Jump to content

Lamurire e36 318i, 318ti


alr277

Recommended Posts

Rog din suflet un cunoscator sa ma lamureasca si pe mine care este diferenta intre un 318i si un 318ti, am asa o vaga idee,

si daca se poate, sau daca se potriveste, sa transfor un 318i intr-un 318ti fara sa schimb motoarele intre ele :twoup:

Va multumesc anticipat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

si t-ul vine de la Tiesel nu? E36 diesel este TD adica turbo diesel sau TDS

 

Scria chiar in link-ul postat de the_rifle:

 

The car was available in 316i, 316g (gas), 318ti, 318tds (diesel) and later as a 323ti. The title 'Ti'(Touring International) used on the more powerful versions, harking back to the ti models of the sixties.

 

Aceasta denumire a fost folosita initial la modelul 2002tii (touring international injection).

 

Vreau sa stiu daca pot sa transform motorul meu 318i intr-un ti

:twoup: :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca este mai simplu SA NU POTEZI daca nu esti sigur decat sa induci pe cineva in eroare prin dezinformare!

 

Nu este corect nici unul din raspunsurile de pana acum! Cel care intreaba doreste informatii despre E36 318ti

318 Ti este intr-adevar o codificare a modelului BMW E36 compact DAR motorul care s-a pus pe varianta compact NU este identic cu cel de pe 318 i E36 sedan. Motorul de pe 318 TI este cel de ~140 CP, identic cu cel de pe E36 sedan 318 IS.

Asadar compactul (E36) a avut pe benzia motorizarile:

 

316i 1.6 L I4 102 PS (101 hp/75 kW)

316i 1.9 L 105 PS (104 hp/77 kW)

318TI 1.8 L I4 140 PS (138 hp/103 kW)

318TI 1.9 L I4 140 PS (138 hp/103 kW)

323i 2.5 L I6 170 PS (168 hp/125 kW)

La intrebarea daca poti pune un motor de 318 TI pe un 318i este DA, sigur ca poti pune! Dar mai usor vei gasi un 1.8 iS!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Alex chiar am primit informatia dorita fara sa fiu privit de sus

Faptul ca nu sunt un asa bun cunoscator nu ma face inferior cu nimic

Iar faptul ca cer sfatul baietilor pe forum ar trebui sa arate ca am incredere in acesti posesori de BMW, dar unii sunt prea importanti sa ajute

Daca nu vreti sa ajutati nu va mai bagati.

Link to comment
Share on other sites

Acelasi motor, alta caroserie...mai stiu eu pe unii care-mi explicam cum ca ti-ul asta e de la turbo... :twoup:

Ceea ce spui tu e valabil pentru E46. Dar initiatorul topicului vorbeste de E36.

Ei bine la E36 e alta poveste. Nu a existat niciodata un 318 i compact cu motorul identic cu cel de pe 318 i sedan. Pe compact (318ti) s-a pus doar motorul eqv cu 318 is (sedan)!

:twoup:

@Ciupanezul - Imi cer scuze, ma refeream la raspunsurile tehnice date strict la intrebarea initiatorului (care nu a intrebat de la ce vine "t")

Informatia scrisa de tine e corecta! ti=touring international!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Fratilor eu sunt incepator si necunoscator

Nu am vrut sa ofensez pe nimeni, iar daca vroiam sa aflu ce inseamna initialele alea nu intrebam pe forum asa ceva lipsit de importanta

Am vazut si eu in poze diferenta izbitor de clara intre compact si sedan

Ce ma macina pe mine este diferenta intre motoriza ca "ti" si "is" sunt mult mai puternice decat un simplu 318i vb de e36,

eu sunt foarte atasat de pisoiul meu si vreau to ce e mai bun ca el si m-am gandit ca pot reconditiona motorul meu de 1,8l

si ca pot cumpara si monta pe el ce are diferit un 318is la motor ma refer ca am observat ca are alta admisie alta _chiulasa_

si fiind un visator am sperat si inca sper ca acele componente se potrivesc si voi realiza ce mi-am propus

Va multumesc mult ca mi-ati raspuns, sincer o spun inca o data Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.