Jump to content

montaj dynamic xenon pe E 90


fantozzi007

Recommended Posts

se poate monta dynamic xenon pe E 90 care nuprevede din fabrica...masina este full full, dar "boul" de neamt cand a cumparat-o nu a bifat si optiunea"xeno"....ce s-ar pute face? am gasit la cineva de vanzare farurile cu xenon cu 600 E,la Bavaria sunt 2000 E(fara manopera montaj), ajutati-ma va rog!
Link to comment
Share on other sites

le-am gasit pe net, ideea este ca nu stiu daca merg pe modelul meu care nu prevede instalatie de xenon din fabrica...oricum sunt perfect constient ca trebuie modificat ceva pe la instalatia electrica si pe la computer...din pacate asta se face doar la Bavaria, iar astia nu vor sa-mi spuna nimic, nu dau nici un fel de informatie!!
Link to comment
Share on other sites

ideea este ca cel care a lansat anuntul le-a vandut la cineva din Bucuresti, care la randul sau le-a pus la vanzare cu 800 E...in urma discutiei telefonice cu ultimul proprietar acesta mi-a spus ca le-a cumparat de pe net cu 600 E si le lasa si el la acelasi pret, doar ca intrebarea este de ce el nu si le-a montat pe BMW-ul lui care la fel ca si al meu nu este prevazut cu instalatie xenon din fabrica...intrebare intrebatoare care trezeste suspiciuni, nu?, am sunat la cei de la Bavaria care m-au pasat pe la nu stiu cati colegi si pana la urma tot nu m-au lamurit, spunandu-mi ca trebuie sa fac o programare la ei ca sa vada despre ce este vorba...bla-bla-bla :blink:
Link to comment
Share on other sites

ideea este ca cel care a lansat anuntul le-a vandut la cineva din Bucuresti, care la randul sau le-a pus la vanzare cu 800 E...in urma discutiei telefonice cu ultimul proprietar acesta mi-a spus ca le-a cumparat de pe net cu 600 E si le lasa si el la acelasi pret, doar ca intrebarea este de ce el nu si le-a montat pe BMW-ul lui care la fel ca si al meu nu este prevazut cu instalatie xenon din fabrica...intrebare intrebatoare care trezeste suspiciuni, nu?, am sunat la cei de la Bavaria care m-au pasat pe la nu stiu cati colegi si pana la urma tot nu m-au lamurit, spunandu-mi ca trebuie sa fac o programare la ei ca sa vada despre ce este vorba...bla-bla-bla :blink:

deci, sigur nu merg 100% doar plug&play....mai trebuie ceva pe acolo.Eu mi-am pus la E46 si am avut nevoie de "suplimentari".Dar daca nu au resusit cei de la Bavaria sa te lamureasca atunci restu suntem bagatori de seama :).

Link to comment
Share on other sites

deci, sigur nu merg 100% doar plug&play....mai trebuie ceva pe acolo.Eu mi-am pus la E46 si am avut nevoie de "suplimentari".Dar daca nu au resusit cei de la Bavaria sa te lamureasca atunci restu suntem bagatori de seama :).

mai, ideea este ca cei de la Bavaria mi-au lasat de inteles ca s-ar putea dar ca ei nu dau informatii decat contracost si tocmai de aceea m-au pus sa-mi fac o programare la ei pt a vedea despre ce este vorba...ma gandeam ca este cineva pe forum care a montat. Oricum, pe fosta mea masina- Skoda II- am incercat aceasi operatie, am pus faruri cu xenon care mergeau circa 2-3 minute, dupa care incepeau sa palpie(ca niste stroboscoap)...si palpaiau din ce in ce mai des pana se stingeau. La Skoda problema era din calculatorul masinii care nu avea prevazuta functia xenon... :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci, sigur nu merg 100% doar plug&play....mai trebuie ceva pe acolo.Eu mi-am pus la E46 si am avut nevoie de "suplimentari".Dar daca nu au resusit cei de la Bavaria sa te lamureasca atunci restu suntem bagatori de seama :blink:.

si mie imi palpaiau doar puse plug&play...si am pus un montaj electric pe far si nu mai am probleme si nici eroare in bord.Dar eu am E46...desi ma indoiesc ca la E90 nu s-ar putea. Tu ca sa faci exact ca la carte iti trebuie cam asa: farurile OEM cu xenon, senzorii de nivel(pe ambele axe) bloc lumini pentru xenon, spalatori faruri, bidon pentru apa la spalatoari faruri...si cam atat.Eventual poate un resoft, desi nu cred ca e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Deci daca ai faruri normale cu halogen din fabrica nu poti sa pui decat faruri bi-xenon pe masina fara alte adaptari de fapt si ca sa le pui pe astea mai trebuie adaugate 2 fire la fiecare far dar mufa si restul prinderilor sunt la fel.Daca farurile sunt bi-xenon normale si nu adaptive poti sa le cumperi fara probleme.O sa ai o eroare de bec ars in bord care se va stinge dupa ce aprinzi farurile si vei regla inaltimea manual ca si la vechie faruri.Intructiunile de montaj se gasesc pe www.e90post.com.
Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca neamtul nu a putut sa traga un fir ca sa instalez ulterior si kit de fumatori sau oglinda helionata pe E90 sa nu te astepti ca sa nu ai nevoie de foarte multe alte lucruri pentru a instala xenon pe masina.

iar cei de la Automobile bavaria sau alt dealer autorizat BMW iti vor spune ca nu este in politica BMW sa puna lucruri care nu erau deja pe masina si care necesita interventii la partea electrica.

asa ca studiaza atent problema si cand ai toate elementele fa pasul.

bafta multa. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.