Jump to content

Cauciucuri vara


Myx

Recommended Posts

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu iti zic caci ca in talon iti recomanda 205 minim...daca tu zici ca cu roti de dacie ai stabilitate la 200,inseamna ca iti place adrenalina...cred ca nici loganu nu are 190..sau are ..!? :)

 

In talon imi recomanda 205? De unde stii? In talonul meu scrie doar 195 65 R15 91 H. Deci, pt masina mea care are o vit maxima de 206, ei recomanda cauciucuri cu indice de viteza 210. Tu ai impresia ca daca mergi cu 210+1 (211 km/h) se rastoarna masina?

 

Daca ai cauta inainte sa vorbesti, ai afla ca pneurile de iarna au indice de viteza maxim H (210 km/h). Dar sunt destul de rare. Majoritatea au T (190 km/h), si mai gasesti si cu Q (160 km/h). Asa ca n-ai de ce sa te miri ca am cauciucuri de iarna cu indice T.

 

N-as avea nicio problema sa-mi pun cauciucuri de 205. Dar pot? Am jante de tabla (nu stiu ce dimensiuni au). Ma gandesc ca daca ele sunt facute pentru pneu de 195, cu 205 cred ca le fortez. Nu stiu, d-asta am spus ce vreau sa fac, ca sa mai primesc sfaturi si sa mai aflu una alta. Dar se pare ca tu nu stii mai multe decat mine..

Link to comment
Share on other sites

In talonul meu scrie doar 195 65 R15 91 H.

 

Daca ai cauta inainte sa vorbesti, ai afla ca pneurile de iarna au indice de viteza maxim H (210 km/h).

 

 

ok...la tine o fi din cauza niuton-metrilor mai putini...la mine zice 205 sau 225....am pus de iarna pe spate 205 si pe fata am 225 o divizie de la continental si mi se pare ca e cea mai nesigura masina dupa 150km ...

 

a doua oara...tu vrei cauciucuri de iarna sau de vara...!? eu am inteles ca vrei de vara postul #96...

 

"Si eu o sa incep sa caut cauciucuri de vara. Eu vreau 195 65 R15 si cu un indice de viteza H (parca) 210km/h. Sunt cam 200-250 de lei"

 

un balon atat de inaltat , 65 , o sa permita cauciucului sa se miste stanga-dreapta in viraje, practic o indoire, daia cauciucele cu jante mari 18-19 au inaltime joasa pt o fixare cat mai buna....dar ,fiecare face cum vrea

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

nu e numai asta. pe 195 la pretul pe care l-ai zis tu nu gasesti cauciucuri calumea.

 

Pai exemplele pe care le-am dat nu sunt bune? Nu sunt firme bune? Pe 195 sunt alea pe care le-am mentionat mai sus..

 

ok...la tine o fi din cauza niuton-metrilor mai putini...la mine zice 205 sau 225....am pus de iarna pe spate 205 si pe fata am 225 o divizie de la continental si mi se pare ca e cea mai nesigura masina dupa 150km ...

 

Poate din cauza diferentei (cam mari, dupa parerea mea) intre latimea celor de pe fata si a celor de pe spate). Firma nu cred ca influenteaza prea mult (eu am ceva de genul "platin - germany").

 

a doua oara...tu vrei cauciucuri de iarna sau de vara...!? eu am inteles ca vrei de vara postul #96...

 

"Si eu o sa incep sa caut cauciucuri de vara. Eu vreau 195 65 R15 si cu un indice de viteza H (parca) 210km/h. Sunt cam 200-250 de lei"

 

un balon atat de inaltat , 65 , o sa permita cauciucului sa se miste stanga-dreapta in viraje, practic o indoire, daia cauciucele cu jante mari 18-19 au inaltime joasa pt o fixare cat mai buna....dar ,fiecare face cum vrea

 

Da, de vara vreau. Spuneam doar ca nici macar cu astea (de iarna, uzate, cu dimensiunile 195 65 R15) nu am simtit-o instabila. Poate ca s-ar simti si mai bine cu unele gen 225 45 R17, dar m-ar costa mult mai mult (jante+gume).

 

Concluzie: nu am foarte multi bani de cheltuit, nu vreau sa ma trancane la gropi, nu vreau sa creasca consumul, nu vreau sa scada demarajul (motorul nu este printre cele mai puternice..). Dar vreau sa am siguranta si stabilitate, chiar si la 200km/h. Cauciucurile de iarna pe care le am de cand am luat masina (din mai, deci sunt praf pt ca am mers vara cu ele) nu mi-au dat senzatia de instabilitate la viteza. Si d-aia m-am gandit ca unele de vara de aceleasi dimensiuni, puse pe aceleasi jante, vor fi destul de bune. Astept in continuare sfaturi si pareri.

 

Nu stiu daca am voie, dar aici am gasit preturile mentionate mai sus: www.anvelonet.ro

Link to comment
Share on other sites

Alea din postul 103 (al 3-lea pe pagina).

 

Uite: falken - 203 lei; dunlop sport 01 - 239 lei; pirelli p6 - 248 lei. Dimensiunile sunt 195 65 R15.

 

Acum ma bate gandul la 205 60 R15. Trebuie sa verific dimensiunile jantelor (de tabla) ca sa fiu sigur ca se potrivesc? Apoi trebuie sa modific in talon? Ca la mine scrie o singura varianta (195 65 R15)

Link to comment
Share on other sites

Apoi trebuie sa modific in talon? Ca la mine scrie o singura varianta (195 65 R15)

 

 

ideea e ca la noi , in zonele rurale,unde se cauta orice ca sa iti dea amenda sau sa primeasca spaga, daca nu corespund dimensiunile din talon cu cele de pe masina se mai dau amenzi

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Da, asa ma gandeam si eu. As fi vrut sa intreb cum se face aceasta modificare? Unde tre sa ma duc? Acolo in pipera? Sau la rar? Costuri?

 

S-o simti diferenta de la 195/65 la 205/60?

 

Aveti idee, la jantele de tabla, unde gasesc dimensiunea? Banuiesc ca sunt 6.5 j15. Din cate vad eu in manual (desi e pt 323i) pot sa pun 205/60 si pe jantele de 6.5 j15. Are rost? Simt ceva?

Link to comment
Share on other sites

Da, asa ma gandeam si eu. As fi vrut sa intreb cum se face aceasta modificare? Unde tre sa ma duc? Acolo in pipera? Sau la rar? Costuri?

 

S-o simti diferenta de la 195/65 la 205/60?

 

Aveti idee, la jantele de tabla, unde gasesc dimensiunea? Banuiesc ca sunt 6.5 j15. Din cate vad eu in manual (desi e pt 323i) pot sa pun 205/60 si pe jantele de 6.5 j15. Are rost? Simt ceva?

 

se simte diferenta. ai stabilitate mai mare. poti sa pui 205 si pe 6.5.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca poti sa pui. Sa simti ceva in ce sens ? Poate creste un pic stabilitatea, dar nu te da pe spate...

 

Ma gandeam sa nu fortez jantele cu un pneu mai lat. Nush, nu ma pricep.

Ma refeream daca simt vreo diferenta, daca mertia efortul, ca sa zic asa.

 

se simte diferenta. ai stabilitate mai mare. poti sa pui 205 si pe 6.5.

 

Mai astept un pic sa vad ce bani o sa am si poate totusi resusesc sa cumpar niste jante sh pe 16, sa pun ceva calumea. O sa deschid un topic mai incolo.

 

Nu stie nimeni: Unde tre sa ma duc ca sa-mi modifice in talon? Acolo in pipera? Sau la rar? Costuri?

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Dunlop Sport 01? Mi se pare un echilibru foarte bun intre calitate si pret. Se gasesc si in varianta 195 65 R15, dar si 205 60 R15. Preturile sunt undeva intre 220 si 300.

 

Eu am jante de aluminiu de 15, nu merg ca la raliu, nu duc masina la limita foarte des, deci ma gandesc ca n-are rost sa dau foarte multi bani pe niste cauciucuri. Ma intereseaza doar sa stea masina ca si pana acum pe sosea, sa nu piarda stabilitatea la viteza mare, si sa franeze bine.

Link to comment
Share on other sites

am jantele astea: BMW LIGHT-ALLOY WHEEL STAR SPOKES 45 (7JX16 ET:47)

aveti idee care este dimensiunea maxima de anvelopa care pot sa o pun pe ele? acum am 205 /55 (cred) /R16 de vara uzate. as vrea sa pun ceva mai lat. 215 sau 225... se poate?

multumesc

Vezi poza pe care am atasat-o in postul 114. Eu cred ca poti sa pui 225 / 50 fara probeme. 205 cum ai tu, cred ca o sa-mi pun eu pe jantele de 15". Pentru 16", cred ca 205 este minim. Deci mai ai loc de crescut latimea.

Link to comment
Share on other sites

ai 225 si pe fata? cum se comporta masina?

 

 

eu doar 225 am sa mai pun pe masina...la tine 318i s-ar putea sa iti ia din puterea masini...pe mine ma ajuta cuplul 330nm,in curand 420 nm :)

 

eu stiam ca jantele mai mari R17, R18... iau din puterea masinii ... . latimea anvelopei iti ofera stabilitate pe curbe si eventual la viteza.

Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca jantele mai mari R17, R18... iau din puterea masinii ... . latimea anvelopei iti ofera stabilitate pe curbe si eventual la viteza.

 

 

O janta mai lata pe 16 poate sa fie echivalenta cu una pe 17 mai putin lata...eu unul,asa am inteles...poate sunt eu indus in eroare... :)

 

oricum , o roata mai lata iti ia din cai maisinii la plecarea de pe loc , la peste 100 se intinde nu prea se mai vad...acu depinde si cat de grea e janta...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca jantele mai mari R17, R18... iau din puterea masinii ... . latimea anvelopei iti ofera stabilitate pe curbe si eventual la viteza.

 

 

O janta mai lata pe 16 poate sa fie echivalenta cu una pe 17 mai putin lata...eu unul,asa am inteles...poate sunt eu indus in eroare... :)

 

oricum , o roata mai lata iti ia din cai maisinii la plecarea de pe loc , la peste 100 se intinde nu prea se mai vad...acu depinde si cat de grea e janta...

 

 

e fizica. cu cat ai diametrul mai mare la roata cu atat trage mai greu masina. modificand latimea .. nu ii modifici diametrul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.