Jump to content

sfat bmw 320i din Germania / neinmatriculata


soxvirus

Recommended Posts

salutare,

 

ma gandesc in perspectiva (probabil prin vara - toamna) sa-mi iau un 320i (peste 2002 facelift, 170 cai).

deoarece nu prea am timp sa umblu (sa ma duc dupa ea in germania) si nici nu prea ma pricep, ma gandeam sa-mi iau de pe aici deja adusa si neinmatriculata. se merita? cat isi pun "baietii" in plus la o astfel de masina?

 

sau nu recomandati deloc acesta procedura?

 

ca pret de referinta, la un 320i pana in 100.000km care ar fi un pret corect in autovit (de exemplu)?

Link to comment
Share on other sites

Slaba sansa sa existe 320i din 2002 sau 2003 cu sub 100 000 km.

mai greu dar gasesti (si la un pret mai mare).

de obicei "baietii" isi pun cam 500 euro pe putin (altii pun chiar mai mult).ar fi mai bine sa te duci sa iti iei una direct de acolo si nu de la "baietii" care le aduc.

Link to comment
Share on other sites

@ciupanezu: am vazut pe mobile.de ca sunt destule sub 100.000 (normal la un pret mai mere).

nu vreau sa dau 10.000 pe ea... eu ma gandeam pe la 15.000 adusa, fiind vreo 14.000 afara.

 

@alex: pana in 1.000 ar fi ok sa-si puna considerand comisionul + cheltuielile de aducere. m-as duce s-o iau, dar n-am timp si nici nu prea ma pricep.

Edited by soxvirus
Link to comment
Share on other sites

Poti sa alegi o masina de pe mobile pe care sa ti-o aduca samsarul cu platforma.

si numai pe platforma nu o aduce.iti dai seama ca pe undeva o sa opreasca sa ii dea si el in gura sa vada cum e un BMW. :twoup:

 

dar n-am timp si nici nu prea ma pricep.

cu timpul e mai nasol,ca puteai sa iei pe cineva cu tine care se pricepe si rezolvai.dar cum a zis si ciupanezu mai sus, daca iei una adusa ideal ar fi sa o bagi la test la Automobile Bavaria ca sa nu ai surprize.

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma nu prea e indicat de luat adusa de pe autovit, chair daca nu e rulata in romania....

este cu dus si intors.poti sa ai noroc sa gasesti o masina buna (care sa nu fie manarita la kilometri,sa nu aiba probleme ascunse....etc) .dar de oriunde ai lua-o e bine sa o bagi la un test.

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

dar asa ca model/pret ce parere aveti?

cum sta la fiabilitate/ putere? probleme majore?

 

am citit mult pe forum si modelu asta parca e alegerea ideala... nu vreau diesel pt ca fac pana in 15.000km/an

 

acum nu stiu la dotari... eu as vrea aer automat si scaune incalzite...

Link to comment
Share on other sites

dar asa ca model/pret ce parere aveti?

cum sta la fiabilitate/ putere? probleme majore?

 

am citit mult pe forum si modelu asta parca e alegerea ideala... nu vreau diesel pt ca fac pana in 15.000km/an

 

acum nu stiu la dotari... eu as vrea aer automat si scaune incalzite...

 

 

eu zic ca o sa fi multumit de model;merge binisor(nu stiu cum e steptronic) si e sigura si la viteze mari;vorbind de fiabilitate, motorul in primul rand nu ar trebui sa creeze probleme,restul tine si de noroc,uzura si modul de folosire si intretinere in general.

Link to comment
Share on other sites

aa,si mai un lucru:daca ai posibilitatea sa stai cateva zile prin Germania,cumpara de acolo niste ziare care sa aiba rubrici cu masini second-hand(nu stiu daca pe la sate au dar in orase mari sigur da);vei vedea ca masinile din anunturi sunt oferite spre vanzare si de catre persoane private,iar astea nu sunt cu mult mai scumpe decat la handler-i dar in schimb au mult mai putini km parcursi;si pe mine ma bate oarecum gandul sa-mi vand 320-ul daca tot s-a redus considerabil taxa pt. modelele euro4(an 2002-2003)si sa-mi iau un 325i cu mai putini km decat are actuala mea masina;nu m-ar speria consumul nici la un 330i(eu zic ca motoarele m54 au un consum acceptabil pe seria3),dar pt. acesta din urma taxa ramane totusi prea mare.

Bafta oricum si tine-ne la curent cu noutati!

Link to comment
Share on other sites

dar asa ca model/pret ce parere aveti?

cum sta la fiabilitate/ putere? probleme majore?

 

am citit mult pe forum si modelu asta parca e alegerea ideala... nu vreau diesel pt ca fac pana in 15.000km/an

 

acum nu stiu la dotari... eu as vrea aer automat si scaune incalzite...

 

 

eu zic ca o sa fi multumit de model;merge binisor(nu stiu cum e steptronic) si e sigura si la viteze mari;vorbind de fiabilitate, motorul in primul rand nu ar trebui sa creeze probleme,restul tine si de noroc,uzura si modul de folosire si intretinere in general.

 

steptronic e de vis...din punctul meu de vedere bineinteles....foarte comoda in oras :twoup:

per ansamblu 320i mi se pare o masina foarte reusita,bine echilibrata si cel mai important la benzinare e ca are motor in 6 cilindrii.

daca ai ocazia sa iei un 325i si te incadrezi in bani nu sta pe ganduri,dar in principiu cu 320i iti faci treaba si e o masina care merita toti banii

Link to comment
Share on other sites

steptronic e de vis...din punctul meu de vedere bineinteles....foarte comoda in oras :D

 

am eu steptronic. super tare cutia. in depasiri schimb for fun pe programu sport, iar pentru show o trec pe manual si bocancu in kickdown. :twoup:

si in oras si la drum intins o placere. :twoup:

Edited by Ricky
Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

ma gandesc in perspectiva (probabil prin vara - toamna) sa-mi iau un 320i (peste 2002 facelift, 170 cai).

deoarece nu prea am timp sa umblu (sa ma duc dupa ea in germania) si nici nu prea ma pricep, ma gandeam sa-mi iau de pe aici deja adusa si neinmatriculata. se merita? cat isi pun "baietii" in plus la o astfel de masina?

 

sau nu recomandati deloc acesta procedura?

 

ca pret de referinta, la un 320i pana in 100.000km care ar fi un pret corect in autovit (de exemplu)?

 

Eu zic ca afli un 320i din 2003 sub 100.000km. su 14.000Euro. Cauta bine si ai rabdare. Vezi sa nu fi fost lovita! Daca ai avea pe cineva care sa iti spuna concret starea masinii ar fi ideal.

Poti afla tot in banii astia o masina cu dotari decente: jante, climatronic si geamuri electrice!

Daca vrei xenon si alte dotari suplimentare cred ca depasesti 15.000Euro.

 

Eu iti recomand http://www.autohus.de Sunt seriosi, au angajati romani si poti vorbi cu ei daca vrei! Au masini bune pe stoc!

Uite spre exemplu la masina nr. 3465. Ai rabdare pana apare ceva care iti convine! Nu te grabi!

Daca iti pica si poti lua uita-te si la 325i, consumul nu e mai mare si ai 22 de cai in plus!

Cauta bine si pe mobile.de!

Link to comment
Share on other sites

multumesc la toti pt sfaturi.

pana acum nici nu ma gandeam la 325i, dar am vazut ca noua taxa de inmatriculare nu e cu mult mai mare ca la 320i.

cam cat consuma un 325i in oras comparativ cu un 320i?

 

referitor la cutia automata: toate sunt steptronic? nu m-as vedea conducand o automata, dar poate ma mai gandesc si la varianta asta...

Link to comment
Share on other sites

referitor la cutia automata: toate sunt steptronic? nu m-as vedea conducand o automata, dar poate ma mai gandesc si la varianta asta...

 

la bmw e46 din cate stiu eu ai 3 variante, respectiv cutie manuala, cutie manuala secventiala(SMG) si automata(steptronic).

steptronicu de la bmw e o variana de tiptronic(porsche). pentru mai mlte detalii citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Tiptronic

Link to comment
Share on other sites

De acord cu @Lifestyle, masinile cu elemente de interior stricate, zgariate, atinse in unele locuri, de scoala sunt paine alba pentru samsari, daca gasesti o masina in vitan la 10 mii euro, 90% nu o gasesti in De la banii astia ... deci au ceva :twoup: la nemti exista un catolog de vanzare auto pe care fiecare dealer trebuie sa il respecte. Te sfatuiesc sa nu cumperi de la particulari, nu ai nici o garantie, ziarele cu vanzari auto apar vinerea chiar si in orasele mai mici.

Si eu am steptronic si sunt super multumit, Bucurestiul face marea diferenta :D

Cel mai bine cauti cateva masini pe mobile, autoscout24.. vorbesti cu mai multi dealeri sa iti trimita poze, brief, cartea de service, te hotarasti si daca esti vineri de dimineata la el in 2-3 ore ai plecat spre casa.

Go for 325i daca esti mai pretentios :twoup:

Link to comment
Share on other sites

referitor la cutia automata: toate sunt steptronic? nu m-as vedea conducand o automata, dar poate ma mai gandesc si la varianta asta...

 

la bmw e46 din cate stiu eu ai 3 variante, respectiv cutie manuala, cutie manuala secventiala(SMG) si automata(steptronic).

steptronicu de la bmw e o variana de tiptronic(porsche). pentru mai mlte detalii citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Tiptronic

 

Steptronicul este o denumire pentru aceeasi cutie folosita si de VW Audi Group nu de Porsche.

 

Iar SMG-ul este o optiune destul de rara pe unele motorizari de E46, nu gasesti pe orice E46 SMG.

Link to comment
Share on other sites

Da.

 

Trebuia sa pun si un "doar" langa "de". :twoup:

 

Steptronicul este o varianta a cutiei tiptronic dezoltata de Porsche si utilizata sub licenta de grupul VAG insa si de alti producatori.

 

Insa comportamentul acestor cutii este diferit pentru ca softul este facut de catre fiecare marca in parte (Audi, BMW, etc) desi sunt produse de catre aceleasi firme.

GM face cutii steptronic pentru diesel-uri iar ZF pentru benzinare.

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

ma gandesc in perspectiva (probabil prin vara - toamna) sa-mi iau un 320i (peste 2002 facelift, 170 cai).

deoarece nu prea am timp sa umblu (sa ma duc dupa ea in germania) si nici nu prea ma pricep, ma gandeam sa-mi iau de pe aici deja adusa si neinmatriculata. se merita? cat isi pun "baietii" in plus la o astfel de masina?

 

sau nu recomandati deloc acesta procedura?

 

ca pret de referinta, la un 320i pana in 100.000km care ar fi un pret corect in autovit (de exemplu)?

 

salut. am vazut postul tau si ma simt indreptatzit sa iti dau un sfat intrucat doar ce mi am adus o masina din germania (320d) pentru mine.

din 2003-2004 nu gasesti sub 100.000 decat daca vrei tu sa crezi ca are doar atatia km. asta indiferent de faptul ca masina e benzina sau diesel. marea majoritate a masinilor de la autohausurile de acolo provin din parcurile auto ale companiilor din germania si sunt cumparate de dealeri in cadrul licitatziilor organizate. o masina care a apartzinut unei companii ruleaza intre de 30-40.000 km /an. de aici tragi tu singur concluzia cam catzi km ar trebui sa aiba o masina din 2003-2004.

sfatul meu este sa te duci sa o iei singur, eventual sa iei cu tine un prieten care a mai fost si stie cum merge treaba acolo. nu e mare filozofie la urma urmei. in 3-4 si cu putzin noroc esti cu masina inapoi in tzara. plus ca te feresti de eventualele tzepe ale "binevoitorilor" samsari: km falsi in 90% din cazuri (ca de...asa da bine) si defecte ascunse (marea majoritate au relatzii pe la serviceuri si s-ar putea sa ai suppriza sa iti cada ceva pe masina dupa 1-2000 km). asa macar stii k ai ales cu mana ta si chiar daca are anumite defecte minore masina (doar nu e noua) stii k nu te-a tzepuit altcineva.

 

alt sfat: cumpara de la un dealer german (sunt o gramada de turci si arabi in germania in ultimii ani) pentru ca ei in general nu umbla la km masinii ( la ei e o fapta incadrata cu dosar penal in cazul in care se descopera ca masinile nu au km reali ) si asta e o chestie f buna parerea mea.

 

daca mai vrei si alte la muriri da-mi un pm. te ajut cu mare placere cu oricew sfaturi in limita experientzelor mele. GRATIS :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@newguyintown: merci pt sfaturi. o sa apelez la tine pt alte nelamuriri :twoup:

 

pt. cei are aveti 320i sau ceva mai puternic: cum va descurcati in Bucuresti, cu traficul? e frustrant rau sa ai 170 de cai si sa stai pe loc in coloana sau te obisnuiesti? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.