Jump to content

BMW M3 E36 COUPE


roscatu m3

Recommended Posts

Tu ai vrut-o :) ..

 

1.La ce masini de putere apropiata nu ai putut sa le faci fata ?

2.Stiu ca poate pt tine nu este foarte important dar eu sunt interesat de consumul real oras, si exterior la mers normal 120-140..?

3. Cat costa anual intretinerea unui astfel de motor impartit la 12 luni sa dea o suma lunara de....?

4.Ce probleme majore pot aparea la un asemenea motor ..eu din cate am inteles este destul de fiabil ...

 

 

5. Bafta multa cu ///M-ul pt ca este un bibelou de masina ..

Link to comment
Share on other sites

Tu ai vrut-o :) ..

 

1.La ce masini de putere apropiata nu ai putut sa le faci fata ?

2.Stiu ca poate pt tine nu este foarte important dar eu sunt interesat de consumul real oras, si exterior la mers normal 120-140..?

3. Cat costa anual intretinerea unui astfel de motor impartit la 12 luni sa dea o suma lunara de....?

4.Ce probleme majore pot aparea la un asemenea motor ..eu din cate am inteles este destul de fiabil ...

 

 

5. Bafta multa cu ///M-ul pt ca este un bibelou de masina ..

1.Cu ce masini m-am dat apropiate ca putere nu m-a facut nici una,mai ales modelele noi de masini care au in jur de 300 cp sint in urma rau

2.Consumul este forte mic in comparatie cu ce performante are,de ex ultimul drum mai lung a fost pe autostrada bucuresti pitesti la km 115 am luat-o spre cimpu lung,aproape de cimpu lung am luat-o pe culoarul rucar bran,predeal,sinaia,buc,doar pe autostrada am mers cu 170-180km/h la limita radarului,in rest nu am putut merge prea tare, numai comune, serpentine si drumul destul de aglomerat,pe drumul de serpentine care nu se mai termina am mers cu viteza a 2 si a 3 si nu am depasit 4000 de ture si in in tot acest traseu a consumat 9

3.Costul de intretinere este ca la orice masina,acum depinde starea masinii si cum o exploatezi daca este mai uzata si intervin ceva reparatii te cam costa ceva

4.Este un motor foarte fiabil si cu performante deosebite dar daca motorul este uzat pot aparea multe probleme.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca vrei sa-ti iei M :)

 

Hmmm, m-ai prins ...Acuma serios vorbind ,un motor de ///M pe masina (daca nu masina completa )este clar visul meu ,dar deocamdata visez :) ...

 

 

 

@roscatu m3..multumesc pt raspunsurile la obiect ..intadevar sunt de parere ca un astfel de motor se merita pus pe masina, cu toate ca taxele si intretinerea nu sunt de neglijat ..

 

P.S.. consuma cu 1 litru mai mult decat 320i-ul meu :lol: ...

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Cred ca am scris, dar n-a aparut...

 

 

Spune-mi te rog, ai schimbat vreodata pastilele la supape?

Cam stiu ca asta e buba lor fiindca nu au tacheti hidraulici cu autoreglare.

Multe m3 e36 din ziua azi nici nu se apropie de puterea de fabrica, tocmai din aceasta cauza.

 

Ma bate gandul la un motor de m3, insa un ''valve shimming'' trece de 700-800 de euro si daca trebuie sa fie facut asa de des precum se spune... n-are rost.

In orice caz, daca ma decid bine la un motor de m3, schimb pastilele, fara intrebari, numai ca am vrut opinia unui proprietar, nu numai vorbe aiurea..

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Super tare masina , e chiar mic cosumul desi cine isi ia M nu prea il intereseaza partea asta.

 

pune mai multe poze . BAFTA

nu mai am poze daca aveam erau puse demult :)

 

eu cred ca vrei sa-ti iei M :)

 

Hmmm, m-ai prins ...Acuma serios vorbind ,un motor de ///M pe masina (daca nu masina completa )este clar visul meu ,dar deocamdata visez :) ...

 

 

 

@roscatu m3..multumesc pt raspunsurile la obiect ..intadevar sunt de parere ca un astfel de motor se merita pus pe masina, cu toate ca taxele si intretinerea nu sunt de neglijat ..

 

P.S.. consuma cu 1 litru mai mult decat 320i-ul meu :lol: ...

intradevar intretinerea nu este de neglijat daca vrei masina in stare impecabila

 

Salut

 

Cred ca am scris, dar n-a aparut...

 

 

Spune-mi te rog, ai schimbat vreodata pastilele la supape?

Cam stiu ca asta e buba lor fiindca nu au tacheti hidraulici cu autoreglare.

Multe m3 e36 din ziua azi nici nu se apropie de puterea de fabrica, tocmai din aceasta cauza.

 

Ma bate gandul la un motor de m3, insa un ''valve shimming'' trece de 700-800 de euro si daca trebuie sa fie facut asa de des precum se spune... n-are rost.

In orice caz, daca ma decid bine la un motor de m3, schimb pastilele, fara intrebari, numai ca am vrut opinia unui proprietar, nu numai vorbe aiurea..

 

Mersi

pastilele la supape se regleaza numai cind faci motorul sau _chiulasa_ in rest nu ai ce cauta acolo si chiar nu au nici o problema cu pastilele motoarele de m3 e36 si nu sfatuiesc pe nimeni sa umble la motoarele de m3 daca merg bine,sint niste motoare mai deosebite si foarte putini stiu sa le regleze sau sa umble in ele

 

chiar asa Nicule scoate pozele alea frumoase si recente cu ea ca fierbem toti :)

Bogdane chir nu mai am poze o sa ii fac la primavara cind iese din garaj de la hibernat :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Foarte frumoasa masina, am vazut-o la tine in garaj cand am luat farul ala spart de E39 , foarte rar vezi o masina atat de intretinuta.

La o masina de genul asta chiar ai nevoie de garaj.

 

ps: pacat de drumurile pe care le avem :) , asteptam pozele :lol: .

Daca nu aveam garaj dispareau multe si cind veneau vecini de la piata sa intre in scara blocului mai frecau cite o plasa pe lateralul masini era terminata,pe negru se vede orice,la vara nu stiu pe unde vom merge cu gropile astea probabil ca trebui sa ne punem balon pe 70 la cauciucuri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...
A venit primavara, a venit vara, au venit si ap[ele, dar poze noi cu masina, nu au venit?

Pai se poate?

Scuze dar acum am vazut mesajele voastre,am facut citeva poze

 

masina lui nicu e beton,eu cel putin am vazut-o in garaj,motorul e strong,nu gasesti defecte la masinuta aia,deci e o masina ffff intretinuta si odihnita,daca se va pune la vanzare voi fi interesat

Mihai te astept si pe tine sa iti iei un M3 sa ne plimbam amindoi :)

 

sa vezi senzatie in masina....trage f bine motorul.dupa ce ma dau jos din ea si ma urc in a mea ma intristeaza :twoup:)

Tot acum am vazut si mesajul de la tine si Mihai,ai mai modificat ceva la masinuta ta ???

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

pai pune mai multe poze

ne ametesti asa decat cu 2 :twoup:))

Bogdanele cum ai aparut imediat,doar 2 poze am facut de un prieten la un popas ca eu cu pozele sint cam repetent :twoup:

mai bine zi cind iti pui un motor de M pe a ta :twoup:

 

Mihai ce cauti in poza asta ??? :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.