuns la timp, totul e OK. Daca nu, poate ca erau unii sa ma faca criminal impasibil si chiar infractor... Nu?

Link to comment
Share on other sites

1. Eu dac-as fi ranit asa, prefer sa mor singur, decat sa ma atinga un om care nu stie ce face, dar are compasiune.

 

2. In alta ordine de idei, tot mass-media spune ca adolescenta a murit la spital. Ai citit raportul medico-legal, stii de ce-a murit? Poate luase o supradoza de droguri si i-a cedat inima, ca masina nu arata prea lovita. Poate ca nici n-a lovit-o. Acum suntem si judecatori si medici de urgenta si preoti.

 

1. e o vorba.... ai grija ce-ti doresti....

 

2. cred ca confuzi cazul de fata cu cazul nicula, sau cum dracu-l cheama. sa nu aberam, totusi, doar ca sa luam apararea unora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.