Jump to content

ce noxe co2 emit?


poope

Recommended Posts

nu stiti ce noxe de co2 emit adica ce cantitate ca nu scrie pe talon la mine. masina e cea pfrezentata in titlu>...imi trebe sami calculez taxa noua te inmatriculare si nu stiu...si nu se stie are filtru de particule sau nu?
Link to comment
Share on other sites

nu stiti ce noxe de co2 emit adica ce cantitate ca nu scrie pe talon la mine. masina e cea pfrezentata in titlu>...imi trebe sami calculez taxa noua te inmatriculare si nu stiu...si nu se stie are filtru de particule sau nu?

 

 

Nu are filtru de particule sigur....

Valoarea CO2 este de 152g/km

Si noua taxa e de 820 euro. la a mea care e din 2000 tot 320d

la tine e sensibil mai mica...cred ca 800

Link to comment
Share on other sites

nu stiti ce noxe de co2 emit adica ce cantitate ca nu scrie pe talon la mine. masina e cea pfrezentata in titlu>...imi trebe sami calculez taxa noua te inmatriculare si nu stiu...si nu se stie are filtru de particule sau nu?

 

 

Nu are filtru de particule sigur....

Valoarea CO2 este de 152g/km

Si noua taxa e de 820 euro. la a mea care e din 2000 tot 320d

la tine e sensibil mai mica...cred ca 800

 

 

SUPER TARE....mie mia iesit undeva la 700 si ceva de euro....merci man ..numa ca eu nu am gasit in talon valoarea aia...masina are talon de italia...ar trebui sa o aiba oe undeva???

Link to comment
Share on other sites

nu stiti ce noxe de co2 emit adica ce cantitate ca nu scrie pe talon la mine. masina e cea pfrezentata in titlu>...imi trebe sami calculez taxa noua te inmatriculare si nu stiu...si nu se stie are filtru de particule sau nu?

 

 

Nu are filtru de particule sigur....

Valoarea CO2 este de 152g/km

Si noua taxa e de 820 euro. la a mea care e din 2000 tot 320d

la tine e sensibil mai mica...cred ca 800

 

 

SUPER TARE....mie mia iesit undeva la 700 si ceva de euro....merci man ..numa ca eu nu am gasit in talon valoarea aia...masina are talon de italia...ar trebui sa o aiba oe undeva???

 

 

Sincer pe talonul de Italia nu stiu daca este undeva..pe cel de Germania nu este nici macar pe Brief,,..Este trecut doar in certificatul de conformitate dat de producator ( hartia cu care iese masina din fabrica) Eventual poti incerca la AB cu o cerere pt respectivul certificat...Ar fi normal ca in baza actelor de identitate ale masinii sa iti elibereze asa ceva..mai mult...iti va fi deosebit de necesar la prima inmatriculare in Romania ,fara acest act este calculata taxa la o valoare maxima de emisii CO2 (asa am inteles din OU daca e altcumva rog pe cineva sa ma corecteze) Si eu sunt cu numere rosii de 2 saptamani si tare sper ca va intra in vigoare noua taxa dar nu sunt 100% sigur ,la cat de ahtiati sunt astia dupa banii nostrii am ceva incertitudini ,Inca nu a aparut nimic in monitorul oficial si pana nu apare toata manevra asta cu versiunea 3 a taxei este doar praf in ochi,cu toate ca a fost acceptata de UE. Vin si alegerile...SA VEDEM CE O FI..speram la mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna Poope alalteri s-a aprobat ordonanta de urgenta prin care se specifica foarte clar ca la eur 3 se va plati in functie de emisiile de co2 si daca are sau nu filtru de particule.problema e dupa cum s-a scris si mai sus ca cel putin si la mine ca si la tine nu scrie in brief sau in cazul tau talonul de italia gramajul acela.Tin sa corectez ceea ce este mai sus dieselul meu 320d din 2001 are 156 g/km si eu o sa platesc ceva cam la 3200 ron la inmatriculare.

Uite pt mai multe informatii uita-te la noul calculator de taxa http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php

Link to comment
Share on other sites

Buna Poope alalteri s-a aprobat ordonanta de urgenta prin care se specifica foarte clar ca la eur 3 se va plati in functie de emisiile de co2 si daca are sau nu filtru de particule.problema e dupa cum s-a scris si mai sus ca cel putin si la mine ca si la tine nu scrie in brief sau in cazul tau talonul de italia gramajul acela.Tin sa corectez ceea ce este mai sus dieselul meu 320d din 2001 are 156 g/km si eu o sa platesc ceva cam la 3200 ron la inmatriculare.

Uite pt mai multe informatii uita-te la noul calculator de taxa http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php

 

 

salut/....da stiu de asta dar ideea e cum demonstram ce noxe emit masinile noastre???? zicea lumea ca se poate ,merge la bmw sa dea o hartie prin care sa se ateste noxele emise...inca nu am ajuns la ei dar am sa merg sa cer o hartie in care sami spuna ce noxe emit ca in caz contrar la RAR pun pariu ca o sa puna aia de la ei o groaza d enumere si atunci degeaba sa introdus noua taxa de inmatriculare...eu stiam ca am 152 g de co2 masina fiind din 99 si euro3...deci udneva la 714 euro...

Link to comment
Share on other sites

nu stiti ce noxe de co2 emit adica ce cantitate ca nu scrie pe talon la mine. masina e cea pfrezentata in titlu>...imi trebe sami calculez taxa noua te inmatriculare si nu stiu...si nu se stie are filtru de particule sau nu?

 

Scrie in manualul de utilizare al masinii sau cartea tehnica cum mai este numita. Cauta ca vei gasi un tabel cu noxele emise.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.