Jump to content

bec ulei aprins


lup

Recommended Posts

salut! Mi-am cumparat de curand un e46 compact 318i din 2001 si as avea 2 probleme:

 

1.Dupa ce opresc motorul imi ramane becul la ulei aprins in bord de culoare galbena (uleiul in motor este aproape la minim)

2.Volanul masini este uzat (model 2000 in 4 spite simplu), as vrea sa il schimb cu unul identic tot in 4 spite dar imbracat in piele.

Se poate schimba fara alte probleme (programare pe tester sau alte probleme ) ???

Astept raspunsuri . Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

1. Completeaza cu 1 L de ulei.

2. Nu ai nevoie de tester.

 

adica sa l schimb ca nu stiu ce ulei punea fostul propietar

 

 

1. Completeaza cu 1 L de ulei.

2. Nu ai nevoie de tester.

 

apropo pot pune 5W30 MOBIL SUPERSPECIAL???

Link to comment
Share on other sites

El ca ulei n-are nimic, doar ca nu l-as recomanda pentru M43. :blink:

Pana la schimb, se poate folosi cam orice ulei in cantitate <=500 ml, cu conditia sa fie full sintetic.

 

POT pune 5W30 MOBIL SUPERSPECIAL???

Link to comment
Share on other sites

2.Volanul masini este uzat (model 2000 in 4 spite simplu), as vrea sa il schimb cu unul identic tot in 4 spite dar imbracat in piele.

Se poate schimba fara alte probleme (programare pe tester sau alte probleme ) ???

Astept raspunsuri . Va multumesc

sa deconectezi o borna la baterie cat faci operatia de schimbare de volan sa nu se reseteze airbagul (atunci cand il scoti), ca tre sa o pui pe tester sa anulezi eroarea

Link to comment
Share on other sites

Daca se foloseste ulei mineral este vreo problema? :blink:

 

Pai nu stiu, dar din moment ce in toate specificatiile venite de la BMW se mentioneaza folosirea uleiurilor sintetice, ma gandesc ca cine o fi scris documentatia stie despre ce vorbeste. :) Nu am idee cum se impaca doua uleiuri, unul mineral si unul sintetic, in acelasi motor...

 

Use only approved "BMW High Performance Synthetic Oil." If you are unable to obtain "BMW High Performance Synthetic Oil," you may use small volumes of other approved synthetic oils for topping up between oil changes. Use only oils with the specification API SH or higher.
Link to comment
Share on other sites

2.Volanul masini este uzat (model 2000 in 4 spite simplu), as vrea sa il schimb cu unul identic tot in 4 spite dar imbracat in piele.

Se poate schimba fara alte probleme (programare pe tester sau alte probleme ) ???

Astept raspunsuri . Va multumesc

sa deconectezi o borna la baterie cat faci operatia de schimbare de volan sa nu se reseteze airbagul (atunci cand il scoti), ca tre sa o pui pe tester sa anulezi eroarea

 

multumesc pt sfaturi.

ideea era cu mobil 5w30 super special (semi sintetic) ca il procuram gratis

Link to comment
Share on other sites

Trebuie neaparat full sintetic

De ce? :twoup:

 

Care este diferenta intre un ulei sintetic si un ulei semi-sintetic, concret?Sa nu imi spui ca unul este sintetic si unul semi-sintetic. :D

Cum afecteaza motorul un ulei semi-sintetic si cum il protejeaza mai bine un ulei sintetic? :twoup:

Daca pune semi-sintetic ce se intampla? :D

Apropo, probabil stiai, dar termenul sintetic este folosit in general de marketing, pentru a promova un produs. :D

Link to comment
Share on other sites

eu am bagat 5w40 castrol magnetic scria pe el

Daca ai motor vechi, din generatia M20, M50, probabil este OK. Daca motorul este mai nou ai gresit.

Oricum faptul ca tu ai pus de asta nu are absolut nici o legatura cu ce intreaba initiatorul topicului, motorul lui fiind generatie mai noua si necesita un ulei echivalent LongLife 01

Link to comment
Share on other sites

insa tot saitul e foarte educativ si ce e mai important info corect

 

Da, este foarte educativ, insa o parere de la un profesionist banuiesc ca era mai buna, daca tot ai dat un link.

 

 

"The advice here is worth as much as you are paying for it", spune autorul.

Bine ca a scris la inceput si nu am inceput sa citesc. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.