Jump to content

martor placute


Recommended Posts

La E39 525d costa 9 milioane.

 

Nu m-as duce la Filaret pentru asa ceva, mai bine le schimbi la Augsburg.

 

Cumpara placute ATE sau Textar, sunt foarte bune si vin si in echiparea de fabrica.

mersi pt sfat Ciupanezu

Link to comment
Share on other sites

Portiera n-are nici o legatura. Daca nu ti s-a stins dupa ce ai lasat cheia cam 40-60 secunde in pozitia 2, nu e pus bine senzorul si nici mama testerului nu iti rezolva eroarea :twoup:.

 

PS: Bine, ti-o stinge, dar se va re-aprinde martorul :twoup:

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu si placutele si senzorul de la placute si becul in bord a ramas aprins. Trebuie resetat din cele doua butoane de unde resetezi kilometrajul partial si cel de la ceas. Becul ala galben din bord care indica placutele de frana se mai poate aprinde si atunci cand trebuie schimbat lichidul de frana adica odata cam la 20 mii km.Dar si atunci trebuie resetat tot din cele doua butoane de pe cadranul de bord.Becul nu se stinge singur odata ce sa aprins
Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu si placutele si senzorul de la placute si becul in bord a ramas aprins. Trebuie resetat din cele doua butoane de unde resetezi kilometrajul partial si cel de la ceas. Becul ala galben din bord care indica placutele de frana se mai poate aprinde si atunci cand trebuie schimbat lichidul de frana adica odata cam la 20 mii km.Dar si atunci trebuie resetat tot din cele doua butoane de pe cadranul de bord.Becul nu se stinge singur odata ce sa aprins

Cum sa schimbi lichidul de frana o data la 20k ? Iar cu martorul e vreo procedura cu butoanele asemeni celei de resetare oil ?

Link to comment
Share on other sites

Lichidul de frana este higroscopic, din cand in cand trebuie si ala schimbat. Atunci cand masina vrea sa te avertizeze ca ar fi cazul sa schimbi si lichidul de frana se aprinde acelasi bec ca si cum ar fi placutele de frana uzate.( vorbesc din propria experienta).Exact aceasi procedura cum spuneai in cazul resetatului de ulei.Acelasi lucru trebuie facut si pentru asta.Am fost eu anul trecut la reprezentanta BMW timisoara si i-am intrebat de ce nu mi se stinge becul de la placutele de frana ca am schimbat si placutele si senzorul si mi-au spus ca nu e bun senzorul.Langa mine era un tip cu un septar venit si el pentru ceva probleme si mi-a spus sa nu ii las pe aia sa-mi umble ca imi iau numai banii si ca senzorul nu are nimica sa-l resetez la fel ca si schimbul de ulei.A avut dreptate.Deci atentie mare,daca se aprinde becul de la placutele de frana mai bine verificati-le inainte s-ar putea sa fie bune placutele si sa fie vorba de avertizarea lichidului de care spuneam.Daca am gresit cu ceva ii rog pe cei mai cunoscatori sa ma corecteze.ciao.
Link to comment
Share on other sites

eu am un 320i din 96 si am un singur buton la ceasuti cum resetez ca am schimbat uleiul si imi sta si mator (rosu cu cate trei liniute ) la mine toti m-au supus ca este de la pacute am schimbat dat tot raman aprins in concluzie daca imi explica si mie cum il resetez la benzina find doar un singur buton (modelul meu)
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca si la modelul tau se face resetarea la fel ca la E46, daca da atunci cauta aici pe forum ca sa mai discutat si s-au dat explicatii exacte despre resetarea asta. Trebuie sa ti apasat pe butonul ala si in timp ce-l ti apasat pui contactul la prima pozitie ...si atunci iti va aparea altceva pe ecanul ala de kilometraj decat ai fost obisnuit sa vezi .....dar nu mai stiu exact, cauta aici pe forum ca vei gasi sigur.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Nu stiu daca si la modelul tau se face resetarea la fel ca la E46, daca da atunci cauta aici pe forum ca sa mai discutat si s-au dat explicatii exacte despre resetarea asta. Trebuie sa ti apasat pe butonul ala si in timp ce-l ti apasat pui contactul la prima pozitie ...si atunci iti va aparea altceva pe ecanul ala de kilometraj decat ai fost obisnuit sa vezi .....dar nu mai stiu exact, cauta aici pe forum ca vei gasi sigur.

 

 

pls help am cautat pe forum , dar ori sunt eu prea nou si prost ori nu mai gasesc nimic despre procedura exacta de resetare a martorului pentru placutele de frana. ieri am schimbat placutele si vreau sa dispara becuyl ala galben de acolo.

multumiri anticipate

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.