Jump to content

Voi ce preferati?


Cristi_E36

320i 2000 vs 318i 2002  

53 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare la toata lumea,

Sunt intr-o mare dilema nu stiu ce sa-mi iau ori 320i din 2000 motor 6 cilindri 150 de cai sau 318 din 2002 facelift de 143 de cai voi ce imi recomandati? sunt total nehotarat singurul criteriu de alegere ar fi norma de poluare la unul E3 iar altul E4 dar care este mai bun?

Bafta

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

pai e destul de greu...unul este fara facelift,celalalt cu facelift.din punctul asta de vedere as alege facelift.

un alt aspect ar fi legat de motor....L6 vs L4...aici as da castig de cauza motorului in 6

 

mai sunt de luat in considerare si alte aspecte:numar de km,dotari,culoare,stare generala

 

e greu de ales asa pe nevazute :blink:

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cele 2 modele nu pot fi comparate. E ca si cum ai compara mere cu pere. In plus, un face lift 318 i valvetronic SH e mult mai scump decat 320 i fara face lift (in principiu datorita face-lift-ului). Deci nici macar nu sunt in aceiasi clasa de pret.

Daca ai bani de 318 i ia-ti-l, dar numai cu conditia sa aibe km foarte putini. Un 318 i valvetronic la ...sa zicem 150.000 KM este terminat si are probleme grave de fiabilitate, recunoscute atat pe forumurile din lumea larga cat si de cei de la filaret. Pica tot felul de piese de la motor, tacheti, pica sistemul valvetronic/distributia variabila, etc.

Un 320 i in 6 cyl la 150.000 KM d-abia se dezmortesete...este o bijuterie tehnica! Chiar daca pe hartie, APARENT performantele inclina spre 318i, acesta din urma pentru a atinge respectivele performante e scos untul din el...este forjat la maxim, cele 4 pistoane muncind la maxim, pe cand 320 i merge LEJER...este mult mai silentios, mai echilibrat, mai rafinat si cu mai putine trepidatii! Este...altceva!

Am condus ambele masini (nu numai o masina din fiecare model ci mai multe)!!

 

Bafta in alegere!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea 318i ..... daca sunt la aceiasi bani si dotari/km apropiati merita 318i. E si face-lift l, 2 ani mai noua si doar 7cp mai putin.

 

Intradevar L6 ramane L6 fata de L4 , dar daca doar asta e diferenta , parca as merge pe 318i.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cele 2 modele nu pot fi comparate. E ca si cum ai compara mere cu pere. In plus, un face lift 318 i valvetronic SH e mult mai scump decat 320 i fara face lift (in principiu datorita face-lift-ului). Deci nici macar nu sunt in aceiasi clasa de pret.

Daca ai bani de 318 i ia-ti-l, dar numai cu conditia sa aibe km foarte putini. Un 318 i valvetronic la ...sa zicem 150.000 KM este terminat si are probleme grave de fiabilitate, recunoscute atat pe forumurile din lumea larga cat si de cei de la filaret. Pica tot felul de piese de la motor, tacheti, pica sistemul valvetronic/distributia variabila, etc.

Un 320 i in 6 cyl la 150.000 KM d-abia se dezmortesete...este o bijuterie tehnica! Chiar daca pe hartie, APARENT performantele inclina spre 318i, acesta din urma pentru a atinge respectivele performante e scos untul din el...este forjat la maxim, cele 4 pistoane muncind la maxim, pe cand 320 i merge LEJER...este mult mai silentios, mai echilibrat, mai rafinat si cu mai putine trepidatii! Este...altceva!

Am condus ambele masini (nu numai o masina din fiecare model ci mai multe)!!

 

Bafta in alegere!

 

 

 

foarte bine subliniat .. mai ales treaba cu forjat la maxim .. totusi la 6 cilindri ai alt raspuns fata de 4 .. am avut aceeasi dilema 2.0 sau 1.8.. eu merg pe 2.0 ...nu o sa iti para rau ... suna si mai bine in opinia mea decat 4 cilindri care se zbat :blink: ssssoooooo 2.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.