Jump to content

BMW E90...automat vs.manualavantaje si dezavantaje


fantozzi007

Recommended Posts

...dupa cum v-am mai spus am E90 cu steptronic, stiu din start ca masina este dezavantajata la demaraje scurte, viteza maxima este mai mica, consumul este mai mare decat la un BMW manual

Nu stiu daca-i mit, dar cineva mi-a zis ca atunci cand astept la semafor este indicat sa comuti de pe "D'pe "N" pt ca ar forta ambreajul(e), treba este ca atunci cand astept la semafor cu levierul selectat pe "D" motorul este putin mai zgomotos....sa fie asa ? :blink:

 

ca dezavantaj ar mai fi ca in primii 200 km cel din dreapta dadea mereu ca capul in bord atunci cand opream masina (calcam frana cu piciorul stang...obisnuit cu ambreajul)... :)

Link to comment
Share on other sites

tatal meu are un E90 cu cutie automata, m-a dat si eu cu ea si cam asa este cu frana, pana te obisnuiesti.

in rest eu m-am simtit cam nesigur in masina aia, care nu era deloc diferita de a mea, el 318i, eu 320d, dar nu m-am sntit bine cu cutia automata, dar cred totusi ca tine de obisnuinta.

cat despre comutat din D in N, poate scrie ceva in cartea tehnica.

in rest, cutia automata este mai relaxanta intr-un trafic aglomerat si uneori mai practica, cel putin pentru doamne, asta daca iti lasi masina pe mana sotiei, ceea ce eu nu fac.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.