Jump to content

revizie 3 ani


Airhead

Recommended Posts

in august am revizia la 3 ani, o sa am in jur de 65.000 km si vreau sa stiu ce se schimba si ce ar fi bine sa se schimbe pe langa standard, avand in vedere vechimea si km parcursi.

eu as dorii sa schimb toate lichidele, plus ce schimba ei, placutele si discurile de frana.

si cam cat ar costa o asemenea revizie ?

merci. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am fost ieri la reprezentata BMW Brasov, si manopera la revizia de 3 ani unde vreau sa schimb toate lichidele, inclusiv freonul din instalatia de clima ma ajunge la 1.400 lei, asta fara piese.

revin luni cand imi trimit si pretul la piese.

Link to comment
Share on other sites

am fost ieri la reprezentata BMW Brasov, si manopera la revizia de 3 ani unde vreau sa schimb toate lichidele, inclusiv freonul din instalatia de clima ma ajunge la 1.400 lei, asta fara piese.

revin luni cand imi trimit si pretul la piese.

te asteptai la mai putin? :twoup: , oricum, ei sunt cel mai in masura sa aprecieze ce are nevoie masina.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat de in masura sunt sa aprecieze ce are nevoie masina, nu cred ca mai exista mecanici care sa stie ce are masina doar din sunet, miros si pipait. acum totul este pe tester, inlocuiesc doar ce scrie acolo si gata.

revenind la ale mele, am fost la reprezentanta si mi-au dat si piesele:

- placute frana fata, 609 lei +TVA/set, l-am gasit cu 200 lei setul Lucas TRV,

- placute frana spate, 395 lei + TVA/set, astea le-am gasit cu 190 lei setul, tot Lucas TRV,

- ulei motor, 72 lei + TVA/litru, am gasit tot ulei BMW/Castrol cu 40 lei litru, TVA inclus, ca si la placute.

- filtrele nu mai stiu cat erau, dar am gasit cu 60 lei - aer, 40 lei - ulei, 85 lei - motorina, 85 lei - polen. filtrele cred ca erau in jurul la 100 lei+TVA/bucata la reprezentanta.

zic ca sunt preturi bune, astept totusi pareri despre firma producatoare placute si poate imi dati alte optiuni.

merci.

Link to comment
Share on other sites

preturile sunt bune, insa la placutele de frana as merge pe marca recomandata de producator... eu mi le-am luat din Germania, tot de la reprezentanta, cu specificatia expresa ca indiferent de unde se cumpara placute/saboti materialul sa fie de o densitate medie (mai moale), si nu mare cu insertii metalice (material dur), care distrug discurile.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.