Jump to content

Cine are un mecanic super bun de BMW?


stranger

Recommended Posts

eu am fost la Alex. O fi mecanic bun nu neg acest lucru dar mie mi-a schimbat 2 piese degeaba(pe ghicite) si inca 2 gresit. In plus nu a reusit sa faca o umplere cu freon cum trebuie. Recomand atentie cand mergeti la el. Cele schimabte degeaba sunt senzori de aer si motorina care erau buni. Problema era ca masina nu tragea iar rezolvarea a fost reprogramarea debitmetrului. Cele doau piese schimbate gresit au fost tampoanele de la motor pentru ca mi-a pus de benzinar si eu am dA. cat despre umplerea cu freon a facut-o degeaba (si prost pe deasupra - mai putin freon decat era necesar) pentru ca era vasco-cuplajul defect. Cu aceste probleme am fost la el si nu a reusit sa le rezolva. Dupa mai multe investigatii si pus lucrurile cap-la-cap am reusit sa-mi dau seama singur unde sunt problemele si sa le rezolv.
Link to comment
Share on other sites

Dacă prin schimbarea pieselor nu s-a rezolvat problema, trebuia să-i dai piesele ĂŽnapoi.

 

Nu ar fi existat nici o discuţie dacă făceai aşa, pur şi simplu le-ar fi dat la retur.

 

Oricine poate greşi, nu neg acest lucru, ĂŽnsă ar fi trebuit să dai piesele ĂŽnapoi dacă ţi-au fost schimbate degeaba.

 

Nu prea ĂŽnţeleg cum vine asta cu reprogramarea debitmetrului ca rezolvare pentru maşina care nu trage.

Debitmetrul nu se reprogramează, este un senzor.

Se poate face update de soft maşinii atunci când pui un debitmetru nou, iar soft-ul maşinii este mai vechi decât soft-ul pentru care este făcut debitmetrul.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ prin schimbarea pieselor nu s-a rezolvat problema, trebuia sĂŁ-i dai piesele ĂŽnapoi.

 

Nu ar fi existat nici o discuĂžie dacĂŁ fĂŁceai aÂşa, pur Âşi simplu le-ar fi dat la retur.

 

Oricine poate greÂşi, nu neg acest lucru, ĂŽnsĂŁ ar fi trebuit sĂŁ dai piesele ĂŽnapoi dacĂŁ Ăži-au fost schimbate degeaba.

 

Nu prea ĂŽnĂželeg cum vine asta cu reprogramarea debitmetrului ca rezolvare pentru maÂşina care nu trage.

Debitmetrul nu se reprogrameazĂŁ, este un senzor.

Se poate face update de soft maºinii atunci când pui un debitmetru nou, iar soft-ul maºinii este mai vechi decât soft-ul pentru care este fãcut debitmetrul.

 

Zici ca se poate in Romania sa dai piesele inapoi ca nu iti trebuiau. De obicei ori te injura, daca ai fost tu cel care a initiat inlocuirea, ori iti spune sa-ti vezi de drum ca aia chiar trebuia schimbat. Acuma na tu ai CURAJ.... oricum de apreciat daca cineva chiar da piesele de care nu a fost nevoie retur.

Link to comment
Share on other sites

Eu mă refeream la acel service, nu la service-urile din România ĂŽn general.

Trebuia să-i spună că a făcut nişte greşeli, cu siguranţă le-ar fi ĂŽndreptat şi nu l-ar fi costat nimic.

 

Sunt sigur că nimeni nu are impresia că există service unde nu se fac niciodată greşeli.

Se comit astfel de greşeli şi ĂŽn reprezentanţe din afară.

Atâta timp cât nu plăteşti pentru greşeala altuia, nu văd unde-i problema.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am si eu un E60 si am urmatoarele chestii de facut:

a) schimbat senzorul de temperatura de pe filtru de particule

:) schimbat releul de la bujii( masina imi merge f bine , dar imi da erori la toate bujiile )

c) schimbat filtru epurator

d) reglat frana de mana ca nu tine aproape deloc.

 

Am si eu un mecanic, dar e nitel cam incepator si nu l-as mai lasa sa-si faca mana pe masina mea.

 

Poate Alex sa faca treburile astea? Cam cat ma costa manopera? Imi dau si mie nr lui? Pe unde are garajul/service-ul?

 

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

well de asta nu am zis nimic de 1 an....pentru ca acum nu ma mai intereseaza. Stiam ca apar polemici pe acesta problema. Legat de schimbatul senzorilor nu a vrut sa-i primeascapentru ca sunt senzori si fusesera montati pe masina. Legat de problema cu tampoanele mi-a spus ca asa tre sa faca(e drept ca s-a ameliorat un pic tremuratul dar insuficient) Legat de problema cu aerul acum mi-am adus aminte am schimbat si piesa cu tepi( tot degeaba) a spus ca asa trebuie sa bage aer. Legat de programarea debitmetrului asa este ai dreptate nu el se programeaza ci se face update de soft pe care am facut-o la Bavaria - 220ron. Poate m-am exprimat eu gresit. my bad. Anyway ii multumesc lui Alex de un singur lucru ca a facut treba proasta si in felul asta am invatat si eu cum sta treaba si am reusit sa-mi dau seama pe unde erau problemele.

Alex stie meserie dar meserie invatata pe principiul daca faci pana schimbi toate rotile. Din pacate in Romania putini isi permit acest lucru. Eu unul cu siguranta nu. ce imi pare rau este ca am mers 6 luni cu tampoane de benzinar pana m-am enervat si am intrat sub masina si am vazut minunea.Acum am pus de care trebuie si totul e ok.

Link to comment
Share on other sites

well de asta nu am zis nimic de 1 an....pentru ca acum nu ma mai intereseaza. Stiam ca apar polemici pe acesta problema. Legat de schimbatul senzorilor nu a vrut sa-i primeascapentru ca sunt senzori si fusesera montati pe masina. Legat de problema cu tampoanele mi-a spus ca asa tre sa faca(e drept ca s-a ameliorat un pic tremuratul dar insuficient) Legat de problema cu aerul acum mi-am adus aminte am schimbat si piesa cu tepi( tot degeaba) a spus ca asa trebuie sa bage aer. Legat de programarea debitmetrului asa este ai dreptate nu el se programeaza ci se face update de soft pe care am facut-o la Bavaria - 220ron. Poate m-am exprimat eu gresit. my bad. Anyway ii multumesc lui Alex de un singur lucru ca a facut treba proasta si in felul asta am invatat si eu cum sta treaba si am reusit sa-mi dau seama pe unde erau problemele.

Alex stie meserie dar meserie invatata pe principiul daca faci pana schimbi toate rotile. Din pacate in Romania putini isi permit acest lucru. Eu unul cu siguranta nu. ce imi pare rau este ca am mers 6 luni cu tampoane de benzinar pana m-am enervat si am intrat sub masina si am vazut minunea.Acum am pus de care trebuie si totul e ok.

 

e ciudat ce ti s-a intamplat...

eu am fost la alex de 2 ori si a fost ok...e drept, nu am avut mare lucru de facut dar a identificat imediat problemele pe care le aveam si le-a reparat perfect

Link to comment
Share on other sites

well de asta nu am zis nimic de 1 an....pentru ca acum nu ma mai intereseaza. Stiam ca apar polemici pe acesta problema. Legat de schimbatul senzorilor nu a vrut sa-i primeascapentru ca sunt senzori si fusesera montati pe masina. Legat de problema cu tampoanele mi-a spus ca asa tre sa faca(e drept ca s-a ameliorat un pic tremuratul dar insuficient) Legat de problema cu aerul acum mi-am adus aminte am schimbat si piesa cu tepi( tot degeaba) a spus ca asa trebuie sa bage aer. Legat de programarea debitmetrului asa este ai dreptate nu el se programeaza ci se face update de soft pe care am facut-o la Bavaria - 220ron. Poate m-am exprimat eu gresit. my bad. Anyway ii multumesc lui Alex de un singur lucru ca a facut treba proasta si in felul asta am invatat si eu cum sta treaba si am reusit sa-mi dau seama pe unde erau problemele.

Alex stie meserie dar meserie invatata pe principiul daca faci pana schimbi toate rotile. Din pacate in Romania putini isi permit acest lucru. Eu unul cu siguranta nu. ce imi pare rau este ca am mers 6 luni cu tampoane de benzinar pana m-am enervat si am intrat sub masina si am vazut minunea.Acum am pus de care trebuie si totul e ok.

 

Nu mai stau acum sĂŁ fac cercetĂŁri, ĂŽnsĂŁ mi-e foarte greu sĂŁ cred cĂŁ stau lucrurile aÂşa.

Iar dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr ai fost nemulĂžumit la acel moment, cel mai bine era sĂŁ-mi spui acest lucru ca sĂŁ rezolvĂŁm atunci, nu sĂŁ vii dupĂŁ un an sĂŁ faci tot felul de acuze.

 

Nu stau acum sĂŁ caut postul, ĂŽnsĂŁ parcĂŁ erai mulĂžumit de el dupĂŁ ce Ăži-a rezolvat problema cu catalizatorul dupĂŁ ce ai fost la mai mulĂži mecanici.

 

Ăn orice caz, valabil pentru toatĂŁ lumea, dacĂŁ aveĂži vreo problemĂŁ la mecanicul pe care eu ĂŽl recomand, vĂŁ rog sĂŁ mĂŁ contactaĂži ĂŽn cel mai scurt timp.

Link to comment
Share on other sites

well de asta nu am zis nimic de 1 an....pentru ca acum nu ma mai intereseaza. Stiam ca apar polemici pe acesta problema. Legat de schimbatul senzorilor nu a vrut sa-i primeascapentru ca sunt senzori si fusesera montati pe masina. Legat de problema cu tampoanele mi-a spus ca asa tre sa faca(e drept ca s-a ameliorat un pic tremuratul dar insuficient) Legat de problema cu aerul acum mi-am adus aminte am schimbat si piesa cu tepi( tot degeaba) a spus ca asa trebuie sa bage aer. Legat de programarea debitmetrului asa este ai dreptate nu el se programeaza ci se face update de soft pe care am facut-o la Bavaria - 220ron. Poate m-am exprimat eu gresit. my bad. Anyway ii multumesc lui Alex de un singur lucru ca a facut treba proasta si in felul asta am invatat si eu cum sta treaba si am reusit sa-mi dau seama pe unde erau problemele.

Alex stie meserie dar meserie invatata pe principiul daca faci pana schimbi toate rotile. Din pacate in Romania putini isi permit acest lucru. Eu unul cu siguranta nu. ce imi pare rau este ca am mers 6 luni cu tampoane de benzinar pana m-am enervat si am intrat sub masina si am vazut minunea.Acum am pus de care trebuie si totul e ok.

 

Nu mai stau acum sĂŁ fac cercetĂŁri, ĂŽnsĂŁ mi-e foarte greu sĂŁ cred cĂŁ stau lucrurile aÂşa.

Iar dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr ai fost nemulĂžumit la acel moment, cel mai bine era sĂŁ-mi spui acest lucru ca sĂŁ rezolvĂŁm atunci, nu sĂŁ vii dupĂŁ un an sĂŁ faci tot felul de acuze.

 

Nu stau acum sĂŁ caut postul, ĂŽnsĂŁ parcĂŁ erai mulĂžumit de el dupĂŁ ce Ăži-a rezolvat problema cu catalizatorul dupĂŁ ce ai fost la mai mulĂži mecanici.

 

Ăn orice caz, valabil pentru toatĂŁ lumea, dacĂŁ aveĂži vreo problemĂŁ la mecanicul pe care eu ĂŽl recomand, vĂŁ rog sĂŁ mĂŁ contactaĂži ĂŽn cel mai scurt timp.

 

una la mana nu inteleg de ce te aprinzi tu asa? esti cumva acuzat. numarul nu il am de la tine asa ca stai relax.In plus dc stai tu sa faci cercetari...ai fost la cercetasi sau cum?

A doua la mana nu mai fi tu asa convins. A treia nush de unde ai scos-o pe asta cu catalizatorul..:))) cred ca confunzi eu nu mai am catalizator ca l-am dat jos..:lol: si nu la Alex ca sunt convins ca ar fi vrut sa-mi ia jdemiii de euro pt asta. Cat despre acuze le fac si sunt fondate sunt oameni carora le-am spus de mult timp ca eu pe acolo nu mai calc dar am hotarat sa anunt macar pe cei care merg acolo sa fie atenti. Cat despre mecanici inca nu am gasit nici unul caruia sa-i las masina pe mana cu incredere...toti au bube...

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am aprins deloc, sunt Întotdeauna calm atunci când postez pe forumuri.

 

Nu, Însã am mai avut 2 reclamaÞii de când Îl recomand ºi lucrurile s-au dovedit a fi cu totul altfel decât s-a spus pe forum.

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ te confund.

Ai convingeri greÂşite.

 

Ok, Ăži-ai fĂŁcut "anunĂžul", bĂŁnuiesc cĂŁ eÂşti mulĂžumit.

O zi cât mai bunã ÎÞi doresc! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am aprins deloc, sunt Întotdeauna calm atunci când postez pe forumuri.

 

Nu, Însã am mai avut 2 reclamaÞii de când Îl recomand ºi lucrurile s-au dovedit a fi cu totul altfel decât s-a spus pe forum.

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ te confund.

Ai convingeri greÂşite.

 

Ok, Ăži-ai fĂŁcut "anunĂžul", bĂŁnuiesc cĂŁ eÂşti mulĂžumit.

O zi cât mai bunã ÎÞi doresc! :)

Same here!

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am aprins deloc, sunt Întotdeauna calm atunci când postez pe forumuri.

 

Nu, Însã am mai avut 2 reclamaÞii de când Îl recomand ºi lucrurile s-au dovedit a fi cu totul altfel decât s-a spus pe forum.

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ te confund.

Ai convingeri greÂşite.

 

Ok, Ăži-ai fĂŁcut "anunĂžul", bĂŁnuiesc cĂŁ eÂşti mulĂžumit.

O zi cât mai bunã ÎÞi doresc! :)

Same here!

 

De ce nu te duci la Rata in micro 14 ? Stiu ca era mecanic super tare. Sau, mai era un tip Remus...

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am aprins deloc, sunt Întotdeauna calm atunci când postez pe forumuri.

 

Nu, Însã am mai avut 2 reclamaÞii de când Îl recomand ºi lucrurile s-au dovedit a fi cu totul altfel decât s-a spus pe forum.

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ te confund.

Ai convingeri greÂşite.

 

Ok, Ăži-ai fĂŁcut "anunĂžul", bĂŁnuiesc cĂŁ eÂşti mulĂžumit.

O zi cât mai bunã ÎÞi doresc! :)

Same here!

 

De ce nu te duci la Rata in micro 14 ? Stiu ca era mecanic super tare. Sau, mai era un tip Remus...

in buzau?

nu stiu de asa ceva in plus nu prea sunt care sa lucreze in weekend in buzau.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am aprins deloc, sunt Întotdeauna calm atunci când postez pe forumuri.

 

Nu, Însã am mai avut 2 reclamaÞii de când Îl recomand ºi lucrurile s-au dovedit a fi cu totul altfel decât s-a spus pe forum.

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ te confund.

Ai convingeri greÂşite.

 

Ok, Ăži-ai fĂŁcut "anunĂžul", bĂŁnuiesc cĂŁ eÂşti mulĂžumit.

O zi cât mai bunã ÎÞi doresc! :)

Same here!

 

De ce nu te duci la Rata in micro 14 ? Stiu ca era mecanic super tare. Sau, mai era un tip Remus...

in buzau?

nu stiu de asa ceva in plus nu prea sunt care sa lucreze in weekend in buzau.

Si pana la urma unde ai fost sa rezolvi problemele?

Ca tot nu ne-ai spus si noua ,ai gasit o varianta mai buna ?

Ne in intereseaza , ceva de calitate bine lucrat.

Link to comment
Share on other sites

da, in buzau, nu e micro 14 acolo ? Stiu ca Rata avea un garaj chiar vizavi de spitalul judetean, si acolo lucra si un tip Remus

daca intrebi in stanga si in dreapta sau printre mecaniciii din buzau, este imposibil sa nu ii stie pe astia 2. Erau cei mai tari din oras

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

da, in buzau, nu e micro 14 acolo ? Stiu ca Rata avea un garaj chiar vizavi de spitalul judetean, si acolo lucra si un tip Remus

daca intrebi in stanga si in dreapta sau printre mecaniciii din buzau, este imposibil sa nu ii stie pe astia 2. Erau cei mai tari din oras

In Bucuresti intreb de mecanic daca ai?

Link to comment
Share on other sites

deci problemele le-am rezolvat in felul urmator:

problemele legate defaptul ca nu tragea masina dupa 5 service-uri din Buc si Bosh Car Service Brasov(toti sustineau ca masina e in perfecta stare de functionare) am fost la bavaria si am reprogramat debitmetru.

racordul flexibil l-am schimbat in colentina nota 4 ca au pus altceva care a dus la ruperea sitelor in catalizator( si asa batran) si le-am dat jos la zn_tavy de pe forum( nota 10)

intretinere electromotor si schimbat tampoane la Nicki Service pe Str. Latina. nota 8. Cand a desfacut si pus la loc alternatorul a umblat la pompa servo si nu a strans bine un surub. Drept urmare la 2 luni dupa( eu zic ca din cauza asta) cand ma preg sa plec in concediu a sarit surubul si bbatea in fulie pompa. Mecanicul din Buzau a zis ca e pompa de servo. Am umblat la ea si am vazut surubul lovit si l-am schimbat si merge si in ziua de azi.Cu ocazia asta am schimabt fulia ,capac servo ca se rupsese de la vibratii si o rola ca zdranganea, La cel din buzau am mai schimabt bucsaraie fata amortizoare flanse etc. Nota 9,5. Alte problema nu am avut la masina pana acum.

 

Placute, senzori abs in fata blocului unui prieten in Buc.

Link to comment
Share on other sites

'Neazta ! :) pot sa cer si eu numarul de la Alex. Eu nu sunt din buc, dar vineri ma duc pana acolo ca am ceva treaba, si mi-ar placea sa se uita un pic la masina. Am probleme cu relantul, si cu niste explozii in esapament. Astept pm ul sau orice sursa de a obtine numarul :lol: mersiii
Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu, ĂŽnsĂŁ Alex nu reparĂŁ E36.

am inteles. Si nu stii pe cineva bun cine s-ar uita la pisicutza? :) de dejaa am fost in tg. mures la o gramada de serviceuri si nimeini si stie carei problema

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.