Jump to content

Coupe vs. Sedan


exxe

Recommended Posts

Buna ziua tuturor :twoup:

 

Doresc sa achizitionez un Seria 3 curand si am nevoie de niste lamuriri. Pana recent eram aproape hotarat sa iau un Coupe 335, eventual xi, dar tocmai am observat ca Sedan-ul este cu circa 5000 EUR mai ieftin. Nu prea inteleg cum este posibil asa ceva, ca doar nu sunt diferente mari intre ele :/ Ori sunt?

 

Zilele astea ma voi duce la un dealer sa vad ce spune de diferenta de pret, dar am zis sa aflu mai intai parerea voastra.

 

Multumesc,

exxe

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai ce crezi ca poti sa afli in plus?
Pai vreau sa aflu de ce e mai scump coupe-ul si daca merita... In mod normal, ar trebui sa fie mai ieftin, ca are 2 usi in minus.

 

L.E. 335 xi coupe nu cred ca exista.
Exista :twoup:

Coupe-urile sunt mai scumpe de cand lumea! Este la fel si la Audi si la Mercedes! Nu exista absolut nici o diferenta de ordin tehnic intre ele. Doar ca un coupe arata mai bine, e mai exclusivist si se depreciaza in timp muuuult mai greu decat un sedan, avand o valoare de revanzare mai mare!

Merita din plin 5.000 EUR in plus! In E90 vei fi doar o alta masina de pe strada! In E92 vei fi intr-o masina sport care va intoarce capete peste tot!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Pai vreau sa aflu de ce e mai scump coupe-ul si daca merita... In mod normal, ar trebui sa fie mai ieftin, ca are 2 usi in minus.

Pai de ce crezi tu ca unii bocanci sunt mai ieftini si unele sandale de dama ( doar cu cateva barete) sunt mult mai scumpe?

 

Chestia e de design.....

Link to comment
Share on other sites

Coupe-urile sunt mai scumpe de cand lumea! Este la fel si la Audi si la Mercedes!
E discutabil... Nu exista S5 Sedan... Si cred ca un CLK 500 este mult mai diferit de C500 decat este Seria 3 Coupe de Seria 3 Sedan.

 

Merita din plin 5.000 EUR in plus! In E90 vei fi doar o alta masina de pe strada! In E92 vei fi intr-o masina sport care va intoarce capete peste tot!
Asta cu capetele intoarse... stiu si eu daca merita peste 5000 EUR. Daca masina e cam tot aia, mi se pare aberant sa dau atatia bani in plus. Mai ales ca am si probleme cu nevasta-mea, ca ea vrea Sedan :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua tuturor :D

 

Doresc sa achizitionez un Seria 3 curand si am nevoie de niste lamuriri. Pana recent eram aproape hotarat sa iau un Coupe 335, eventual xi, dar tocmai am observat ca Sedan-ul este cu circa 5000 EUR mai ieftin. Nu prea inteleg cum este posibil asa ceva, ca doar nu sunt diferente mari intre ele :/ Ori sunt?

 

Zilele astea ma voi duce la un dealer sa vad ce spune de diferenta de pret, dar am zis sa aflu mai intai parerea voastra.

 

Multumesc,

exxe

Asa sunt coupe-urile mai scumpte decat sedan-urile....platesti designu masinii.....dai mai multi bani pt un spatiu mai mic....dar merita :twoup: Daca tot iti poti permite o astfel de masina.....acum pt 5000 de e iati Coupe si ai sa vezi diferenta de design.......sedanuri sunt pe tot drumu` da un coupe...mai rar vezi ...in plus atlcumva esti vazut intr`un coupe..:twoup:!

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce crezi tu ca unii bocanci sunt mai ieftini si unele sandale de dama ( doar cu cateva barete) sunt mult mai scumpe?

 

Chestia e de design.....

Nu e bun exemplul. Bineinteles ca design-ul costa, dar e o mare diferenta de design in cazul sandalelor (si poate costa chiar mai mult fabricarea lor...), si intre Seria 3 Coupe si Seria 3 Sedan nu sunt diferente semnificative :/ Si mie imi place mai mult Coupe-ul, doar ca nu e destul de diferit fata de Sedan.
Link to comment
Share on other sites

Pai de ce crezi tu ca unii bocanci sunt mai ieftini si unele sandale de dama ( doar cu cateva barete) sunt mult mai scumpe?

 

Chestia e de design.....

Nu e bun exemplul. Bineinteles ca design-ul costa, dar e o mare diferenta de design in cazul sandalelor (si poate costa chiar mai mult fabricarea lor...), si intre Seria 3 Coupe si Seria 3 Sedan nu sunt diferente semnificative :/ Si mie imi place mai mult Coupe-ul, doar ca nu e destul de diferit fata de Sedan.

eeeee hai sa fim seriosi....ce ai alege ...eu CLAR coupe! si eu am vrut sami iau e46 coupe...dar mam razgandit pe rx 8 ...pana atunci eram clar convins sa`mi iau e46 Ci...e alta treaba :twoup:..asta e cum am mai spus platesti clasa masinii.!dar zic ca merita.

Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca 5000E este factorul principal in a alege o masina coupe sau sedan (care poate costa 40-50k E)

 

cred ca sunt alti factori mult mai principali: daca ai famile (si aici ma refer la copii) , daca este singura masina in familie, samd

Link to comment
Share on other sites

Pai ce crezi ca poti sa afli in plus?
Pai vreau sa aflu de ce e mai scump coupe-ul si daca merita... In mod normal, ar trebui sa fie mai ieftin, ca are 2 usi in minus.

 

L.E. 335 xi coupe nu cred ca exista.
Exista :D

 

 

totdeauna coupe'ul este mai scump...aspect mai sportiv,posibil mai multe optiuni standard care pe limo sunt optionale....plus ca un coupe arata muult mai bine decat un sedan

 

LE.in cazul asta nici nu se compara coupe'ul cu sedan'ul....mie personal sedan'ul nu imi place deloc la exterior,cel putin spatele :twoup: .

 

in schimb coupe'ul :twoup: . alege ce'ti place tie,asta e important

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

E normal sa fie mai scump un coupe decat un sedan.

Primul inseamna doar sportivitate si lux in timp ce sedanul are si o latura practica.

Coupe ar insemna sportivitate doar prin aspect. Pe hartie si in practica, orice sedan e mai sportiv ca versiunea sa coupe. In afara de sumo, putini sportivi incearca sa aibe mai multe kile.

Link to comment
Share on other sites

E normal sa fie mai scump un coupe decat un sedan.

Primul inseamna doar sportivitate si lux in timp ce sedanul are si o latura practica.

Coupe ar insemna sportivitate doar prin aspect. Pe hartie si in practica, orice sedan e mai sportiv ca versiunea sa coupe. In afara de sumo, putini sportivi incearca sa aibe mai multe kile.

 

 

Asa este.

Insa cel care vrea coupe tocmai de aspect este interesat, iar un coupe denota prin aspect sportivitate.

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce crezi tu ca unii bocanci sunt mai ieftini si unele sandale de dama ( doar cu cateva barete) sunt mult mai scumpe?

 

Chestia e de design.....

Nu e bun exemplul. Bineinteles ca design-ul costa, dar e o mare diferenta de design in cazul sandalelor (si poate costa chiar mai mult fabricarea lor...), si intre Seria 3 Coupe si Seria 3 Sedan nu sunt diferente semnificative :/ Si mie imi place mai mult Coupe-ul, doar ca nu e destul de diferit fata de Sedan.

Diferenta atat la carcasa - cam nimic din exterior de la E92 nu se potriveste la E90, incepand de la faruri pana la usi, deci e ceva diferenta, cat si sub ea - lipsa stalpului central o ranforsare suplimentara a caroseriei, similar cabrio-ului. Mai mult de atat, ce ai fi vrut sa iti ofere de acei 5000 de euro, pentru o diferenta ami radicala nu ramane decat sa o compari cu un X3, daca astea nu sunt de ajuns.

 

Cel mai bine mergi pe sfatul lui io's si iti alegi ce iti satisface nevoile mai bine, daca forma de coupe ti se pare nejustificata ca pret.

Link to comment
Share on other sites

M-am mai uitat un pic pe la configurari, pachetul M e mai scump la Sedan cu 1000 EUR, asa ca se mai micsoreaza diferenta.

 

Chestia e ca sunt tare nehotarat. Coupe-ul imi place mai mult decat Sedan-ul, dar e mai nepractic si mai scump. Nu e chiar mare lucru 4000 EUR, dar nu imi place sa arunc cu banii (mai ales cand muncesc pentru ei :twoup: ), si din punctul meu de vedere nu e normal sa coste cu 4000 mai mult Coupe-ul. La masina mea actuala, Golf GTI, daca vroiam doar 2 usi plateam mai putin cu vreo 600 EUR... In fine.

 

Un alt punct in minus la Coupe e ca va fi singura masina si uneori va fi nevoie sa mai car cate ceva. In Coupe n-o sa pot pune nici macar un amarat de boiler pe bancheta din spate, de exemplu.

 

Alex18, cutie automata nu imi pun. Daca vroiam automata luam un CLK 500, imi place de mor masina aia, dar din pacate nu se poate pune cutie manuala pe ea. Are un 7G-tronic foarte performant, dar tot nu imi place.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.