Jump to content

la cati km se schimba uleiu din cutie ?


stranger

Recommended Posts

@ Ciupanezu

Daca nu exista piese ciobite...degeaba se schimba uleiul.

Daca deja piesele in miscare aflate in contact sau angrenare...prezinta spargeri sau urme de frecare...degeaba schimbi uleiul !

 

Prima data apare spanul [care innegreste uleiul] ... sau uleiul sparge piesele, sau...? :twoup:

De ce BMW nu recomanda schimbarea uleiului la xx.xxx km ? Costa 300e la reprezentanata. Probabil 200e daca toate BMW'urile ar trece pe acolo.

 

Prima afirmaţie se bazează pe ce argumente?

 

BMW nu recomandă schimbarea uleiului pentru că aceste cutii nu pică ĂŽn perioada de garanţie, prin urmare ĂŽi doare undeva de această problemă.

 

Dacă tu crezi că un ulei plin de pilitură şi care a trecut prin enorm de multe schimbări de temperatură este la fel de eficient ca un ulei nou, probabil că discuţia nici măcar nu are sens.

 

Ăţi răspund şi eu cu o ĂŽntrebare.

De ce se recomandă schimbarea uleiului ĂŽn America?

 

Nu cumva tu eşti cel care spunea că-şi spală filtrele?

Ăn cazul ĂŽn care nu mă ĂŽnşel, problema ta este doar argumentarea unor motive pentru care să nu bagi mâna ĂŽn buzunar ca să nu te ĂŽnţepi ĂŽn arici.

 

Eu cred că ai putea face acelaşi lucru cu uleiul din motor.

Dă-l jos din motor, dă-l printr-o sită, spală-l cu Cocolino şi apoi bagă-l la loc, ce atâtea cheltuieli inutile, motorul merge oricum, ce dreacu!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

De ce se recomandĂŁ schimbarea uleiului ĂŽn America?

 

 

pentru ca benzina e mai ieftina, si fiind mai ieftina se fac mai multi kilometri, benzina fiind mai ieftina isi ia masina orice nepriceput care mai mult ca sigur si bruscheaza cutia :twoup:

 

 

dupa parerea mea, un ulei, orice ulei, e consumabil... nu are cum sa existe uleiul care sa-si pastreze calitatile la nesfarsit! ...pana si apa la masline se mai schimba... :)

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

In Romania nu se recomanda schimbarea uleiului, dar pe alte meleaguri da. Dar daca te duci la reprezentanta iti spun mecanicii ca nu se schimba? nu cred. Daca ai citit mai sus, ai vazut ca in SUA schimba uleiul in cutie la 60.000 sau chiar la 30.000. Intradevar M3. Pai daca ei schimba vestitul MTF-LT dintrun M3 la 30.000-60.000, la un e46 nu este prea tarziu 160.000.
Link to comment
Share on other sites

La reprezentanţă ĂŽţi spun că nu este recomandată schimbarea şi că se face doar pe proprie răspundere.

 

pentru ca benzina e mai ieftina, si fiind mai ieftina se fac mai multi kilometri, benzina fiind mai ieftina isi ia masina orice nepriceput care mai mult ca sigur si bruscheaza cutia :)

 

 

Ha ha. :twoup:

 

dupa parerea mea, un ulei, orice ulei, e consumabil... nu are cum sa existe uleiul care sa-si pastreze calitatile la nesfarsit!

 

La fel cred şi eu.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

"Daca nu exista piese ciobite...degeaba se schimba uleiul.

Daca deja piesele in miscare aflate in contact sau angrenare...prezinta spargeri sau urme de frecare...degeaba schimbi uleiul !"

 

 

pai la fel unge un ulei nou, curat, ca unul cu span, vechi? ...chiar daca nu are probleme cutia!

 

Fara sa te superi dar mai ai inca dubii la ''cine a fost primul oul sau gaina ?'' :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ce legatura are asta cu apa din Mures?

 

din partea mea, nu schimba uleiul veci, poti sa dormi si cu aceleasi pijamale pana te mananca pielea, sau cu aceiasi ciorapi, ca deh, daca nu ti-e frig... ce rost are sa-i schimbi... eu mi-am spus doar parerea, dupa capu meu orice ulei e bine schimbat la un moment dat, cu cat mai devreme cu atat mai bine pt angrenaje si mai rau pt portofel... dar pui in balanta si tragi concluzia...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Steptronic-ul a aparut de foarte mult timp hai ca in primii 2-3 ani sa zicem eroare ceva dar dupa da-o naiba de treaba ar fi trebuit sa iasa oficial sa spuna ceva referitor la asta.

 

Nu cred ca lumea se ducea sa-si repare cutiile doar in reprezentante si aia sa bage ceva vrajeala,mai erau care-si mai reparau si pe altundeva si le spuneau mecanicii baa de la asta a picat cutia,de la ulei,imediat se ducea vorba si mai ales ca in US din cate inteleg e recomandat sa se schimbe,anomalie totala.Persisti in prostie ceva timp dar nu merge la infinit,inseamna ca asta e probabil cea mai mare eroare din istoria bmw,mie mi se pare aproape imposibil sa tot fabrici masini cu ulei "lifetime" de atatia ani si cutiile sa cedeze pe la 200k.

Link to comment
Share on other sites

L-am intrebat pe Ciupanezu 2 sau 3 lucruri dar raspunde prin alte intrebari ... care nu au legatura.

Nu ma intereseaza ca un judecator din USA a dat un verdict la 19:14 intr-o joi, dupa ce o bunicuta a reclamat faptul ca un expert i-a spus ca daca schimba uleiul la BMW mai mergea de trei ori pana la spital si inapoi !

Daca nu intelegi ce poate sa faca un judecator in SUA inseamna ca ...

Nu este un forum despre ce poate sa faca justitia americana :twoup: Daca vrei mergem la diverse. Sau putem sa citim in fiecare zi articolele din tabloide care incep cu ''Un judecator american a...''

Link to comment
Share on other sites

tare as fi curios sa vad daca BMW ar fi deschis sa dea cuiva in scris faptul ca uleiul e garantat fara limita de KM ... sa zica da dom-le peste 400 000 de km, ne revedem si luam o mostra de ulei si noi garantam ca ala o sa aiba si atunci proprietati de ungere in parametrii
Link to comment
Share on other sites

ce legatura are asta cu apa din Mures?

 

din partea mea, nu schimba uleiul veci, poti sa dormi si cu aceleasi pijamale pana te mananca pielea, sau cu aceiasi ciorapi, ca deh, daca nu ti-e frig... ce rost are sa-i schimbi... eu mi-am spus doar parerea, dupa capu meu orice ulei e bine schimbat la un moment dat, cu cat mai devreme cu atat mai bine pt angrenaje si mai rau pt portofel... dar pui in balanta si tragi concluzia...

 

Chiar nu ai inteles nimic...! Faci comparatii total aiurea, sau poate tu chiar schimbi gazul din becuri sa nu se arda filamentul :twoup:

 

Tu intelegi ca un schimb complet de ulei nu ajuta la refacerea pieselor defecte ?

Tu crezi ca in uleiul din cutie exista span...ca cel de sub strung ?

AI vazut magnetii din cutie ? Ai vazut acel filtru ?

Ai idee cum functioneaza cutia ?

Stai ca se face o presiune de ulei si ca NICIODATA nu o sa gasesti in 2010 acelasi ulei ca cel bagat in 2002 in cutie ?

Link to comment
Share on other sites

Steptronic-ul a aparut de foarte mult timp hai ca in primii 2-3 ani sa zicem eroare ceva dar dupa da-o naiba de treaba ar fi trebuit sa iasa oficial sa spuna ceva referitor la asta.

 

Nu cred ca lumea se ducea sa-si repare cutiile doar in reprezentante si aia sa bage ceva vrajeala,mai erau care-si mai reparau si pe altundeva si le spuneau mecanicii baa de la asta a picat cutia,de la ulei,imediat se ducea vorba si mai ales ca in US din cate inteleg e recomandat sa se schimbe,anomalie totala.Persisti in prostie ceva timp dar nu merge la infinit,inseamna ca asta e probabil cea mai mare eroare din istoria bmw,mie mi se pare aproape imposibil sa tot fabrici masini cu ulei "lifetime" de atatia ani si cutiile sa cedeze pe la 200k.

 

Nu cedeazã toate, Însã se Întâmplã.

 

Ăn US i-au rupt cu procese, aÂşa cĂŁ s-au reorientat, ĂŽn Europa nu.

Link to comment
Share on other sites

tare as fi curios sa vad daca BMW ar fi deschis sa dea cuiva in scris faptul ca uleiul e garantat fara limita de KM ... sa zica da dom-le peste 400 000 de km, ne revedem si luam o mostra de ulei si noi garantam ca ala o sa aiba si atunci proprietati de ungere in parametrii

 

:twoup: :) :) :( lifetime nu inseamna ce crezi tu !!!!!!!!!!!

Lifetime poate sa fie si 50.000km daca masina este folosita de Montoya sau 500.000 daca masina este folosita normal !

Link to comment
Share on other sites

o tot dai cu piesele defecte... se vorbeste aici de schimbarea uleului intr-o cutie defecta??? sau confunzi uzura cu defectiunea?

OK ! :twoup:

Mergem din aproape in aproape atunci.

De unde apare spanul in ulei ?

De ce se innegreste la culoare uleiul din cutia de viteze ? Nu confunda cu ce se intampla uleiului din motor.

Ce rol are uleiul intr-o cutie de viteze ?

 

Daca ai raspunsurile corecte la aceste intrebari...nu o sa mai ai dubii fata de ce am scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

serios? si cum se fac incadrarile? tu la cati km te incadrezi?

 

 

"never change oil" unde te duce cu gandul?

de ce nu scrie "never change oil, unless your name is montoya" ?

 

Pai daca nu repara rotile dintate ciobite...de ce sa il schimbi ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Si nu e doar asta ! Un schimb perfect de ulei, adica sa fie totul ca si la ''km 0'' poti sa o faci doar in fabrica.

Nu intelegi ca pot sa apara probleme din cauza schimbarii uleiului ? Daca vrei caut si pentru tine discutii despre asta.

Link to comment
Share on other sites

hahah, incredibil esti... se greseaza orice kkt de lagar sau rulment la bicicleta da-ntr-o cutie de BMW totul e perfect, adica metalele intra in contact asa... platonic... nu se freaca, temperatura-i constanta..., ma mir ca mai si trebuie ulei
Link to comment
Share on other sites

L-am intrebat pe Ciupanezu 2 sau 3 lucruri dar raspunde prin alte intrebari ... care nu au legatura.

Nu ma intereseaza ca un judecator din USA a dat un verdict la 19:14 intr-o joi, dupa ce o bunicuta a reclamat faptul ca un expert i-a spus ca daca schimba uleiul la BMW mai mergea de trei ori pana la spital si inapoi !

Daca nu intelegi ce poate sa faca un judecator in SUA inseamna ca ...

Nu este un forum despre ce poate sa faca justitia americana :twoup: Daca vrei mergem la diverse. Sau putem sa citim in fiecare zi articolele din tabloide care incep cu ''Un judecator american a...''

Pentru cĂŁ ai pus niÂşte ĂŽntrebĂŁri hilare.

 

Ce piese ciobite, ce legĂŁturĂŁ au cu subiectul?

Eu vorbesc de cutiile ĂŽn stare bunĂŁ, nu cele care deja au picat? Trebuie sĂŁ fii dobitoc sĂŁ mai schimbi uleiul dacĂŁ deja patineazĂŁ, e frecĂžie la picior de lemn.

 

Eu nu consider cĂŁ America este o ĂžarĂŁ la care trebuie sĂŁ aspirĂŁm, ĂŽnsĂŁ asta e cu totul altĂŁ discuĂžie.

 

DacĂŁ nu existau argumente conform cĂŁrora schimbul de ulei este benefic, nu s-ar fi apucat sĂŁ schimbe acolo uleiul deÂşi ĂŽn Europa este recomandat contrariul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.