Jump to content

DN 73A Predeal-Rasnov


razvanfatu

Recommended Posts

Are cineva idee cum e bucata de drum intre Predeal si Rasnov ? Trebuie sa ajung in Moeciu si ma gandeam sa scurtez pe-acolo, acum o luna am ocolit prin Brasov si nu am fost prea incantat de drum, prea multe denivelari si gropi. Vreo sansa ca DN 73A sa fie mai placut ?

post-7984-1209032835_thumb.png

Edited by razvanfatu
Link to comment
Share on other sites

Drumul pe munte este ok, dupa ce cobori ai 5-7 km care nu sunt prea straluciti (ceva denivelari si gropite in asfalt) pana la Rasnov.

Drumul de Brasov-Cristian-Rasnov este la fel ca Predeal-Izvorul Rece-Rasnov, deci scutesti approx 30 km.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
au inceput sa mai peticeasca din drumul predeal-paraul rece si este mai acceptabil. personal imi place mai mult pe aici pentru ca este mult mai liber si poti sa mergi mai sportiv :twoup: si poti evita mai usor gropile decat pe celalalt unde e mai aglomerat si de multe ori nu ai de ales, strangi inima si te bagi in groapa sperand ca iesi cu buzunarul la fel :twoup:)))
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Este horror! Mai ales daca ai suspensie cat de cat sport! Din punctul meu de vedere si starea DN1 e deplorabila, dar probabil ca-s eu tampit si am pretentii s-avem drumuri ca restul lumii...

De evitat si Sibiu-Brasov... este war-zone acolo!!!! Mergeti pana la Sercaia si de-acolo o luati spre Rasnov (cei ce vin din Sibiu). Cei ce pleaca din Brasov, s-o ia prin Rasnov-Zarnesti-Sercaia.

 

eu nu stiu ce intelegi tu prin drum horror dar drumul ala e practicabil. nu poti sa ai pretentii de viteza dar mergi cat de cat pe el.

De la Brasov la Sibiu cea mai eleganta varianta e Sighisoara-Medias-Sibiu. E asfalt ca in palma si e liber drumul.

Link to comment
Share on other sites

Nu e neaparat vorba ca ai suspensie sport sau nu, eu nu am de exemplu, dar nu poti efectiv sa treci chiar asa prin gropile/craterele alea, decat daca nu-ti pasa de masina... Si da e practicabil in sensul in care mergi cu 40-50 la ora si ai timp sa faci slalom printre gropi, altfel nu...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
post vechi, dar poate cineva cauta actualizari: in mai 2013, acest drum era praf, intre Sercaia si Zarnesi, chiar pana la Rasnov, am crezut ca o sa ies cu masina bucati de acolo. Am eu suspensie sport, dar am mers, cred, maxim 60km/h, iar la intrare pe 73A dinspre Sercaia este o linie de tren asa de inalta ca am crezut ca raman suspendat pe ea (am frecat un pic pe dedesupt). Deci, sfatul meu, momentan evitati acest traseu, desi peisajul este frumos......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.