Jump to content

E39 520d 2000 facelift


Recommended Posts

Salutare! Am un e39 520d din 2000 cu facelift. Are 200 000 Km. Pina acum nu am avut probleme de nici un fel dar...

As avea nevoie de ceva informatii practice, atat ca ajutor in prevenirea altor probleme cat si ca ajutor in rezolvare celor de mai jos:

-Pedala de frina reactioneaza ciudat la viteza mica (25-20km/h). Dupa test a reiesit un senzor ABS spate stanga, l-am schimbat dar problema persista. Am pus iar pe tester masina si... nici un mesaj de eroare sau defectiune. Acum in anumite momente mi se pare ca pedala frina se intareste si apoi se inmoaie brusc si se aude un sunet ca de pierdere presiune...

 

-O alta problema, mi s-a aprins becul de la airbag la bord. La test a iesit ca ar fi caseta de sub driver seat. A mai avut cineva problema asta? Cum se poate remedia?

 

-Am citit sfatul lui Ciupanezu legat de curatarea cailor de aer pt clima cu un anume spray. As vrea cateva detalii despre cum se face asta.

 

-La plecarea de pe loc se aude un zgomot metalic pe spate, ca si cum ar fi un colier nestrans. La service mi s-a spus ceva bizar (cel putin mie asa mi se pare): zgomot specific de BMW 520. Exista o asemenea problema?

 

Multam fain de sprijin si informatii.

Link to comment
Share on other sites

1.este cel mai posibil unitatea de servo-frana cu probleme.

 

http://bmwfans.info/original/E39/Lim/520d-.../ill-34_1040/#0 piesa nr. 1

 

2.la a II-a problema , trebuie sa schimbi "plasa" care este in scaunul pasagerului.

 

http://bmwfans.info/original/E39/Lim/520d-...52/ill-52_0742/ piesa nr. 7

 

3.este posibil cardanul sa fie de vina , problema cu zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

Multam fain de sfaturi. Am sa verific informatiile si voi schimba ce trebuie.

Privitor la zgomot. Prima impresie a mea a fost tot cardanul dar, dupa verificare nu a aparut nimic anormal.

eu nici acum nu sunt sigur de cardanu` ala si am fost in multe locuri la diagnosticare , nimeni n-a stiut sa-mi spuna ceva concret :twoup:

Link to comment
Share on other sites

La E39, plasa este in scaunul pasagerului din dreapta.

 

-Am citit sfatul lui Ciupanezu legat de curatarea cailor de aer pt clima cu un anume spray. As vrea cateva detalii despre cum se face asta.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=409469

 

-La plecarea de pe loc se aude un zgomot metalic pe spate, ca si cum ar fi un colier nestrans. La service mi s-a spus ceva bizar (cel putin mie asa mi se pare): zgomot specific de BMW 520. Exista o asemenea problema?

 

Userul kretzu a primit de la AB recomandarea de a schimba cardanul pentru aceasta problema.

 

In orice caz, nu este un zgomot specific, este o problema tehnica.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la frana, intr-adevar pompa de servo frana a cedat...:twoup: Multam fain pentru info. Referitor la zgomotul acela...si mie mi s-a parut o aberatie. Nu sunt la prima masina BMW (inainte am avut un 525 TDS din 1996 cu optiuni multiple ce mi-a placut teribil) si, desi nu sunt un cunoscator in multe, am preferat sa inteleg de unde "prostia" cu zgomot specific de 520. Acum am sa incerc toate variantele, cardan, diferential, pina dau de problema si o rezolv. Inca o data, multam tare fain de informatii.
Link to comment
Share on other sites

La problema cu zgomotul de colier verifica racordul flexibil de dupa catalizator sa nu fi capatat un joc sau poate l-ai atins si are o vibratie, sunet neplacut la o anumita turatie in jur de 1200-1400. Eu am patit asa ceva si facea destul de urat. In final am schimbat acest racord.
Link to comment
Share on other sites

2.la a II-a problema , trebuie sa schimbi "plasa" care este in scaunul pasagerului.

 

[

 

 

De ce trebuie sa schimbe plasa cand eroarea este la scaunul soferului? :twoup:

pai cand da eroare , da la scaunul pasagerului :twoup:

Link to comment
Share on other sites

2.la a II-a problema , trebuie sa schimbi "plasa" care este in scaunul pasagerului.

 

[

 

 

De ce trebuie sa schimbe plasa cand eroarea este la scaunul soferului? :twoup:

pai cand da eroare , da la scaunul pasagerului :D

 

-O alta problema, mi s-a aprins becul de la airbag la bord. La test a iesit ca ar fi caseta de sub driver seat. A mai avut cineva problema asta? Cum se poate remedia?

 

Ceva nu se leaga :twoup:

Link to comment
Share on other sites

2.la a II-a problema , trebuie sa schimbi "plasa" care este in scaunul pasagerului.

 

[

 

 

De ce trebuie sa schimbe plasa cand eroarea este la scaunul soferului? :twoup:

pai cand da eroare , da la scaunul pasagerului :D

 

-O alta problema, mi s-a aprins becul de la airbag la bord. La test a iesit ca ar fi caseta de sub driver seat. A mai avut cineva problema asta? Cum se poate remedia?

 

Ceva nu se leaga :twoup:

nu e nici o caseta sub driver seat :D

 

decat o mufa cu fire

Link to comment
Share on other sites

Mie asa mi-a comunicat persoana cu testerul. Am luat mesajul lui de bun dar, de aceea intreb. O informatie utile ar fi parerea cuiva care a mai avut oproblema asemanatoare. Eu unul nu m-am mai confruntat cu asa ceva. Defapt, sa fiu sincer, pina acum 4 luni eu nu am prea avut probleme cu masina. Dar, ca oricare dintre noi, mai imbatrinesc si ele....:twoup: Oricum multam tare fain de sfaturi, informatii si sprijin moral. CHRISTOS A INVIAT prieteni!
Link to comment
Share on other sites

. Ce altceva ar putea influenta?

 

Un rulment.

 

Un rulment? Care rulment?

 

 

 

Un rulment de roata.

 

Maine dimineata sunt programat la Bavaria. O sa va scriu rezultatul. Multam fain pentru info si sprijin. O sa tin minte si despre rulment.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la Bavaria pt test. Intr-adevar rulmentul era. Multam fain. Pe langa am mai descoperit cate ceva (aici as avea o rugaminte pentru cineva care poate inerpreta erorile inregistrate, ceva lamuriri mi-ar prinde toate bune. Acolo totul a fost pe fuga, multe programari...iar explicatiile putin. Sper sa-mi iertati insistenta dar....VREAU CA MASINA SA FUNCTIONEZE LA PARAMETRI NORMALI) si am o diagrama ce arata cam asa:

 

- SZM -17 Undervoltage

- SZM - 07 Seat heating, seat cushion, left, open circuit - Currently not present - Fault frequency 19. Seat heating, left B5203_00003

- SZM - 08 Seat heating, seat cushion, right, open circuit - Currently not present - Fault frequency 19. Seat heating, right B5203_00004

- MRS3 - 02 Belt tensioner, driver -----Currently present------ Resistance too high (read service Information 610103952) Fault frequency 1

- MRS3 - 03 Belt tensioner, front passenger -----Currently present------ Resistance too high (read service Information 610103952) Fault frequency 1

- ZUH - 0B No flame formation------ Flame interruption (no flame formed) B6510_30012

- ZUH - 07 Undervoltage deactivation ---- Undervoltage B6412_0007

---- Battery B1230_00001

---- Supply/K bus B6412_00001

- KOM - KOM Instrument cluster: fault stored

- Instrument cluster (Basic) kom

- LCM - LCM Light Check Module: fault stored

- Light Check Module lcm

- Manual headlight vertical aim control lcm

- Trailer module lcm

- Check Contol messages (LCM) lcm

 

 

ASC 5.7 asc

Test 1 : asc

Test step/action Output Result

asc_16 IDENTIFICATION RECHTS-TASTE

asc3 1 SELECTION 4

asc3 30 EXPERT MODE 1

Link to comment
Share on other sites

O intrebare legata de filtru epurator (citeam intr-un alt topic de el): 520D are filtru epurator si daca da, se poate schimba?

 

P.S. Are cineva o lista cu Faults codes sau Troubles codes pentru E39 '97-2003? Eu am gasit ceva dar parca nimic nu se leaga de diagnosticul pe care l-am primit. La fel cum nu inteleg de ce mi l-a interpretat cineva :twoup: acolo (nu ma plang, am fost tratat destul de bine dar... nevoia de informatii este mai mare decat raspunsul pentru problema cu ABS-ul)

Edited by Sempai Ion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.