Jump to content

Recommended Posts

Tu n-ai inteles.

 

In primul rand, airbagurile nu trebuie sa sara asa oricum.

 

Sunt gandite de ingineri calificati, nu ar trebui sa umble oricine la ele.

 

In al doilea rand, daca faci accident si folosesti dioda pentru a face by-pass, airbagul de la pasager poate sari degeaba chiar daca nu exista pasager prezent, cel putin din ceea ce ai spus tu si anume:

 

nu stinge martorul din bord. de ce sa dai 100 de euro pe (cenzurat) ala de plasa cand o poti face activa non-stop ? ca si cand ar fi cineva pe scaun ?

 

Adica te zgarcesti pentru 100 euro insa in caz de accident platesti 400-500 euro cat costa airbagul de la pasager.

 

Revin la idee ca sa intelegi:

 

Esti singur in masina dar datorita diodei sare si airbagul de la pasager, in concluzie dauna este mai mare.

de unde stii ca sare ?astea sunt doar vorbe , nu a stat nimeni sa testeze daca sare sau nu , implicit nici unu din nou nu stie daca sare sau nu , asa ca sa nu mai vorbim degeaba cu filosofeli si discutii interminabile.

Link to comment
Share on other sites

Pai poate sari din moment ce pacalesti senzorul de prezenta.

 

O mare aberatie sa faci asa ceva pentru 100 euro.

o mare aberatie sa dai 100 de euro si sa intre un prost in tine atunci si sa-ti sara airbag-ul :blink:

Link to comment
Share on other sites

se scoate folia din scaun , si se leaga dioda minus la albastru si + la alb...asa a fost la mine. oricum nu ar enimic daca le pui invers , doar o sa vezi in bord ca tot sta ala aprins. mai mult de atat nu pot sa-ti explic ca nu o sa intelegi.

 

Multumesc, inteleg electronica slava domnului. La mine problema e la scaunul de la sofer. Am schimbat deja plasa/folia sau ce o fi acolo in service dar problema a reaparut dupa ceva vreme. Parerea mea e ca ceva nu e chiar gandit corect acolo, nu e normal sa se defecteze si sa se tot aprinda becul ala.

Link to comment
Share on other sites

se scoate folia din scaun , si se leaga dioda minus la albastru si + la alb...asa a fost la mine. oricum nu ar enimic daca le pui invers , doar o sa vezi in bord ca tot sta ala aprins. mai mult de atat nu pot sa-ti explic ca nu o sa intelegi.

 

Multumesc, inteleg electronica slava domnului. La mine problema e la scaunul de la sofer. Am schimbat deja plasa/folia sau ce o fi acolo in service dar problema a reaparut dupa ceva vreme. Parerea mea e ca ceva nu e chiar gandit corect acolo, nu e normal sa se defecteze si sa se tot aprinda becul ala.

de obicei asta se intampla la pasager , dar uite si o exceptie :blink: sa tot dam 100 de eur :)

Link to comment
Share on other sites

Domnu' inginer Kretzu, nu exista senzor de prezenta la sofer.

 

Probabil o sa ma intrebati de ce...

Pentru ca daca masina misca, probabil cineva e la volan. :blink:

iar te bagi aiurea in discutie...nu vorbeam de scaunul soferului...eu ziceam de cel al pasagerului.

Link to comment
Share on other sites

Pai ala a fost, lasa-l in pace :blink:

 

Serios vorbind, nu ar trebui nimeni sa tina cont de asemenea sfaturi cu diode pentru by-pass sau ignorarea martorilor din bord.

 

Asa sunt masinile, se mai si strica si trebuie reparate.

Mai ales atunci cand sunt foarte complexe.

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai centura airbaguri-le sar doar de la viteza de 80km/h

 

Corect, asa am citit si eu in cartea masinii.

 

nu stinge martorul din bord. de ce sa dai 100 de euro pe (cenzurat) ala de plasa cand o poti face activa non-stop ? ca si cand ar fi cineva pe scaun ?

 

Deci pui dioda aia, si ce se intampla? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Buna, eu am un E 46 din 2004, cred ca ai putea rezolva problema curatind placutele de la airbeg de la volan, se scoate air bag-ul din volan, se curata cu o periuta de dinti sin cu un spray lamelele si contactele, sunt spray uri pt oxidare, sper sa iti iasa :)

 

Asta este reparatia pentru senzorul din scaun? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Probabil pentru cazul in care masina este parcata insa sunt si oameni in interior?

 

O masura de siguranta in plus.

 

P.S: Ai postat ceva foarte interesant despre airbag-uri pe alt forum, de ce nu-l postezi si aici?

 

 

Da, este foarte posibil.Nici eu nu stiu de ce exista senzor si la sofer.

 

ps

 

Cine doreste sa citeasca poate citi acolo, nu imi place sa scriu acelasi lucru de 10 ori, in 10 locuri.

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai centura airbaguri-le sar doar de la viteza de 80km/h

 

Corect, asa am citit si eu in cartea masinii.

 

nu stinge martorul din bord. de ce sa dai 100 de euro pe (cenzurat) ala de plasa cand o poti face activa non-stop ? ca si cand ar fi cineva pe scaun ?

 

Deci pui dioda aia, si ce se intampla? :blink:

scaneaza te rog unde ai citit treaba aia cu 80 km/h.

 

daca pui dioda aia , nu o sa mai dea eroare pe tester la sistemul de aibag si nici in bord

 

si ala care imi tot sterge mie posturi e un nesimtit.nu stau acum sa dau motive de ce l-am numit asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Buna am si eu o intrebare, pot fi mai multe feluri de soft-uri pt testere ca un service de cartier mi-a zis ca mi-e dus modulul de airbag (becul de la airbag sta tot timpul aprins) si as vrea sa stiu daca mai merita sa dau o fuga si la AB pt un test ca din cat am inteles modulul e undeva la 300 eur+manopera :)

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.