Jump to content

cd player pentru e46


newguyintown

Recommended Posts

urmeaza sa fac o investitie pt masina, mai exact un cdplayer pentru ca momentan are casetofon. vreau sa cumpar unul original second hand dar nu stiu cum aflu daca se potrivesc pe masina mea. (320d din 2001).

1. se potriveste orice cd player de pe e46 indiferent de anul de fabricatie sau imi trebuie un model anume?

2. imi vor mai functiona comenzile pe volan?

3. imi trebuie cabluri/mufe suplimentare?

4. cam la catzi bani ar trebuie sa ma astept sa coste unul sh?

Link to comment
Share on other sites

urmeaza sa fac o investitie pt masina, mai exact un cdplayer pentru ca momentan are casetofon. vreau sa cumpar unul original second hand dar nu stiu cum aflu daca se potrivesc pe masina mea. (320d din 2001).

1. se potriveste orice cd player de pe e46 indiferent de anul de fabricatie sau imi trebuie un model anume?

2. imi vor mai functiona comenzile pe volan?

3. imi trebuie cabluri/mufe suplimentare?

4. cam la catzi bani ar trebuie sa ma astept sa coste unul sh?

 

1. se potriveste (asta am facut si eu)

2. da,

3. nu,

4. 180 - 200 euro cd player, nu mp3.

 

poate te "coafeaza" asta

Edited by barry
Link to comment
Share on other sites

urmeaza sa fac o investitie pt masina, mai exact un cdplayer pentru ca momentan are casetofon. vreau sa cumpar unul original second hand dar nu stiu cum aflu daca se potrivesc pe masina mea. (320d din 2001).

1. se potriveste orice cd player de pe e46 indiferent de anul de fabricatie sau imi trebuie un model anume?

2. imi vor mai functiona comenzile pe volan?

3. imi trebuie cabluri/mufe suplimentare?

4. cam la catzi bani ar trebuie sa ma astept sa coste unul sh?

 

1. se potriveste (asta am facut si eu)

2. da,

3. nu,

4. 180 - 200 euro cd player, nu mp3.

 

poate te "coafeaza" asta

 

aha mersi mult de ras[unsuri.

acuma as mai avea o intrebare...

 

care e diferenta dintre cd player si magazie de cd? adica daca imi cumpar magazie are si cd playerul inclus sau intai imi cumpar cd playerul si dupa aia magazia de cd?

Link to comment
Share on other sites

urmeaza sa fac o investitie pt masina, mai exact un cdplayer pentru ca momentan are casetofon. vreau sa cumpar unul original second hand dar nu stiu cum aflu daca se potrivesc pe masina mea. (320d din 2001).

1. se potriveste orice cd player de pe e46 indiferent de anul de fabricatie sau imi trebuie un model anume?

2. imi vor mai functiona comenzile pe volan?

3. imi trebuie cabluri/mufe suplimentare?

4. cam la catzi bani ar trebuie sa ma astept sa coste unul sh?

 

1. se potriveste (asta am facut si eu)

2. da,

3. nu,

4. 180 - 200 euro cd player, nu mp3.

 

poate te "coafeaza" asta

 

aha mersi mult de ras[unsuri.

acuma as mai avea o intrebare...

 

care e diferenta dintre cd player si magazie de cd? adica daca imi cumpar magazie are si cd playerul inclus sau intai imi cumpar cd playerul si dupa aia magazia de cd?

 

Trebui sa iti iei mai intai CD-playerul si apoi magazia care se va conecta la el. Sa iti iei tot originala de bmw ca alfel sar putea sa nu ti se potriveasca.

Link to comment
Share on other sites

Are optiunea de a pune Magazie sau CD player, nu e bligatoriu sa ia CD player si doar asa sa-i meraga magazia, daca , casetofonul OEM care-l are acuma are buton de mode, poate pune magazie, eu l-as sfatui totusi sa ia cd player, este mult mai practic, fata de magazie, careia eu personal nu i-am vazut scopul, avand si cd player si magazie... nu e practic sa bagi CD-uri in portbagaj.

 

Parerea mea personala este ca pentru un CD player SH pretul corect este de 150 euro, s-au vandut multe pe forum la pretul de 150 euro, dar decat sa dai 150 de euro pe magazie mai bine dai 180 de euro pe CD player....

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire. De ce este asa scump un cd-player (care nu stie sa citeasca mp3) avand in vedere ca un aftermarket (gen pioneer) este mult mai ieftin si.. mai destept. Cel putin eu asa stiam, ca se aude mai bine, mai tare, mai clar. Si eu am tot casetofon si sunt interesat de o schimbare. Mi-as pune un mp3-player dar singurul dezavantaj ar fi aspectu (potrivirea in bord cat si culorile, nu prea am vz cu lumina portocalie)
Link to comment
Share on other sites

pai sti care e problema, ca acum majoritatea cd-playerelor de pe piata sunt de foarte proasta calitate, inclusiv JVC, Alpine, pioneer, de multa vreme un CD player de felul acesta adus din germania sa zicem, diferea fata de acelas model cumparat din metro, adica astea din metro de ex, erau mai ieftine si la aspect erau mai nasoale putin, pe cand un CD player OEM , este din sursa sigura, se potriveste perfect, mi se pare ca ptr e46 gasesti si MP3 player in loc de CD player.. asta din urma e in jurul la 200 de euro..
Link to comment
Share on other sites

pai sti care e problema, ca acum majoritatea cd-playerelor de pe piata sunt de foarte proasta calitate, inclusiv JVC, Alpine, pioneer, de multa vreme un CD player de felul acesta adus din germania sa zicem, diferea fata de acelas model cumparat din metro, adica astea din metro de ex, erau mai ieftine si la aspect erau mai nasoale putin, pe cand un CD player OEM , este din sursa sigura, se potriveste perfect, mi se pare ca ptr e46 gasesti si MP3 player in loc de CD player.. asta din urma e in jurul la 200 de euro..

am si specificat ca doresc OEM

problema cu mp3 ul e ca din cate vad eu se gasesc foarte rar...si sunt foarte scumpe. tu spui 200 euro pt un mp3 OEM, dar data te uiti pe forum la mica publicitate ai sa ai marea surpriza sa gasesti cd-player la 250 E, ceea ce mie mi se pare exagerat de mult.

Link to comment
Share on other sites

raspundeam si la userul de mai sus, el se mira de pretul, cd playerului OEM fata de un panascanic din metro.

 

Newguyintown: asa este, 250 euro ptr cd player e foarte mult, daca vrei sa gasesti la pret decent, cauta la userii care dezmembreaza masini, sau se axeaza pe sisteme complete, gen B70angelayes, sau altii care au preturi foarte ok, eu cand am vrut sa pun display 16:9 am dat anunt ca vand cd playerul la 150 euro, magazia la 150 fara cabluri 200 cu cabluri, mid-ul (identic cu cel de 300 de euro (cu toti pixelii) la 100 de euro, etc...

Link to comment
Share on other sites

depinde ce vrei, ptr mine nu exista alternativa ca nu vreau sa descompletez bordu, cu head unituri de pe piata, calitatea sunetului este de la Head unit (radio-ul) si difuzoarele de pe masina, CD playeru isi face datoria foarte bine, adica nu sare nu tzacane, suna bine.

 

Oricum deja 180 de euro este acceptabil ...

Link to comment
Share on other sites

Pff deci ar fi un cd player bunicel + instalarea vreo 620. Pff, asta fara boxe schimbate. Am sa trec pe la Be-Loud, langa Real sa vad cat imi cer baietii si ce cd imi recomandat (ma refer sa se potriveasca culorile). Dar mai intai vreau sa ma duc la un service sa`i schimb uleiul. Vreo sugestie? Da chiar, operatiunea asta nu pot sa o fac si singur cumva?
Link to comment
Share on other sites

Pff deci ar fi un cd player bunicel + instalarea vreo 620. Pff, asta fara boxe schimbate. Am sa trec pe la Be-Loud, langa Real sa vad cat imi cer baietii si ce cd imi recomandat (ma refer sa se potriveasca culorile). Dar mai intai vreau sa ma duc la un service sa`i schimb uleiul. Vreo sugestie? Da chiar, operatiunea asta nu pot sa o fac si singur cumva?

 

 

eu raman la cele originale. poate nu "scot" cum scot altele de pe piata dar aspectul masinii e un factor important pentru mine. si eu consider ca orice as monta pe masina in afara de original...arata jalnic.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate. Nush deloc ce sa fac. Poate ca cel mai bine o sa ma interesez de cineva care are cd original pe bmw sa vad si eu ce si cum. Ma int sa se auda clar asa, cu inaltele cum trebuie. De ex pe casetofonul asta al meu (pe radio, nu la caseta) abia iti dai seama ca sunt tweetere acolo in gaurile alea din dreptul oglinzilor.. Nu neaparat sa se auda f tare sau ceva, dar sa se auda ff clar ma int. Daca vreau tare, mai pun un woofer in portbagaj si gata.
Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate. Nush deloc ce sa fac. Poate ca cel mai bine o sa ma interesez de cineva care are cd original pe bmw sa vad si eu ce si cum. Ma int sa se auda clar asa, cu inaltele cum trebuie. De ex pe casetofonul asta al meu (pe radio, nu la caseta) abia iti dai seama ca sunt tweetere acolo in gaurile alea din dreptul oglinzilor.. Nu neaparat sa se auda f tare sau ceva, dar sa se auda ff clar ma int. Daca vreau tare, mai pun un woofer in portbagaj si gata.

 

eu am un prieten cu e46 cu cd player...se aude bine nu extraordinar...putin mai bine decat la caseta dar nu te da afara din masina...

offtopic: tu chiar poti sa conduci cu muzica dtaa la maxim ...pe mine unu ma streseaza si nu pot sa fiu deloc atent la ce e in jurul meu...da na...fiecare cu preferintele lui

Link to comment
Share on other sites

Nu mai inteles, desi am specificat destul de clar. Nu ma int sa se auda f tare (sa t dea afara din masina). Dar vreau sa se auda f clar. Inaltele f bine definite. La caseta nu se poate pune problema de asa ceva. Bassul se aude, dar inaltele alea care dau fidelitatea sunetului lipsesc clar.

Iar despre faza cu condusul cu muzica tare, sigur ca da! Adica, nu cand ma duc in afara orasului sa stau 2 ore cu muzica in creieri si cand ajungem la destinatie sa ne povestim faze de pe drum (pt ca in masina nu ne-am fi inteles). Dar la o tura de noapte prin oras, cu 2-3 xxzde in masina si cu "figuri" si "suferinte" printre terase si discoteci, e necesar un cd player capabil. Sper ca ma intelegi, am 21 de ani.. :twoup:

Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

Nu mai inteles, desi am specificat destul de clar. Nu ma int sa se auda f tare (sa t dea afara din masina). Dar vreau sa se auda f clar. Inaltele f bine definite. La caseta nu se poate pune problema de asa ceva. Bassul se aude, dar inaltele alea care dau fidelitatea sunetului lipsesc clar.

Iar despre faza cu condusul cu muzica tare, sigur ca da! Adica, nu cand ma duc in afara orasului sa stau 2 ore cu muzica in creieri si cand ajungem la destinatie sa ne povestim faze de pe drum (pt ca in masina nu ne-am fi inteles). Dar la o tura de noapte prin oras, cu 2-3 xxzde in masina si cu "figuri" si "suferinte" printre terase si discoteci, e necesar un cd player capabil. Sper ca ma intelegi, am 21 de ani.. :twoup:

ia-ti un radioCD OEM, de preferat Philips sau Blaupunkt, si problema ti-e rezolvata !

eu mi-am inlocuit radiocass-ul cu un radioCD Business si am scapat de "infidelitatea" sunetului... orice CD audio scris cu anumite proprietati iti poate da niste satisfactii nebanuite, chiar si pt 21 de ani !

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.