Jump to content

318 D (e46) Turatie/Cuplu maxim


HoriaWHW

Recommended Posts

Sper sa nu deranjez , iar daca acest topic se repeta imi cer scuze , insa nu am gasit raspunsul de cand "rasfoiesc" prin forum ... Nu am o experienta vasta de aceea ma adresez unor persoane ce poseda cunostiinte despre acest brand , BMW . As vrea sa aflu si eu la un 318 D model e46 fabricatie 2002 ( am observat ca existe diferente fata de motoarele fabricate dupa 03.2003 ) care ar fi turatia ideala pentru a obtine un cuplu maxim . Multumesc anticipat !
Link to comment
Share on other sites

280 N·m (207 ft·lbf) @ 2000

 

PS: Am zis click pe motor.

 

Exista un mit :twoup: conform caruia turatia la care se schimba vitezele este aceea in care acul turometrului este perpendicular pe ceas (pozitie verticala la ora 12:00). Bineinteles ca nu se aplica la toate masinile, insa cel putin la BMW, modelele pe benzina, este adevarata :twoup: .

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

280 N·m (207 ft·lbf) @ 2000

 

PS: Am zis click pe motor.

 

Exista un mit :twoup: conform caruia turatia la care se schimba vitezele este aceea in care acul turometrului este perpendicular pe ceas (pozitie verticala la ora 12:00). Bineinteles ca nu se aplica la toate masinile, insa cel putin la BMW, modelele pe benzina, este adevarata :D .

 

 

Este un mit.... Eu auzisem ca de pilda viteza optima pt un consum cat mai economic " este aceea in care acul turometrului este perpendicular pe ceas (pozitie verticala la ora 12:00) " . :twoup: Probabil ca si directia corecta daca vrei sa mergi inainte este tot aceea in care acul turometrului este perpendicular pe ceas (pozitie verticala la ora 12:00) :D

Link to comment
Share on other sites

am citit intr-o revista,nu era top gear,nici promotor,una anume

va rog sa nu mai sariti la mine ca de unde scot aberatile astea,am citit si va spun

cand esti in viteza 1 schimbi la 2.000rpm

viteza 2 schimbi la 3.000rpm

viteza 3 schimbi la 4.000rpm

viteza 4 schimbi la 4.500rpm max ca sa nu pierzi din cuplu

viteeza 5 schimbi la 4.000 rpm daca mai ai viteza 6

oare asta ii valabil doar la SUV-uri?

Link to comment
Share on other sites

schimbi vitezele incat sa nu fortezi motorul

schimbi nici prea incet nici prea tare ,schimbi treptat.

era o revista cu masini auto si....era parerea lor si era testata de ei si cica merge,se referea la logan si vw:jetta si passat cu 105 cai si 140 cai

Edited by touring_boy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.