Jump to content

parca nu raspunde acceleratia


Recommended Posts

Salut,

Am scos recent masina din service, unde a stat vreo 3 luni (dupa un accident care a afectat numai tablaria de pe ea) si simt ca parca nu raspunde la fel ca inainte la acceleratie. Adica: cand plec de pe loc cu kickdown, pare ok, ca si inainte, se gandeste un pic si apoi mananca pamantul. Insa daca merg linistit cu ea la un 30-40 si apoi ma hotarasc sa-i dau in gura deodata, exista lagul acela specific automatei pana cand da inferioara, insa apoi in uramtoarele cateva secunde urca lent si abia apoi, dupa vreo 80km/h simt ca alearga cum ar trebui. Uneori sta si mai mult pana urca, se gandeste pe undeva intre 2000-2500 de ture.. si o ia greu de tot.. Cand o trec manual, alearga totusi normal..

Ar mai fi de mentionat ca la drum lung, cand trec de 160 urca foarte greu mai sus (motorul e de 136 clasic).

Ce credeti ca poate fi? E drept, masina o am de vreo 9000k, si nu am schimbat deloc filtrul de motorina si cel de aer (:blink: stiu ca nu prea am facut bine) si vreau sa le schimb cat mai curand (ueliul + filtrul ulei le-am schimbat). Insa, credeti ca ar putea fi vreo alta problema? Am mai citit niste posturi in care se zicea de debitmetru/electrovalve.. Sa fie oare si din cauza lor?

Link to comment
Share on other sites

Te-au ars de debitmetru

Masina a fost la MHS, crezi ca e posibil sa-mi fi umblat ei pe-acolo? Eu totusi ma indoiesc.. desi ciudat.. ca e dupa ce am scos-o de la ei. Faptul ca a stat 3 luni n-ar trebui s-o afecteze chiar asa.

In fine, pentru worst case scenario, cat e un debitmetru?

Link to comment
Share on other sites

Te-au ars de debitmetru

Masina a fost la MHS, crezi ca e posibil sa-mi fi umblat ei pe-acolo? Eu totusi ma indoiesc.. desi ciudat.. ca e dupa ce am scos-o de la ei. Faptul ca a stat 3 luni n-ar trebui s-o afecteze chiar asa.

In fine, pentru worst case scenario, cat e un debitmetru?

Eu l-am luat cu 350 RON anul trecut numai piesa electrica. Cu totul era cam 800 RON

Link to comment
Share on other sites

Si a fost ok?

 

Am auzit ca daca iei doar senzorul electric nu prea faci mare lucru...

 

Masina trage normal, consum este normal?

 

daca iei doar senzorul si vrei sa faci o treaba ia-l doar pe pierburg Germania ...este mai putin sensibil decat Bosch si te tine "lifetime"...:blink:

daca luati alte porcarii ,investiti in puls aiurea (la unele modele nu vine separat ,spre exemplu la 320d euro 4)

Link to comment
Share on other sites

Si a fost ok?

 

Am auzit ca daca iei doar senzorul electric nu prea faci mare lucru...

 

Masina trage normal, consum este normal?

Am cam 4000km cu acel senzor de relanti si totul e ok. Consum urban cam 9 litri la suta. Trage in orice turatie. In schimb a aparut un sunet cum tacanea avansul la dacie in jurul la 2000rot/min in sarcina. Dar nu cred ca are nici o legatura cu debitmetrul. Cred ca e ceva acolo unde se face amestecul de carburant.

Link to comment
Share on other sites

Te-au ars de debitmetru

 

N-are legatura. Daca deconectezi debitmetru la 320d nu faci decat sa maresti consumul, motorul merge la fel.

Asta ar sfida logica...

 

Rolul debitmetrului este de a masura cantitatea de aer care intra in motor, astfel se obtine amestecul combustibil potrivit.

 

Un debitmetru defect duce la un amestec prost, deci consumul va creste iar performantele vor scadea.

Link to comment
Share on other sites

Te-au ars de debitmetru

 

N-are legatura. Daca deconectezi debitmetru la 320d nu faci decat sa maresti consumul, motorul merge la fel.

Asta ar sfida logica...

 

Rolul debitmetrului este de a masura cantitatea de aer care intra in motor, astfel se obtine amestecul combustibil potrivit.

 

Un debitmetru defect duce la un amestec prost, deci consumul va creste iar performantele vor scadea.

 

Ar sfida logica cui? Ia scoate tu mufa la debitmetru, si daca observi vreo diferenta sa-mi spui si mie; daca e defect si il deconectezi, isi revine motorul; daca nu e defect si-l deconectezi, nu se intampla nimic. Pe bune si pe probate. A, se mareste consumul...

Link to comment
Share on other sites

Regulator de relanti Bosh nu vine calibrat din fabrica. Calibrarea se face la reprezentanta Bosh functie de cerintele-modelul masinii cumparatorului.

 

Se discuta despre debitmetru.

 

Interesant aspect insa.Regulatoarele de relanti parasesc fabrica pentru ca apoi sa fie calibrate la reprezentanta, tot la Bosch.

Nu m-am gandit la asta niciodata :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut, problema a fost de fapt la valva vacuum si faptul ca unul din furtunasele care alimentau cu motorina era fisurat si mai scapa pe langa. Am schimbat valva vacuum si inlocuit furtunasele alea. Trage bine acum! :twoup: Edited by spaceboy
Link to comment
Share on other sites

Salut, problema a fost de fapt la valva vacuum si faptul ca unul din furtunasele care alimentau cu motorina era fisurat si mai scapa pe langa. Am schimbat valva vacuum si inlocuit furtunasele alea. Trage bine acum! :twoup:

ai o poza cu valva aceea.......sau unde este localizata

Link to comment
Share on other sites

Sorry, din pacate nu am facut.. E o chestie rotunda din cauciuc cu un orificiu in mijloc, si se gaseste in partea stanga a motorului, langa injectoare. Ca sa ajungi la ea trebuie scoasa aparatoarea din spate a motorului, si implicit si suportul pentru filtrul de aer.

Am uitat sa mentionez ca pe teste nu mi-a iesit nimic in neregula cu motorul, totul era in parametri; si s-a uitat un baiat mai priceput la valva si a zis ca e cam dusa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.