Jump to content

POLITICA bmw? SAU INSHELATORIE?


Recommended Posts

am probleme cu pompa servo.

e o piesa destul de scumpa . in jur de 1700 lei

Pompa mea nu e dusa de tot dar am decis sa o schimb.

Amn facut comanda la un magazin de piese. Mia venit piea si cand am vrut sa o ridic ei mi-au cerut poma actual in schimb.Cica e politica BMW de a da piesa stricata

Eu n u cred deloc asta!

Voi stiti ceva de asta? puteti sa ma ajutati?

merci

Link to comment
Share on other sites

E o politica a lor personala de a te jegmani. Daca in prealabil ai fost de acord sa le dai pompa ta si sa-ti scada din pret atunci da, e logic sa faci asa. Ei iau piesa si o reconditioneaza...dupa care ti-o vand tie de noua...de-aia ti-au cerut-o. Dar nu este o politica BMW.
Link to comment
Share on other sites

probabil ca nici pompa pe care ai luat-o nu e noua -> e RMFD

 

ce inseamna RMFD ca si proces tehnologic

 

se inlocuesc doate componentele interioare se pastreaza doar carcasa fiind destul de greu de fabricat / turnat

 

operatia e facuta de producator deci garantia e ca si la unua noua

 

 

asta e politica si la temeco (bosch) pt alternatoare sau electromotoare/starter

 

asta pt ca la carcasa nu are ce sa se strice si necesita multa energie pt a o fabrica (reciclare => economie de energie)

 

oricum daca prezinta lovituri fisuri nu o accepta

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Parca asa e si la Augsburgh, daca vrei sa-ti cumperi volanta noua, le dai volanta ta stricata si-ti scad din pret...

si o pun tot pe aia stricata...dar reconditionata domne` si noua chiar :twoup:

Link to comment
Share on other sites

terminati cu prostiile...conditia asta vine de la producatorul piesei respective..vrei sa o da i la schimb scade suma..nu vrei creste suma..e simplu...nu e nici politica bmw si nici a magazinelor de piese....
Link to comment
Share on other sites

terminati cu prostiile...conditia asta vine de la producatorul piesei respective..vrei sa o da i la schimb scade suma..nu vrei creste suma..e simplu...nu e nici politica bmw si nici a magazinelor de piese....

 

 

Omul nu a mentionat daca i-au oferit o reducere cu piesa la schimb !..daca e mai ieftina merita sa i-o dai ..si asa nu ai ce face cu ea

Link to comment
Share on other sites

terminati cu prostiile...conditia asta vine de la producatorul piesei respective..vrei sa o da i la schimb scade suma..nu vrei creste suma..e simplu...nu e nici politica bmw si nici a magazinelor de piese....

 

 

Omul nu a mentionat daca i-au oferit o reducere cu piesa la schimb !..daca e mai ieftina merita sa i-o dai ..si asa nu ai ce face cu ea

poate a vrut sa l arda vanzatorul...vorba lui versatu..."mici intreprinzatori.....niste tarani.... :twoup: "

Link to comment
Share on other sites

nu este vb de politica BMW..exista n producatori de ansamble sau subansamble care ofera o reducere semnificativa de pret la anumite piese (volante, casete de dir, pompe etc) cu conditia ca piesa uzata sa le fie trimisa la fabrica..si Porsche Romania are politica asta pt anumite componente si bosch etc..nu e vb de nici o inselaciune...tu daca nu dadeai ppa la schimb cu siguranta aceea ppa te costa 3500 si nu 1700..pt marcile VW sunt asa numitele piese cu "S"sau cu "X"(nu mai stiu exact) iar la bmw sunt rmfd..adica piesa respectiva nu este una noua ci una reconditionata dar are aceeasi garantie ca una noua..nu a vrut nimeni sa-ti fure nici o piesa si nu vrea nimeni sa va "faca", aveai alternativa sa ii ceri sa nu-ti ia ppa dar in schimb sa platesti mai mult..Spor Edited by bimmer_girl
Link to comment
Share on other sites

nu este vb de politica BMW..exista n producatori de ansamble sau subansamble care ofera o reducere semnificativa de pret la anumite piese (volante, casete de dir, pompe etc) cu conditia ca piesa uzata sa le fie trimisa la fabrica..si Porsche Romania are politica asta pt anumite componente si bosch etc..nu e vb de nici o inselaciune...tu daca nu dadeai ppa la schimb cu siguranta aceea ppa te costa 3500 si nu 1700..pt marcile VW sunt asa numitele piese cu "S" iar la bmw sunt rmfd..adica piesa respectiva nu este una noua ci una reconditionata dar are aceeasi garantie ca una noua..nu a vrut nimeni sa-ti fure nici o piesa si nu vrea nimeni sa va "faca", aveai alternativa sa ii ceri sa nu-ti ia ppa dar in schimb sa platesti mai mult..Spor

pompa reconditionata este 1420 de lei cu piesa la schimb si 1700 fara piesa......noua este 2900 de lei

Link to comment
Share on other sites

Parca asa e si la Augsburgh, daca vrei sa-ti cumperi volanta noua, le dai volanta ta stricata si-ti scad din pret...

si o pun tot pe aia stricata...dar reconditionata domne` si noua chiar :twoup:

 

Piesele refurbished vin de cele mai multe ori din afara, nu sunt reconditionate la noi.

Link to comment
Share on other sites

Parca asa e si la Augsburgh, daca vrei sa-ti cumperi volanta noua, le dai volanta ta stricata si-ti scad din pret...

si o pun tot pe aia stricata...dar reconditionata domne` si noua chiar :twoup:

 

Piesele refurbished vin de cele mai multe ori din afara, nu sunt reconditionate la noi.

gata ai ajuns acasa ?...booon incepe distractia :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.