Jump to content

Drum Bucuresti - Baia-Mare


cocolino

Recommended Posts

Eu folosesc aproape exclusiv, Bucuresti - Sibiu - Cluj - Dej - Baia Mare.

 

Pe Dealul Negru sunt 2 semafoare. In rest drum aproape perfect pana la Cluj. Dupa Cluj, e dezastru. Pana la Dej e plin de lucrari nesemnalizate si diferente in asfalt, in Dej e cel mai groaznic drum vazut vreodata si dupa aia e plin de denivelari pana la Baia Mare.

 

 

 

Oricum, azi noapte nu am mers spre Baia Mare.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc aproape exclusiv, Bucuresti - Sibiu - Cluj - Dej - Baia Mare.

 

Pe Dealul Negru sunt 2 semafoare. In rest drum aproape perfect pana la Cluj. Dupa Cluj, e dezastru. Pana la Dej e plin de lucrari nesemnalizate si diferente in asfalt, in Dej e cel mai groaznic drum vazut vreodata si dupa aia e plin de denivelari pana la Baia Mare.

 

 

 

Oricum, azi noapte nu am mers spre Baia Mare.

 

Si eu folosesc ruta asta cand merg acasa.

Deci partea Cluj - BM se pare ca a ramas la fel ca anul trecum.. nasol.

Merci de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Absolut nici o diferenta pe Cluj - Baia Mare in bine. Au mai asfaltat pe Cluj - Dej dar compenseaza prin santuri si lucrari nesemnalizate. Iar Dej - Baia Mare s-a denivelat foarte rau. Dezumfla putin pneurile (la minimum posibil) si strange bine din dinti. Iar in Dej, roaga-te la bunul Dumnezeu. N-am vazut oras mai distrus ca jegul ala. De atatia ani, primaria aia n-a facut nimic pe acolo, doar au blocat o banda cu lucrari. Stiu multi care si-au rupt masina prin gropile de acolo. Mama lor de jeguri de autoritati locale. Am citit acum ca UE da bani pentru refacerea drumurilor prin Dej, dar o sa dureze probabil.
Link to comment
Share on other sites

"Centura" nici nu e asa mare problema. Marea tragedie este de la OMV pana la centura, pe langa gara.

 

 

 

 

Sectiunea Auto Info e destinata oricaror intrebari relativ la trafic si circulatie auto. Topicul de mai sus e destinat informatilor relativ la drumuri foarte proaste. Omul a cerut informatii relativ la un drum specific. Nu vad legatura intre cele doua. Bucuresti - Baia Mare nu e distrus tot. E doar o portiune. Dar ai dreptate, avand in vedere ca stiu drumul, ar trebui sa postez si in topicul de mai sus, relativ la cat de proasta e acea sectiune de drum, ceea ce am sa si fac.

Link to comment
Share on other sites

Macar sa nu se desumfle ele de la sine :twoup: .. mai bine eu... am compresorul in portbagaj

De fieacare data ma enerva partea Dej - BM.. esti obosit si nu mai ai chef sa te uiti dupa toate hartoapele si daca mai e si noapte cum merg eu de obicei.. e si mai urat.

Oricum asta e... daca m-am nascut acolo :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Si prin dreptul combinatului sau ce e ala , e distrus drumul si in dreptul garii e distrus , probabil am zis eu gresit si centura este de la Banca transilvania la iesire, dar de la OMW pana la Banca transivlania este foarte rau drumul... de la OMV in stanga, e mai rau pana cobori dealul ca dupa aia e ok si se mai pot ocoli gropile.

 

Pana in gherla zic ca e acceptabil , dupa gherla deja incep denivelarile pana in dej care e sub orice critica, oricum per ansamblu dej - baia mare nu e rau l-am facut inainte de paste si a fost ok..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Cum crezi de cuviinta, Romulus... doar e casa ta.

Insa e atata dezordine, sunt milioane de topicuri cu aceeasi intrebare... si nimeni nu face nimic.

 

Un singur topic "Starea drumurilor" si acolo intreaba cine are nevoie... daca se considera ca aia cu "Drumuri interzise" trateaza alt subiect.

Link to comment
Share on other sites

Si eu l-am facut inainte de Paste. Nu spun ca de dezastru, dar toata masina vibreaza de ti se rupe inima.

 

Apropos de OMV si stanga... Ia-ma incet... Cum e cu alternativa asta?!? Eu n-o stiam.

 

PS ce multi forumisti care se duc spre Baia Mare... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Si eu l-am facut inainte de Paste. Nu spun ca de dezastru, dar toata masina vibreaza de ti se rupe inima.

 

Apropos de OMV si stanga... Ia-ma incet... Cum e cu alternativa asta?!? Eu n-o stiam.

 

PS ce multi forumisti care se duc spre Baia Mare... :twoup:

 

Oras mare cu multi oameni :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cum crezi de cuviinta, Romulus... doar e casa ta.

Insa e atata dezordine, sunt milioane de topicuri cu aceeasi intrebare... si nimeni nu face nimic.

 

Un singur topic "Starea drumurilor" si acolo intreaba cine are nevoie... daca se considera ca aia cu "Drumuri interzise" trateaza alt subiect.

 

BoBo, nu sunt convins ca e mai bine asa. Daca e un singur topic, e mai greu de citit ceva. In plus, daca e doar unul singur, cei abonati la topic se vor plictisi cu drumuri neinteresante pentru ei. In schimb, daca sunt mai multe topicuri intr-o sectiune dedicata, se poate abona fiecare la exact ce-l intereseaza si e mai usor de gasit informatia pertinenta.

 

Eu spun ca sunt doua rele, dar cred ca l-am ales pe cel mai mic. Gandeste-te ca vrei sa mergi de la Lugoj la Botosani, si vrei sa vezi ce si cum. Si topicul minune are 244 pagini. Cum gasesti ceva pertinent in el? Nu e imposibil, dar e incomod. In schimb cu mai multe topicuri, daca gasesti ceva pertinent, urmaresti tot topicul si probabil n-are 78 de pagini.

 

 

 

[...]

Oras mare cu multi oameni :twoup:

 

Mari... La mine scrie in buletin. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

omv - stanga, urci dealul piatra cubica si din varf e un drum mai rau pana cobori dealul , ajungi in cartierul delu' florilor mi se pare, este drumul care duce spre centru, urmaresti indicatoarele, ocolesti primaria si ajungi la acelas pod, baia mare/bistrita.

 

Drumul nu este rau numa chiar 500 m sa aproximez asa, cum urci dealul si il cobori, de la intrarea in dej, dupa care este ok.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

[...]

Oras mare cu multi oameni :twoup:

 

Mari... La mine scrie in buletin. :D

 

Eu am dezertat.. nu mai scrie.. numa in certificatul de nastere :twoup:

 

Nu stiu la ce te referi tu, dar la mine la numele meu scrie asta. N-am cum dezerta... :D

 

 

omv - stanga, urci dealul piatra cubica si din varf e un drum mai rau pana cobori dealul , ajungi in cartierul delu' florilor mi se pare, este drumul care duce spre centru, urmaresti indicatoarele, ocolesti primaria si ajungi la acelas pod, baia mare/bistrita.

 

Drumul nu este rau numa chiar 500 m sa aproximez asa, cum urci dealul si il cobori, de la intrarea in dej, dupa care este ok.

 

Mi se parea mie ca mai nou, prea multi o iau spre stanga acolo, desi in trecut era pustiu in directia aia... Asta o fi explicatia...

Link to comment
Share on other sites

Mari... La mine scrie in buletin. :D

Nu stiu la ce te referi tu, dar la mine la numele meu scrie asta. N-am cum dezerta... :D

 

Ma refeream la buletin de MM ... dar acu m-am prins ce zici tu :twoup:

 

omv - stanga, urci dealul piatra cubica si din varf e un drum mai rau pana cobori dealul , ajungi in cartierul delu' florilor mi se pare, este drumul care duce spre centru, urmaresti indicatoarele, ocolesti primaria si ajungi la acelas pod, baia mare/bistrita.

 

Drumul nu este rau numa chiar 500 m sa aproximez asa, cum urci dealul si il cobori, de la intrarea in dej, dupa care este ok

 

Mi se parea mie ca mai nou, prea multi o iau spre stanga acolo, desi in trecut era pustiu in directia aia... Asta o fi explicatia...

 

O sa incer si eu varianta asta...sper sa nu ajung prin boscheti :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu ai cum, daca urmaresti directia centru, ajungi acolo la primarie la un sens interzis da te baga prin spatele primariei si iesi pe langa catedrala aia , faci la stanga .. nu e ca si cum ai unde sa te pierzi in dej...

 

Lasatul drumului in paragina, probabil este strategie urbanistica sau ceva.. ca oricum dejul s-a transformat intr-un oras fantoma, fara locuri de munca, si in general e oras sarac asa ca daca evitand drumul de la periferie intra lumea prin oras, mai ia un suc, mai ia o ciocolata, poate poate mai mananca o shaorma, si infloreste orasul. Este trist cand te gandesti ca acolo sunt oameni care lucraza ptr 10 lei/ zi.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Drumul Bucuresti - Baia Mare este cam asa:

- B -> CJ pe DN1 este bun, se poate merge bine, cam pe toate portiunile din BV pana in CJ; pana in BV, stiti voi mai bine

- CJ -> Gherla (mai precis Livada, primul sat inainte de Gherla) - bun, proaspat facut, fara lucrari deosebit (unele poduri in lucru, dar fara semafoare, numai cu ingustare de la 2 benzi la 1)

- Livada -> Dej = DEZASTRU (off road arena)

- Dej -> Baia Mare - rezonabil, dar cam denivelat, ingust, cu traseu semimontan (curbe multe), pe care nu poti depasi viteza legala din cauza drumului.

 

CJ- Baia Mare se face cam in 2-2.30-3 ore, functie de mila fata de masina

 

In Dej cel mai bun e drumul direct, adica fara intrare in oras practic, pe malul Somesului, prin fata garii (desi e dezastru), ca nu castigi nimic prin oras. Acolo viteza maxima e de 30-40 km/h si daca esti SMURD-ul in misiune. Drum de beton care deja cedeaza ...

Link to comment
Share on other sites

Cluj - gherla faci in sub 50 minute, si dej - baia mare putin peste o ora.. , " traseu semimontan",cu niste serpentine foarte distractive, si poti depasi viteza legala

 

Radu_vasile: ideea e sa nu-si distruga masina, nu sa castige timp... pe la gara se distruge masina... prin oras e ok, si poti merge linistit ca prin cluj,

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Cluj - gherla faci in sub 50 minute, si dej - baia mare putin peste o ora.. , " traseu semimontan",cu niste serpentine foarte distractive, si poti depasi viteza legala

 

Radu_vasile: ideea e sa nu-si distruga masina, nu sa castige timp... pe la gara se distruge masina... prin oras e ok, si poti merge linistit ca prin cluj,

 

cunosc bine drumul, l-am facut de multe ori.. ceea ce e important acum este starea lui.. sa pot sa imi fac o estimare de timp.

multam de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Pai am scris asta in ideea ca are omu' masina buna, cu suspensie ca de drum bun, deci mai tare ca Loganu, si sa stie cum sa se duca sa scape bine si el si masina ...

Cluj - Gherla se face repejor, vedeti ca este camera in Fundatura la un pod in lucru, si cica is si 3 camere in Apahida (de astea nu is sigur).

Drum bun

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.