Jump to content

Mi s-a dus pompa de apa!


Allex

Recommended Posts

Si mie mi-a picat anul trecut.

Doar pompa se schimba.

 

Daca n-ai schimbat curelele, rolele si intinzatoarele pana acum, e un prilej bun sa le schimbi.

Nu am schimbat nimic pana acum din ce ai enumerat tu, dar cu siguranta o sa le schimb.

Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Ce ar mai trebui schimbat cand se strica pompa de apa?

Masina este un E46 320i 2.2i.

 

si eu am schimbat acum 2 luni pompa de apa la un E36, 316i. cu ocazia asta i-am schimbat si distributia(cureaua+rolele intinzatoare); si bineinteles, antigelul. sa ai grija sa-ti prinda pompa in toate suruburile, mie au uitat sa-mi prinda un surub si curgea antigel, f. putin, ce-i drept, dar sa fii atent la detaliul asta, ca nu strica.

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la service si am comantat:

-Pompa de apa

-Curele

-Role

-Intainzatoare

-Antigel

Total: 530RON + manopera + platforma.

Programare: vineri :twoup: :D

Asta mi-a adus mie iepurasul de Paste :D

Tot atat m-a ajuns si pe mine si cu manopera, 750 ron ; nu fi trist, se poate si mai rau...mie iepurasul mi-a adus asa : bendix nou, volanta noua, kit ambreiaj nou, macara geam stanga fata noua...total = 3300 Ron !!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la service si am comantat:

-Pompa de apa

-Curele

-Role

-Intainzatoare

-Antigel

Total: 530RON + manopera + platforma.

Programare: vineri :twoup: :D

Asta mi-a adus mie iepurasul de Paste :D

Tot atat m-a ajuns si pe mine si cu manopera, 750 ron ; nu fi trist, se poate si mai rau...mie iepurasul mi-a adus asa : bendix nou, volanta noua, kit ambreiaj nou, macara geam stanga fata noua...total = 3300 Ron !!! :twoup:

Da, sunt constient ca se putea si mai rau, asta e...

Deci, trebuie sa ma consider norocos :D .

Link to comment
Share on other sites

Am mers cu masina aproximativ 1Km si acul de la temperatura, a stat tot timpul la jumatate; deci nu s-a suprasolicitat deloc motorul.

 

 

inseamna ca, in principiu nu ar trebui sa ai alte probleme.

cum ti-ai dat seama ca ai probleme? ti-a indicat ceva la bord?

Astazi am fost la service cu ea si m-a costat totul 650RON :D .

Din cate am inteles eu pompele de apa se schimba la ceva timp. A mea nu fusese schimbata niciodata, era cea din fabrica :twoup: .

Nu mi-a indicat nimic la bord, in schimb se auzea un zgomot foarte tare in dreptul pompei de apa. Se sparsese un rulment in ea din cate am inteles :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

Da, pompele de apa se schimba preventiv odata cu distributia la masinile cu distributie pe curea. Manopera pentru schimbarea pompei de apa e foarte mare (mai mare decat pretul unei pompe noi) daca o schimbi separat de distributie. Daca o schimbi odata cu distributia nu cred ca platesti mare lucru in plus la manopera. Si de obicei o pompa de apa nu tine e schimburi de distributie (vorbesc de masinile cu distributie pe curea). Din cauza asta se schimba.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.