Jump to content

King of Europe


suri

Recommended Posts

Cel mai mare eveniment european de drag racing... se desfasoara anul acesta pe 12-13 aprilie pe aeroportul Tokol din Ungaria... daca anul trecut in Polonia Romania n-a fost reprezentata decat de o masina - un RS4 - anul acesta vom avea 5 participanti... care, desi nu prea au sanse la titlu vor demonstra macar ca incet incet ne facem simtita prezenta in peisaj...

 

eu voi merge impreuna cu o echipa de filmare... si promit sa va aduc informatii si multe pozeee de la eveniment...

 

http://www.kingofeurope.net/2008/

Link to comment
Share on other sites

pai un rs4 - 420 cp, un evo - 400 cp, un s3 - 300 cp, un tt- 420 cp, un seat ibiza - 250, un subaru impreza sti - 375 cp...

 

dar printre concurentii directi se numara lancia delta integrale, toyota supra, nissan skyline gtr, toate sarite cu mult de 500 de cp...

 

dar o sa fie chiar misto.

 

pacat ca de la noi nu e nici un bmw... :blink:

Link to comment
Share on other sites

sunt multe masini de mare potential...

303 Gianni Santi Renault 5 GT Turbo 430

207 Szabolcs Kovacs Ford Fiesta Zetec 550

Lancia aia...

 

dintre cele romanesti nu am mers decat cu TT-ul CZR, in mod sigur nu ne va face de ras, masina e spectaculos de rapida.

Link to comment
Share on other sites

si rs4....:)

 

dar oricum mi se pare aiurea sa nu fie clasati pe categorii, sa se dea fiecare cu fiecare, pt ca atunci la ce mai conteaza pilotul? :blink: e de-ajuns sa fie o masaina de 1000 de cp cum e typhoonul... ca toti sa plece acasa inca inainte de start!

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

:)

anul asta ma duc reporter de razboi... :) promit sa va pun poze proaspete in timp util. :)

ce-o mai fi pana la anul... mai vedem... poate... cine stie? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si iata ca a venit si timpul sa va povestesc cum a fost la KOE... o adevarata experienta! s-a desfasurat pe aeroportul Tokol la 28 de km de Budapesta, un aeroport dezafectat pe a carui pista se organizeaza numai evenimente de gen... fie nationale, fie internationale. KOE din Ungaria a fost de fapt prima etapa, King of Europe Est, castigatorul acesteia urmand sa se intalneasca in Belgia cu castigatorul King of Europe West, eveniment care va avea loc in iunie pe Brustem Airport. Astfel se va alege the King of Europe...

 

pe langa Romania, au mai participat foarte multi polonezi, cu masini preparate special de drag, italieni, olandezi, si bineinteles, unguri... ceea ce nu mi s-a parut normal - i-am spus si organizatorului - a fost ca in aceeasi competitie - au participat masini de strada (cum a fost echipa Romaniei care a participat cu masini utilizabile zi de zi) cu dragstere de maximum 600 de kg, goale total de tot ce inseamna tehnica, plexiglas in loc de sticla si abtibilduri cu faruri in loc de farul propriu- zis... si preparate special cu motoare extrem de puternice, doar pentru ca asta conta... mike, organizatorul, a raspuns ca ele respecta toate regulile strazii, doar ca sunt impinse la limita desi n-ai sa vezi corvette-ul de 600 cp - care a si castigat titlul - ruland linistit pe strada...

 

spaima tuturor, typhoon-ul de peste 1000 cp... nu a mai aparut... si nici chevrolet-ul chevelle (900 cp) nu a putut participa, a avut probleme cu franele si a ramas stingher pe o platforma... am sa incerc sa va pun si poze si filmulete ca sa va faceti o idee despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

povestea e fff lunga asa ca o sa scriu cate putin de fiecare data cand pot...

 

organizarea ungurilor a fost impecabila, din punctul asta de vedere nimic de reprosat... inca de la intrare de cand plateai biletul, verificarea masinii si nu in ultimul rand pista .... care avea inclusiv nocturna...

noi am plecat joi, am ajuns joi seara, crezand ca inclusiv vineri se intampla ceva... vineri insa nu a fost organizat nimic, a fost zi de voie...

 

sambata am fost de dimineata pe aeroport, echipa romaniei fiind printre primele venite... incet incet, insa, parcarea s-a populat de ... toate tipurile de masini, inclusiv tot felul de vechituri, motoare si... scutere. Ideea era ca toti cei care vroiau sa se dea, erau liberi sa o faca, pentru doar 80 de euro... si intr-adevar au fost foarteee multi... fara a avea neaparat o masina performanta sau macar preparata de curse... fun-ul a fost totul...

sincera sa fiu... masinile Romaniei au fost cele mai spectaculoase estetic, tocmai pentru ca erau all day everyday car in timp ce celelalte - care vizau performantele - aratau absolut jalnic...

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

dap... a fost super marfa drumul inapoi... am avut statii cu totii si asa s-a putut merge intr-un ritm alert... abia asteptam belgia... (va fi king of europe west in iulie)
Link to comment
Share on other sites

Despre fiecare masina in parte va pot spune o poveste...

 

important ar fi castigatorul King of Europe - Stingray-ul... adica acel Corvette rosu, cu mega turbina pe mijloc...

dintre toate s-au remarcat hondele civic si acel renault 5 rosu... care avea maxim 600 kg si vreo 450 cp...

 

renaultul 5 a fost si castigatorul grupei, desi - intrand in semifinale - a avut probleme la un moment dat... cu el s-a dat S3-ul nostru, care nu a avut prea multe sanse...

 

Rs-ul nostru s-a dat cu Kuki, o honda civic alba... un fel de pasare pheonix a cursei, pt ca avea probleme la aprindere... pleca foarte bine, batea tot ce putea si cand ajungea in capatul pistei, murea instantaneu... si vedeam cum se duce masina de asistenta sa o tracteze inapoi la standuri.... pana cand la un moment dat, a decedat, definitiv... dar oricum si ea a fost printre finalisti...

 

subaru al nostru s-a descalificat singur, incadrandu-se la categoria peste 12 secunde si... in cursa a scos 11.9! deci... ghinion...

 

si evo al nostru a avut un alt ghinion, avand probleme cu turbina inca de la antrenamente cu o zi inainte, si deci ne mai apucand cursa propriu-zisa!

 

in orice caz, experienta de acolo, nu poate fi egalata!

post-5669-1208867902_thumb.jpg

post-5669-1208867908_thumb.jpg

post-5669-1208867919_thumb.jpg

post-5669-1208867930_thumb.jpg

post-5669-1208867941_thumb.jpg

post-5669-1208867952_thumb.jpg

post-5669-1208867963_thumb.jpg

post-5669-1208867983_thumb.jpg

post-5669-1208867993_thumb.jpg

post-5669-1208868001_thumb.jpg

post-5669-1208868022_thumb.jpg

post-5669-1208868036_thumb.jpg

post-5669-1208868044_thumb.jpg

post-5669-1208868053_thumb.jpg

post-5669-1208868068_thumb.jpg

post-5669-1208868077_thumb.jpg

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.