Jump to content

Merita BMW E46 din Germania


Dan1

Recommended Posts

Merita Bmw E46 318i sau 320 i pana in 10000 Euro cam ce costuri sa ma astept ? merita sa fie tinuta masina mai mult sau merita 2 ani si dupa aia vanduta ? Ce ani de fabricatie ar fi recomandati pt aceasta masina ? Recomandati alta motorizare pt Bmw imi place genul sportiv ce dotari sa aiba am vazut pe forum pe aici ca ii bine sa aiba suspensii M ce parere aveti de preturi ( cu toate ca pasionatii nu tin cont de preturi cand ii vb de ce le place da totusi asa :twoup: orientativ ) cam cat costa intretinerea unei bijuterii ca aceasta ? si ce este recomandat sa fie schimbat la o masina adusa din Germania cu KM peste 100 de mii ? Piesele noi de Bmw E46 se mai gasesc prin Romania? sunt scumpe ?, nu Sh ca nu stii cand intri in pom cu ea si nu stii de ce, sau este recomandat sa se puna piese originale chiar daca sunt sh ? multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde :twoup: Edited by Dan1
Link to comment
Share on other sites

merita sa te astepti la ceva costuri de intretinere sa schimbi toate filtrele si uleiul si placutele de frana merita 2 ani si jumate si dupa aia o vinzi din anii 1999, 2002, 2004 si 2005 au fost ani buni ptr productia de masini de genul asta si mai ales daca iti place genul sportiv iti recomand 325i sau 327xi preturile la suspensiile M mi se par acceptabile si ca sa afli preturi prt intretinerea bijuteriilor intreaba la un bijutier si daca masina are peste 100k Km e indicat sa schimbi schimbatorul (e sugestiv numele). Partea naspa e ca in romania nu se gasesc deloc piese noi ptr bmwuri e46, iar cele sh sunt f scumpe, mai ales in zona Maramuresului.

Cu placere !

Link to comment
Share on other sites

merita sa te astepti la ceva costuri de intretinere sa schimbi toate filtrele si uleiul si placutele de frana merita 2 ani si jumate si dupa aia o vinzi din anii 1999, 2002, 2004 si 2005 au fost ani buni ptr productia de masini de genul asta si mai ales daca iti place genul sportiv iti recomand 325i sau 327xi preturile la suspensiile M mi se par acceptabile si ca sa afli preturi prt intretinerea bijuteriilor intreaba la un bijutier si daca masina are peste 100k Km e indicat sa schimbi schimbatorul (e sugestiv numele). Partea naspa e ca in romania nu se gasesc deloc piese noi ptr bmwuri e46, iar cele sh sunt f scumpe, mai ales in zona Maramuresului.

Cu placere !

 

:twoup:

dan1:citeste putin pe forumul asta si vei gasi raspunsul la toate intrebarile tale

Link to comment
Share on other sites

merita sa te astepti la ceva costuri de intretinere sa schimbi toate filtrele si uleiul si placutele de frana merita 2 ani si jumate si dupa aia o vinzi din anii 1999, 2002, 2004 si 2005 au fost ani buni ptr productia de masini de genul asta si mai ales daca iti place genul sportiv iti recomand 325i sau 327xi preturile la suspensiile M mi se par acceptabile si ca sa afli preturi prt intretinerea bijuteriilor intreaba la un bijutier si daca masina are peste 100k Km e indicat sa schimbi schimbatorul (e sugestiv numele). Partea naspa e ca in romania nu se gasesc deloc piese noi ptr bmwuri e46, iar cele sh sunt f scumpe, mai ales in zona Maramuresului.

Cu placere !

:twoup: Bun raspuns!

Link to comment
Share on other sites

se gasesc piese noi pt e 46 si in romania doar ca majoritatea sunt "prune", daca tii la masina ta mergi la reprezentanta chiar daca sunt costuri mult mai mari...

eu mi-am adus e46 320 d din 2004 cu 102.000km in decembrie si acum am 126.000 si sunt chiar multumit de costuri de ce am schimbat la ea pana acum doar ca am avut un pic de ghinion ca a trebuit sa schimb bratele din cauza gropilor (ROMANIA) in rest discuri, placute, filtre si ulei!

Si de suspensia M sunt multumit ca ii foarte mare diferenta si mai ales pe curbe sta mult mai bine (am si 235/40/17) doar ca matur majoritatea bordurilor daca nu sunt atent!!!

E ok daca gasesti 320i din 2001-2002 la bani aia!!! 318i nu prea imi place pt ca are consum aproape de 320i si ii cam mare diferenta la motor

Link to comment
Share on other sites

Da multumesc celor care au luat in serios ce am spus mai sus restu pot sa taca din gura ( daca aveti chef de glume ducetiva in alta parte ) eu avem o problema serioasa si am citit pe forum pt cei care nu stiu inca dar vream o situatie generala nu cum scrie fiecare ( ca piesa aia este nu stiu cat si ca piesa aia este nu stiu cat ce relevanta are NICI UNA !!! ) preturile difera de la zona la zona asa ca nu vad rostu sa citesc pe fiecare cat a dat pe piese :twoup:)) aviz celor cu chef de glume nu va obositi sa scrieti fara rost :twoup: . Deci se gasesc piese noi in Romania dar lasa de dorita calitatea nu ? Cele mai recomandate sunt cele de la reprezentanta , dar cu niste preturi foarte mari :D) ?
Link to comment
Share on other sites

cum sa lase de dorit calitatea ma ? la fiecare piesa gasesti originala plus 4-5 producatori , si astia de calitate diferita... piesele originale nu le gasesti numai la reprezentanta.. le gasesti la majoritatea importatorilor seriosi...
Link to comment
Share on other sites

cred ca nu are prea mare importanta de unde iti iei masina si ce model iti iei atata timp cat ai dovezi ca masina a fost intretinuta impecabil.(se pune accent pe istoricul masini la una veche). la dovezi ar putea intra orice documente din care reiese efectiv schimbul unor piese si revizii la intervalele in principal stabilite de producatorul masini(a se vedea caietu' de service).

am avut la un ford (achizitionat personal din germania) pana si facturile si alte documente de service de la cum a fost omul la revizii si ce a schimbat pe la ia, inclusiv numele si semnatura mecanicului + stampila. asta zic eu ca are pondere si in sustinerea celor mentionate caietul de service.

asa ca ai grija ca indiferent de unde cumperi masina s-ar putea ca "bijuteria" sa fie "bijuterie" sau o "epava".

sa ai in vedere si o suma modica pe care o sa o investesti imediat dupa achizitionare. unii zic in jur de 1000 euro. eu am bagat mai mult in BMW pt. ca ex-proprietarul nu a investit mai nimic in masinuta(top top rusinica). :twoup:

trebuie sa ai in vedere si faptul ca valoarea masinilor in timp scade si asta nu neaparat datorita uzurii fizice ci si "morale". multii vand in ideea ca dupa o anumita perioada valaorea masinii ar scadea substantial, dar si pentru motivul ca dupa acea perioada ar trebui sa faca investitii serioase in masina, si nu in ultimul rand datorita faptului ca oameni vor ceva mai nou.( conceptie des intalnita referitor la revanzarea dupa o perioada de 2 ani). eu am avut masini pe care le-am tinut intre 1 si 3 ani.

cu privire la piese avem pe forum undeva un topic interesant despre preferintele forumistior si vreau sa iti spun ca parerile sunt impartite(probabil datorita experientei proprii fiecaruia cu diverse marci de piese). clar cele originale sunt recomandate insa la urma urmei conteaza si buzunarul fiecaruia la un moment dat. unele marci fabrica direct pt. bmw asa zisele piese "originale" si comercializeaza si separat insa fara sigla bmw pe ele. evident ca pretu achizitiei va fi mai mic daca piesele nu sunt "originale". sper ca te-am lamurit putin. oricum discutia ar mai putea continua. no offense cu glumele :twoup: si bafta cu masina !

Link to comment
Share on other sites

La noi preturile sunt oricum exagerate in cele mai multe cazuri.

 

Se pare ca in Romania timpul trece mult mai greu decat in alte tari, devalorizarea nu are loc. :twoup:

 

Legat de piese, cele pe producator sunt de multe ori aceleasi piese vandute la reprezentanta, doar ca n-au stanta BMW.

 

Insa asta doar in anumite cazuri.

Piesele originale sunt facute de un anumit producator insa exista si alti producatori care fabrica aceleasi piese cu licenta.

 

Calitatea variaza in functie de pret.

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu gasesti piese de calitate la distribuitori....dar la reprezentanta ai o garantie in plus....pe piesa un an si pe manopera 6 luni.

Si la majoritatea service-urilor de colt de strada daca te intorci in ziua urmatoare ai garantie ca platesti iar!!!

Am zis-o si ma repet: tii un pic mai mult la masina ta mergi la reprezentanta, daca faci calcule tot acolo ajungi cu banii!!! Dar dan1 nu a intrebat ce face fiecare cu piesele sau cu masina lui, eu am raspuns doar la nedumeririle pe care le are si am zis ce fac eu in anumite cazuri!!! Nu am zis sa mearga nimeni la reprezentanta ca sunt excesiv de exagerati si stiu obsedati care merg la reprezentanta sa isi schimbe rotiile (roti de iarna cu roti de vara si invers) asta am vazut-o in istoricul unei masini:)):twoup:)=))

dan1 Bafta sa gasesti ce itit place! Bine ca o sa fie BMW!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu gasesti piese de calitate la distribuitori....dar la reprezentanta ai o garantie in plus....pe piesa un an si pe manopera 6 luni.

Si la majoritatea service-urilor de colt de strada daca te intorci in ziua urmatoare ai garantie ca platesti iar!!!

Am zis-o si ma repet: tii un pic mai mult la masina ta mergi la reprezentanta, daca faci calcule tot acolo ajungi cu banii!!! Dar dan1 nu a intrebat ce face fiecare cu piesele sau cu masina lui, eu am raspuns doar la nedumeririle pe care le are si am zis ce fac eu in anumite cazuri!!! Nu am zis sa mearga nimeni la reprezentanta ca sunt excesiv de exagerati si stiu obsedati care merg la reprezentanta sa isi schimbe rotiile (roti de iarna cu roti de vara si invers) asta am vazut-o in istoricul unei masini:)):twoup:)=))

dan1 Bafta sa gasesti ce itit place! Bine ca o sa fie BMW!!!

 

 

Eu am montat bucse Meyle pe fata ...au 18k km ...si sunt in stare f buna .....So.....mergi la reprezentanta si ia cu 600 ron bucse ..ca eu am dat doar 250 ron ..si nu ma simt pagubit !

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam ca exista in unele cazuri, piese de tuning mai bune decat cele originale. Ca tot veni vorba de bucse, de exemplu unele poliuretanice fabricate de o firma serioasa, vor fi semnificativ mai bune. In aceeasi situatie sunt suspensiile, franele etc... dar toate vin cu un pret pe masura.
Link to comment
Share on other sites

Aici ai pus accentu pe i alexrosiu si cred ca majoritatea care isi iau BMW 320 (latura sportiva a Bmw ) cred ca ar fi mai bine sa se puna piese de tunning decat alea din reprezentanta ( dar nu toate piesele mai ales la motor ca acesta este facut sa mearga cel mai bine cu ce a fost gandit ) dar restu eu zic ca merita piese de tunning ca oricum faci scarturi cu masina si de astea :twoup:) doar nu iti ei Bmw sa ajungi din A in B sau ca sa te lauzi la altii:)) ca de ai BMW ( cu toate ca merita si asta , dar nu cred ca ar trebuie sa fie motivul principal ) , unii isi iau masina asta mai ales asa de veche din pasiune is prea frumoase :D si pt faptul ca traim IN ROMANIA nu ne putem permite ceva mai nou :twoup:. Multumesc pt raspunsuri nu stiam ca firmele care fac piese pt BMW fac si separat dar fara stanta . CU toate ca asta ridica semne de intrebare :D. Nu ar fi in defavoarea calitatii adik aliaje si chestii din astea? , rezistenta la solicitari ( eu cred ca sunt mai putin rezistente , acum depinde si de fiecare la ce foloseste masina :D . Edited by Dan1
Link to comment
Share on other sites

alexrosiu.....ti-ai pus tu bucse poliuretanice sau sti cat costa??? Ma intereseaza si pe mine ca i problema mare cu drumu Deva-Timisoara pe care il fac foarte des. Pe alea originale le-am stricat in 25000km in tara!!!
Link to comment
Share on other sites

si eu cred cam la fel cu majoritatea, adica exista piese care sunt mai bune decat originalul, mai ales cand vorbim de o masina. placute frana, filtre, bucse, jante, exista producatori care fac doar piesa respectiva si o fac mai bine decat BMW.

acum, ca BMW este o masina buna per total, asta este ca are furnizori de subansamble seriosi si selectati dupa creiterii riguroase.

de ce se recomanda Castrol la BMW ? pentru ca este facut si testat pe BMW si de aia este recomandat.

nu cred ca face BMW filtre de aer/ulei/cpombustibil, solicita repere la diversi furnizori, ei se ocupa de lucruri mai serioase, gen motor, sasiu, sistem frane, caroserie.

o sa fac revizia de 3 ani in curand si un set de placute fata la reprezentanta este 609 lei + TVA, si am gasit Lucas la 200 lei/setul, si nu cred ca cele originale vor tine de 3 ori mai mult decat cele de la Lucas.

acum daca vrei sa le folosesti in conditii speciale, gen curse sau competitii, atunci este altceva, eu folosesc masina in mod normal, fara exagerari.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.