Jump to content

achizitie 325i din 2001


nikkon

Recommended Posts

Salut oamenei buni.

Sunt nou pe acest forum si sunt aici pt ca urmeaza sa achizitionez o masina.

Am 2 variante una noua la 16 mii (ca de atat dispun) si una second.

Un amic de-al meu care are un service are de vanzare un bmw 325i din 2001 full options si cu 160 de mii de km.

Ma intereseaza sa aflu daca la acest numar de km sau deacum in colo voi avea probleme cu masina (in conditii normale de service) si va trebui sa bag bani in ea.

Consumul el zice ca e undeva la 12 in oras, voi ce ziceti?

 

Merita sa o yau pe asta la 9 mii in defavoarea unei masini noua (oricare ar fi ea) ?

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut oamenei buni.

Sunt nou pe acest forum si sunt aici pt ca urmeaza sa achizitionez o masina.

Am 2 variante una noua la 16 mii (ca de atat dispun) si una second.

Un amic de-al meu care are un service are de vanzare un bmw 325i din 2001 full options si cu 160 de mii de km.

 

Nu exista full-options.

Pune niste poze cu masina sa vedem cat este de dotat. :twoup:

 

Ma intereseaza sa aflu daca la acest numar de km sau deacum in colo voi avea probleme cu masina (in conditii normale de service) si va trebui sa bag bani in ea.

Consumul el zice ca e undeva la 12 in oras, voi ce ziceti?

 

Merita sa o yau pe asta la 9 mii in defavoarea unei masini noua (oricare ar fi ea) ?

multumesc anticipat

 

In orice masina trebuie sa bagi bani.

Imediat dupa achizitie - minim 1000 euro pentru consumabile si mici reparatii...

 

Nu exista masina care sa nu se strice.

Insa fiind pe benzina, este destul de fiabila.

 

Consumul este de 16-17% in Bucuresti.

 

Dupa parerea mea, este mai bun un BMW sh decat o masina noua de 16 000 euro noua.

Link to comment
Share on other sites

Salut oamenei buni.

Sunt nou pe acest forum si sunt aici pt ca urmeaza sa achizitionez o masina.

Am 2 variante una noua la 16 mii (ca de atat dispun) si una second.

Un amic de-al meu care are un service are de vanzare un bmw 325i din 2001 full options si cu 160 de mii de km.

 

Nu exista full-options.

Pune niste poze cu masina sa vedem cat este de dotat. :twoup:

 

Ma intereseaza sa aflu daca la acest numar de km sau deacum in colo voi avea probleme cu masina (in conditii normale de service) si va trebui sa bag bani in ea.

Consumul el zice ca e undeva la 12 in oras, voi ce ziceti?

 

Merita sa o yau pe asta la 9 mii in defavoarea unei masini noua (oricare ar fi ea) ?

multumesc anticipat

 

In orice masina trebuie sa bagi bani.

Imediat dupa achizitie - minim 1000 euro pentru consumabile si mici reparatii...

 

Nu exista masina care sa nu se strice.

Insa fiind pe benzina, este destul de fiabila.

 

Consumul este de 16-17% in Bucuresti.

 

Dupa parerea mea, este mai bun un BMW sh decat o masina noua de 16 000 euro noua.

 

 

nu am deocamdata poze cu ea...stiu daor ca are asa:

- computer de bord

-piele

-trapa electrica

-cd changer cu 6 cd-uri

-geamuri electrice la toate usile

-incalzire in scaune

-navigatie

-jante originale bmw pe 17

-are totu schimbat acum 2 luni...probail ca va trebui sa fac shimbu de ulei si consumabile peste vreo 7 mii de km.

 

in amre cam asta e.

Edited by nikkon
Link to comment
Share on other sites

Salut oamenei buni.

Sunt nou pe acest forum si sunt aici pt ca urmeaza sa achizitionez o masina.

Am 2 variante una noua la 16 mii (ca de atat dispun) si una second.

Un amic de-al meu care are un service are de vanzare un bmw 325i din 2001 full options si cu 160 de mii de km.

Ma intereseaza sa aflu daca la acest numar de km sau deacum in colo voi avea probleme cu masina (in conditii normale de service) si va trebui sa bag bani in ea.

Consumul el zice ca e undeva la 12 in oras, voi ce ziceti?

 

Merita sa o yau pe asta la 9 mii in defavoarea unei masini noua (oricare ar fi ea) ?

 

multumesc anticipat

 

Salutare si bine ai venit :D

pentru inceput BMW nu face masini FULL OPTIONS...e doar o metoda de (bishnitz-marketing).

Pentru o masina din 2001 cam acum incep sa apara problemele...

Tine cont ca cine isi cumpara un 325i ...stie ca motorul poate ... si deobicei se trage serios de aceste motoare. Nu este asa relevant numarul de km ... cat felul cum a fost ingrijita masina pe parcurusul lor.

La orice masina cu care mergi apar probleme.... doar nu o sa bagam doar benzina si lichid de parbriz :twoup:

Motoarele pe benzina in 6 pistoane sunt foarte rezistente in general... ...in special electronic mai cade debitmetrul ...datorita prafului din ro si neinlocuirea filtrului de aer la timp.

Probleme primare si nu foarte costisitoare la e46 ar fi articulatia care din cauza drumurilor cedeaza ...bucse pivoti... brate.

Rog sa completeze un posesor de e46 :D

Atentie la achizitionare... neaparat tester si verifica tot minutios... eventual plimba-te si cu alte masini in stare ok cu motorizare similara.

:twoup:

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

Salut oamenei buni.

Sunt nou pe acest forum si sunt aici pt ca urmeaza sa achizitionez o masina.

Am 2 variante una noua la 16 mii (ca de atat dispun) si una second.

Un amic de-al meu care are un service are de vanzare un bmw 325i din 2001 full options si cu 160 de mii de km.

Ma intereseaza sa aflu daca la acest numar de km sau deacum in colo voi avea probleme cu masina (in conditii normale de service) si va trebui sa bag bani in ea.

Consumul el zice ca e undeva la 12 in oras, voi ce ziceti?

 

Merita sa o yau pe asta la 9 mii in defavoarea unei masini noua (oricare ar fi ea) ?

 

multumesc anticipat

 

Am vrut sa iau si eu un 325i de la un tip care avea un service, tot cu 160k Km, ia vezi tu aici. Tot asa, consumabilele erau "abia schimbate", insa trebuie sa recunosc ca avea o directie extrem de precisa (am mai testat vreo 5-6 masini atunci), semn ca totul era in regula pe fata (bucsi, caseta de directie etc), dealtfel lucru confirmat si in service. E din/langa Craiova ?

Edited by razvanfatu
Link to comment
Share on other sites

Decat sa iti cumperi una de 9k euro (logan) mai bine iti cumperi o masina din aia full.

Am 2 variante una noua la 16 mii (ca de atat dispun) si una second.

 

Am citit pe diagonala :twoup:

 

On-topic: Poate te indruma colegii din Craiova catre alt service.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e aceeasi masina pe care am vrut si eu sa o cumpar, sta de 8 luni pe Autovit la vanzare. Uita-te la bord, se vedea ca fusese umblat (unde e imaginea masinii cu becurile care arata usile deschise si farurile defecte becurile erau putin deplasate), plus becul de airbag nu se aprinde cand pui contactul, semn ca e mascat. Masina nu se poate conecta la calculator pentru diagnoza din cauza unei probleme electrice, iar usa din dreapta fata nu se inchide bine si nici nu vine la linie cu restul caroseriei.

 

In rest masina e impecabila, totul pe dedesubt e OK, motorul trage bine si nu are urme de probleme cu vopseaua. Eu l-am chemat in Bucuresti si am vazut-o intr-un service aici, altul competent probabil in Pitesti ai gasi.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e aceeasi masina pe care am vrut si eu sa o cumpar, sta de 8 luni pe Autovit la vanzare. Uita-te la bord, se vedea ca fusese umblat (unde e imaginea masinii cu becurile care arata usile deschise si farurile defecte becurile erau putin deplasate), plus becul de airbag nu se aprinde cand pui contactul, semn ca e mascat. Masina nu se poate conecta la calculator pentru diagnoza din cauza unei probleme electrice, iar usa din dreapta fata nu se inchide bine si nici nu vine la linie cu restul caroseriei.

 

In rest masina e impecabila, totul pe dedesubt e OK, motorul trage bine si nu are urme de probleme cu vopseaua. Eu l-am chemat in Bucuresti si am vazut-o intr-un service aici, altul competent probabil in Pitesti ai gasi.

Sa inteleg ca tu nu ai luat-o pt ca are problema cu usa si ca se presupune a fi fost lovita.In rest ti s-a mai parut ceva suspect?

Link to comment
Share on other sites

e foarte grav daca... nu se face conectarea la calculator.

Majoritatea erorilor si logul lor se gaseste in testul electronic.

Eu zic ca ...becul masluit de la airbag si neconectarea la tester trebuie sa fie eliminatorie.

Faptul ca nu se aliniaza portiera iarasi... a fost facuta ieftin reparatia... nu s-a inlocuit....sau e hait stalpul.

foarte mare atentie

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca era umblat la bord, becul de airbag mascat si faptul ca nu se conecta computerul de diagnoza la masina, mi-a dat de banuit ca a fost lovita pe partea dreapta si posibil airbag-urile sa fi fost sarite si neinlocuite. Cei de la service Filaret chiar au fost surprinsi ce bine statea pe dedesubt la bucsi, articulatii, rulmenti etc, totul era in stare foarte buna. Stefan parca il cheama pe proprietar, apropo. Edited by razvanfatu
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca era umblat la bord, becul de airbag mascat si faptul ca nu se conecta computerul de diagnoza la masina, mi-a dat de banuit ca a fost lovita pe partea dreapta si posibil airbag-urile sa fi fost sarite si neinlocuite. Cei de la service Filaret chiar au fost surprinsi ce bine statea pe dedesubt la bucsi, articulatii, rulmenti etc, totul era in stare foarte buna. Stefan parca il cheama pe proprietar, apropo.

da Stefan il cheama.

Link to comment
Share on other sites

am fost azi sa vad masina.am si mers cu ea.

usa nu mai are nici o problema s-a schimbat-o pe casco si apus una noua, problema cu airbag-ul era, dar a pus altu la loc si m-am uitat in cartile de service si fotografiile accidentului la care a fost supusa.Masina a fost lovita destul de usor in usa cand era stationata, nu a afectat nimik din punctele de rezistenta ale masinii.Acum becu se aprinde la contact.

Pretul a scazut la 8500 pt ca omul are mare nev de bani.

Impresie dupa condus: motorul suera incet la turatii mici, suna bine nu stiu exact daca asa trebuie sa faca, sta superb pe drum (are amortizoare sport de 3 luni noi si jante de 17''), trage constant la orice turatie, la mersul pe drum faorte prost la relati nu se aude nici un scartait sau sunet deranjant, media de consum pe 100 km de test in oras si 20-30 de km afara a fost de 11.2 (extrem de putin...ma asteptam la mai mult.)

Per total masina mi-a plakut foarte mult la condus, sub ea e totul ok, se vede ca e intretinuta si cred ca dupa cumparare (cred ca o voi lua la banii astia) nu voi mai baga mult in prima perioada in ea.Este primul BMW pe care il voi avea.

Voi ce spuneti?

Edited by nikkon
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi-a spus nimic de accident, a zis ca asa a luat-o si eu m-am gandit la ce e mai rau, se pare ca pana la urma s-a hotarat sa fie sincer; pacat, daca era asa o luam eu acum 5-6 luni cand am vazut-o, dupa ce imi spui imi cam pare rau acum. Bafta multa cu ea :twoup:.
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi-a spus nimic de accident, a zis ca asa a luat-o si eu m-am gandit la ce e mai rau, se pare ca pana la urma s-a hotarat sa fie sincer; pacat, daca era asa o luam eu acum 5-6 luni cand am vazut-o, dupa ce imi spui imi cam pare rau acum. Bafta multa cu ea :twoup:.

 

merci man.

revin cu impresii dupa ce o yau...oricum vreau sa ii mai pun ce nu are si sa o fac ca noua.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am promis ca revin cu impresii dupa ce cumpar masina.

am deja 7 mii de km cu masina din care 5mii afara.

sunt incantat de cum merge si cum trage.

cu shell v-power 100 imi consuma la drum 8.0 iar in oras 12.

am reusit sa repar si usa (schimbat pe casco).

masina trage superb, sunt incantat de ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.