Jump to content

Accident intre 2 BMWuri (scuze 2 bolizi)


Remus R.

Recommended Posts

apropo de accidente............

eram ieri cu un amic in curtea unei reprezentante service ( nu BMW) si in timp ce vorbeam cu amicul, intra in curte un X5 care il ocoleste pe amicul meu doar cu fata dupa care vireaz[ dreapta si il calca pe picior cu roata din spate........

soferul nici nu a vazut sau simtit ceva si cand m-am dus sa ii spun ce facuse a spus ca el nu a vazut sau facut asa ceva. Noroc ca erau camere de supraveghere ............

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai aia e problema...

Poti sa mergi regulamentar si sa vina unu sa te faca praf, daca ai ghinion tot degeaba.

Mda... asta nu prea e chiar asha... uite ..am un prieten care a murit acum 3 luni pe DN1, venea dispre brasov si a intrat de pe contrasens un Papuc in el .. a sarit peste parapet... insa .. martorii spun ca de fapt, nu era el cel vizat... ca in momentul in care papucul a sarit .. intra in altcineva .. insa tipul respectiv a reusit sa il evite in ultimul moment... si a intrat in prietenul meu ... care era in spatele lui :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cel calcat pe picior nu a vazut ca trece masina pe langa el? astepta sa l ocoleasca soferu? amandoi si cel de la volan si cel calcat sunt infumurati si nu lasa de la ei. d aia s a intamplat asa. care a fost mai ciumeg pana la urma? io m as fi ferit, e mai sigur, daca ala e tampit si nu e atent pe unde trece.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am inteles remarca de la sfarsti "dupa ce vin analizele de sange vor imparti sanctiuni!" numai la noi se intampla treburi din astea..

 

La cel aproape mort.. o sa-i scrie pe Proces verbal.... "nu a acordat prioritate si a intrat frontal in autovehicolu nustiu care", asa mi-a scris si mie odata cand am intrat voit in cineva pe banda 2 (in aripa spate foarte puti).. pentru a evita accident frontal cu o masina parcata pe prima banda... si mi-a scris pe PV ca nu am dat prioritate... adevaru e ca eu i-as fi dat.. dar daca nu s-a putut.. oricum si aici amenzile sunt degeaba.... adica sunt pentru bugetu politiei... dar aiurea... in alte tari.. faci accident.. daca-s doar fiare indoite.. se atribuie vina.. se dau asigurari si la revedere.. nu da nimeni amenda..

 

 

Adica cel care poate nu scapa.. nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si a depasit viteza legala.. daca ar fi scapat fara nimic as zice ca ii dai amenda sa-l inveti minte.. cand e la un prag de moarte.. eu zic ca a invatat lectia...

 

Consider ca amenzile ar trebui date cand incalci legea voit.. as exclude.. aici cazurile cand eviti om/caine/animal..alta masina si intri in ceva masina din gresala, sau cand cel din fata franeaza brusc si intri in el.. deci nu chestii care le faci din greseala...Cele care le faci voit ar trebui sanctionate doar

Edited by indiferent
Link to comment
Share on other sites

Imi pare foarte rau cand vad cate un accident de asta. Din pacate sunt oameni care chiar nu se gandesc ca a conduce o masina nu e o plimbare prin parc, si ca, chiar poti ucide daca esti imprudent.

Sper sa fi scapat oamenii cu viata din accident.

 

PS: Ce problema aveti daca reporterii spun bolizi ? (bolid = ceva cu viteza foarte mare)

BOLĂ//D ~zi m. 1) Meteorit care cade pe PĂŁmânt cu vitezĂŁ mare, aprinzându-se. ♢ Ca un ~ a) foarte repede; :twoup: brusc; pe neaÂşteptate. 2) fig. Vehicul de mare vitezĂŁ. /<fr. bolide, lat. bolis, ~idis

Deci parerea mea este ca 60% dintre bmw-uri sunt bolizi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Consider ca amenzile ar trebui date cand incalci legea voit.. as exclude.. aici cazurile cand eviti om/caine/animal..alta masina si intri in ceva masina din gresala, sau cand cel din fata franeaza brusc si intri in el.. deci nu chestii care le faci din greseala...Cele care le faci voit ar trebui sanctionate doar

SI crezi ca o sa recunosca cineva : am facut-o voit ! Si asta are putina importanta (daca o faci voit sau nu), atat timp cat o faci ! SI in cazul de fata se vede clar ca bmw-ul rosu era peste limita de viteza ! Si chestia cu acul vitezometrului este falsa. In timpul accidentului sare incotrolabil!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am inteles remarca de la sfarsti "dupa ce vin analizele de sange vor imparti sanctiuni!" numai la noi se intampla treburi din astea..

 

La cel aproape mort.. o sa-i scrie pe Proces verbal.... "nu a acordat prioritate si a intrat frontal in autovehicolu nustiu care", asa mi-a scris si mie odata cand am intrat voit in cineva pe banda 2 (in aripa spate foarte puti).. pentru a evita accident frontal cu o masina parcata pe prima banda... si mi-a scris pe PV ca nu am dat prioritate... adevaru e ca eu i-as fi dat.. dar daca nu s-a putut.. oricum si aici amenzile sunt degeaba.... adica sunt pentru bugetu politiei... dar aiurea... in alte tari.. faci accident.. daca-s doar fiare indoite.. se atribuie vina.. se dau asigurari si la revedere.. nu da nimeni amenda..

 

 

Adica cel care poate nu scapa.. nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si a depasit viteza legala.. daca ar fi scapat fara nimic as zice ca ii dai amenda sa-l inveti minte.. cand e la un prag de moarte.. eu zic ca a invatat lectia...

 

Consider ca amenzile ar trebui date cand incalci legea voit.. as exclude.. aici cazurile cand eviti om/caine/animal..alta masina si intri in ceva masina din gresala, sau cand cel din fata franeaza brusc si intri in el.. deci nu chestii care le faci din greseala...Cele care le faci voit ar trebui sanctionate doar

 

la noi nu exista ideea de vinovatie morala... unul iti taie calea si tu ca sa-l ocolesti intri in altul... nimeni nu-l sanctioneaza pe ala care ti-a taiat calea, desi el este autorul moral al accidentului! tu iti iei amenda pentru ca ai acrosat o alta masina!

si te mai si certi cu politistul degeaba cand stai sa ii explici ce si cum... tara de doi bani! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.