Jump to content

330d E46


razvanfatu

Recommended Posts

Salut,

 

au trecut aproape 5 luni de cand am luat masina, am trecut peste entuziasmul initial dar abia acum m-am gandit sa o prezint aici :twoup:.

 

Asadar, BMW 330d E46, negru, sedan, cutie manuala 5+1, fabricat in 02/2000. Cateva optionale:

 

- interior piele;

- trapa electrica;

- clima;

- 4 geamuri electrice;

- scaune sport;

- cotiera;

- 8 airbaguri;

- radio CD;

- volan sport + comenzi;

- ornamente cromate;

- jante 17" //M (nu stiu modelul, sunt ca cele de pe M5 E39);

- senzori parcare;

- senzori ploaie;

 

Motorul e diesel de 3L, are 184CP, 0-100Kmh face in 7.8s si viteza maxima e 228Kmh. Pana acum am schimbat consumabile si am avut o problema cu o macara pe stanga-spate, iar in urmatoarele luni am de gand sa ii iau caucicuri noi si amortizoare sport.

 

Kilometrajul arata 128k cand am luat-o, nu mi-am pus problema prea tare daca e real din moment ce in service a fost OK, motorul merge perfect si nu sunt probleme grave sau uzura crescuta.

 

Acum astept pareri de la voi :twoup:.

post-7984-1210161738_thumb.jpg

post-7984-1210161748_thumb.jpg

post-7984-1210161757_thumb.jpg

post-7984-1210161764_thumb.jpg

post-7984-1210161772_thumb.jpg

Edited by razvanfatu
Link to comment
Share on other sites

Ar fi misto interiorul daca schimbi ornamentele cu unele argintii sau le vopsesti pe cele pe care le ai.

 

 

Cum sa vopseasca niste ornamente de lemn? Eventual le da la schimb cu unele argintii/titaniu si mai primeste si diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi misto interiorul daca schimbi ornamentele cu unele argintii sau le vopsesti pe cele pe care le ai.

 

 

Cum sa vopseasca niste ornamente de lemn? Eventual le da la schimb cu unele argintii/titaniu si mai primeste si diferenta.

 

Se vopsesc foarte usor.

Ale mele erau tot din mahon.

 

Cele din mahon nu se cauta, nu-ti da nimeni diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru urari :twoup:.

 

Intr-adevar interiorul e mai special, insa combinatia de maroniu-rosiatic cu ornamente lemn e OK, cel putin eu sunt multumit de cum vine; in realitate e putin diferit, Nokia 6300 nu e chiar cea mai buna scula pentru facut poze.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi misto interiorul daca schimbi ornamentele cu unele argintii sau le vopsesti pe cele pe care le ai.

 

 

Cum sa vopseasca niste ornamente de lemn? Eventual le da la schimb cu unele argintii/titaniu si mai primeste si diferenta.

 

Se vopsesc foarte usor.

Ale mele erau tot din mahon.

 

Cele din mahon nu se cauta, nu-ti da nimeni diferenta.

 

Personal, mi se par mult mai elegante cele din lemn (in combinatie cu interiorul rosu), mai ales ca lemnul este chiar lemn si nu vreun colant. A vopsi lemnul nobil e ca si cum ai croma niste bijuterii de aur. Ale mele erau grafit si mi s-au parut mai sportive in culoarea masinii; daca erau de lemn, le lasam asa.

 

PS Stiu ca se vopsesc foarte usor, cineva sugera metoda "in bucatarie" :twoup:

 

Multumesc pentru urari :twoup:.

 

Intr-adevar interiorul e mai special, insa combinatia de maroniu-rosiatic cu ornamente lemn e OK, cel putin eu sunt multumit de cum vine; in realitate e putin diferit, Nokia 6300 nu e chiar cea mai buna scula pentru facut poze.

 

Ai un interior elegant, volanul ar mai merge schimbat. Sa te bucuri de masina! Bafta si drumuri bune!

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Ornamentele din lemn se potrivesc la seria 7.

 

La seria 3 si 5 nu le agreez.

 

Eu le-am vopsit asa cum trebuie, in cabina cu aerograful.

 

 

gusturile nu se discuta;mie personal imi plac cam la fel si trimurile de aluminiu si cele de mahon;pe orice serie ar fi;daca ar fi sa zic care-i preferinta nr.1,as spune ca e vorba de trimurile de mahon nuanta general deschisa alternant cu inchis la culoare.

Link to comment
Share on other sites

ce n-as da sa aum un 330d......foarte tare masina si motoru>>>>jos palaria....momentan am 320d si 330d e un vis...poate odata si odata va fi o realitate...is curios cum trage masina si cum se misca pe sosea...cred ca misto de tot...
Link to comment
Share on other sites

poope > trage OK, ce pot spune ... pacat ca nu prea poti beneficia de rezerva de putere in oras, abia in afara vezi ce poate motorul, si e frustrant cateodata sa trebuiasca sa mergi incet.

 

mihai20 > Multumesc. Da, de acolo am luat-o, stii ceva despre ea ?

 

cat > in afara intre 7 si 9, in oras intre 12 si 18, in functie de anotimp, aglomeratie, cat de mult ma mananca talpa dreapta etc. Consumuri facute la pompa, OBC-ul arata cam cu 20% mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi par cifrele putin cam maricele, dar nu sunt anormale din ce am auzit. Mai sunt cativa utilizatori de 330d pe aici pe forum, ai putea sa le ceri si lor o parere, pe mine nu m-a preocupat prea tare problema asta.

 

Motorul de 204CP are 0-100Kmh in 7.2s, dar motoarele diesel in general nu prea stralucesc la 0-100. www.carfolio.com pentru date despre toate :twoup:.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.