Jump to content

E46, debitmetru scos, ce se poate defecta?


Recommended Posts

sal, am un BMW-ut E46, 318i, 2000 si am avut recent probleme ca nu mai tragea asa cum trebuie. la tester au iesit erori ca si cum ar fi de la debitmetru, am scos mufa si intr-adevar masina trage ca noua :) . Acuma intrebarea mea este cat pot sa merg cu mufa de la debitmetru scoasa, avand in vedere ca nu-l pot schimba timp de aprox 10 zile( motive financiare :blink: :) ) si ce ar putea sa se defecteze in cazul asta. mentionez ca deja am mers asaa vreo 100km :) :)

 

multumesc, astept raspuns si scuze daca mai este vreun topic cu acelasi sub.,

Link to comment
Share on other sites

Poti merge cu mufa scoasa 10 zile, eu am mers 2 saptamani cu mufa scoasa si nu s-a intamplat nimic rau.

 

merci m-am mai linistit. dar parca totusi cu cat merg cu atat incepe sa nu mai accelereze asa bine , de asta mai mult ma speriasem. daca zici ca la tine a fost ok...sa speram ca si la mine va fi la fel :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca mergi fara debitmetru performantele au de suferit din moment ce nu mai ai amestec ideal si consumul va creste.

 

Insa de stricat nu se strica nimic in 10 zile.

 

 

dar ma gandeam si la nr de km parcursi in 10 zile :), eu de ex fac in medie 60 km/zi, deci sa zicem ca nu sunt multi., mai ales ca vine weekendu o s-o las mai moale :blink:, macar pana rezolv prob

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

salutare

am un bmw 318i e46 si de cateva luni ma tot lupt cu debimetrul, la rece oscileaza relantiul si nu pot nici decum sa accelerez asta pana se incalzeste motorul cam 5 min dureaza daca accelerez usor mai mult de 2000rpm nu ia cand calc mai tare acceleratia parca s-ar ineca motorul, dupa ce sa incalzit merge perfect. am scos mufa de la debitmetru si merge perfect normal. dar nu stiu ce sa fac un debitmetru nou bosch costa undeva la 1200lei unul noname vreo 3-4mil si second nici nu ma gandesc sa iau pt ca nu stiu cat o sa ma mai duca. am mers tot fara debitmetru in ultima vreme dar ma gandesc ca, constructorii nu l-au pus de prosti acolo.

ce as putea sa fac? merg in continuare fara?

Link to comment
Share on other sites

Raspunsurile la intrebari ti le-ai dat singur... :goodjob: , nu ai cum sa mergi la nesfarsit cu el scos, din dezmembrari nu prea stii ce iei si cat te tine, decat sa iei no name mai bine te lipsesti.

Avand in vedere ca in discutie deja a intrat Claudiu, de ce nu il intrebi cat costa ? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Debitmetru- BMW 318i E46

Producator: PIERBURG Pret: 517.63 RON nou

Daca nu cauta si tu pe google si vezi ca mai sunt oferte.

Eu am luat unul original sh acum 1 an cu 250 ron si a garantat ala de unde l-am cumparat 2 luni a facut un semn pe el si in ziua de azi merg cu el :thumbsup:

Acum parerile sunt impartite...

Link to comment
Share on other sites

am un prieten bun care e mecanic mi-a zis ca nu se face asa ceva dar oricum nu am nimic de pierdut si am sa incerc sa il curat putin. daca nu merge asta e, deja sunt vreo 3 luni de cand merg fara multi ziceau ca mai pui 1-2 litrii la consum dar nu e asa.

in legatura cu ce am gasit sunt si la vreo 300-400 lei debimetre dar probabil de banii aia tin.

Link to comment
Share on other sites

Gresiti foarte grav cand spuneti ca nu se intampla nimic!

Pe langa consumul marit, un amestec prea bogat duce la "afumarea" sondelor lambda si la infundarea catalizatorului. Eu am vazut la un prieten cu 320D E46 cum a curatat debitmetrul cu un spray special si si-a revenit.

Link to comment
Share on other sites

Gresiti foarte grav cand spuneti ca nu se intampla nimic!

Pe langa consumul marit, un amestec prea bogat duce la "afumarea" sondelor lambda si la infundarea catalizatorului. Eu am vazut la un prieten cu 320D E46 cum a curatat debitmetrul cu un spray special si si-a revenit.

 

+1 exista un spray pentru curatat debitmetre, daca mergi fara debitmetru fumega din cauza amestecului necorespunzator,cel putin la diesel

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti!am si eu o intrebare legata de debitmetru,tot pt motorul m43.la tester nu am nicio eroare la motor,insa mi se pare ca masina nu trage cum trebuie.apare pe tester cand debitmetrul pica de tot?daca este doar putin "obosit" apare?relantiul sta bine si la rece si la cald,insa dimineata cand este rece nu trage chiar deloc,ba chiar se ingatuie daca o accelerez putin mai tare.cum se incalzeste putin apa,aceasta simptoma de ingatuire dispare insa ramane lipsa de putere.va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Debitmetrul da niste valori referitoare la volumul de aer care intra in motor; cel care face diagnoza trebuie sa stie sa interpreteze aeste valori in functie de motorul pe care il ai. Deci se vede la tester chiar daca nu este mort.
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti!am si eu o intrebare legata de debitmetru,tot pt motorul m43.la tester nu am nicio eroare la motor,insa mi se pare ca masina nu trage cum trebuie.apare pe tester cand debitmetrul pica de tot?daca este doar putin "obosit" apare?relantiul sta bine si la rece si la cald,insa dimineata cand este rece nu trage chiar deloc,ba chiar se ingatuie daca o accelerez putin mai tare.cum se incalzeste putin apa,aceasta simptoma de ingatuire dispare insa ramane lipsa de putere.va multumesc!

 

 

nu ai aprins martorul de engine?

probabail ai sonda lambda defecta ( cea inatinte de catalizator )

cand se incalzeste merge in valorile normale deocamdata

Link to comment
Share on other sites

Gresiti foarte grav cand spuneti ca nu se intampla nimic!

Pe langa consumul marit, un amestec prea bogat duce la "afumarea" sondelor lambda si la infundarea catalizatorului. Eu am vazut la un prieten cu 320D E46 cum a curatat debitmetrul cu un spray special si si-a revenit.

 

pai despre asta vorbeau si baietii mai sus :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.