Jump to content

o intrebare despre nr. de germania


bogdyy

Recommended Posts

Salut,din ce in ce mai multe masini dupa 90 observ ca apar pe strada si cu nr. straine(nu de Bulgaria),de ex eu am o cunostinta care ar putea sa imi aduca un e36 din Germania,am inteles ca nr. de acolo mai sunt valabile cateva saptamani ca sa pot sa circul cu ele in legalitate,dar vroiam sa stiu daca se poate circula legal o perioada mai mare de timp si pt. asta ce acte mi-ar trebui,ok,daca stie cineva sa imi spuna,salut.
Link to comment
Share on other sites

se poate sa circuli cat vrei....doar ca trebuie sa platesti lunar asigurarea si masina sa fie inmatriculata pe o persoana cu domiciliul stabil in tara respectiva!!!

Deci nu poate fii a ta pe acte doar a altcuiva si trebuie sa ai numerele valabile+asigurarea obligatorie!!!

Stiu si eu pe cineva care are asaceva si plateste destul de mult!!!

Bafta Multa!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt un fel de numere tot de Germania, provizorii cum ar fi la noi, numai ca sunt cam scumpe...pe o luna costa ~150 euro...

 

 

PS: Nu ai postat in sectiunea potrivita, trebuia la "Pe margine"..:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt un fel de numere tot de Germania, provizorii cum ar fi la noi, numai ca sunt cam scumpe...pe o luna costa ~150 euro...

 

 

PS: Nu ai postat in sectiunea potrivita, trebuia la "Pe margine"..:twoup:

costa 120 euro pe o luna,200 pe 2 luni...mai departe nu stiu

Link to comment
Share on other sites

poti sa circuli cu ea cat ai nr valabile , si porma poti sa iti mai iei nr rosi 1 data , sau daca ai pile de mai multe ori , eu pot sa te rezolv cu inamtriculatu pe bulgaria daca vrei :twoup:, numai ca e o problema daca are mai mult de 160 cp . Edited by CT82KMZ
Link to comment
Share on other sites

Mai sunt un fel de numere tot de Germania, provizorii cum ar fi la noi, numai ca sunt cam scumpe...pe o luna costa ~150 euro...

 

 

PS: Nu ai postat in sectiunea potrivita, trebuia la "Pe margine"..:twoup:

 

 

 

Costa 90 de euro pe 5 zile sau 180 de euro pe prima luna... Mai departe nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat numere rosii de germania pe 3 luni cu 410 euro. Dcaca il sti pe proprietar il poti ruga sa o lase pe numele lui, sa iti faca procura si ramane sa ii platesti tu impozitul si asigurarea anuala..

Zicea cineva de numere de Bulgaria, am auzit si eu de varianta asta ca ar fi mai rentabila, zi-mi si mie cat costa acolo imatricularea la un un 320 150cp ( ca si mie imi expirasera nr. provizorii :twoup: ).

Link to comment
Share on other sites

EU nu am vrut sa zic preturi pt ca in germania difera de la regiune la regiune....cel mai bine e cum am zis si eu si stranger: vorbesti cu cineva de acolo sa o ia pe el (o cunostinta) si mai platesti asigurarea si impozitul (ca la noi doar ca un pic mai mari)

 

Bafta multa!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, in bulgaria inmatricularea nu se face pe cp, de exemplu: numerele si cartea de identitate, talon costa undeva la 50 euro, asigurarea undeva la 80-85 euro cu carte verde aici in functie de capacitatea cilindrica, procura 2-3 euro, act de vanzare cumparare 50-60 euro. Acum mai depinde si persoana care o trece pe numele lui ca vor in jur de 300-500 euro. Dezavantajul este ca inspectia tehnica se face anual, costa 15 euro si 10 euro spaga sa nu te trambaleze.
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat masina cu numere provizorii pe 3 luni . dupa ce mi-au expirat mi-am luat pe inca 3 luni ca sa intre noua taxa in vigoare

 

350 euro pe 3 luni cu tot cu asigurari .

 

am inteles ca dupa ce iti expira . mai poti circula o luna cu numere rosii , ceva de genul ,dar nu ma pricep dupa care trebuie sa o inscrii .

poti schimba numere provizorii timp de un an .

Link to comment
Share on other sites

Salut,dupa cate observ e cam incurcata treaba,cu prelungiri pe o luna,2,asa cu taraitu....ce sa zic,eu nu sunt genu sa ma complic cu o mie si una de acte...........iar cu inscrisul pe Bulgaria nu stiu ce sa zic.....,intru in contact cu toti bisnitarii,cu promisiuni desarte,minciuni in mare parte,ce sa zic...., mai studiez cat de cat problema,salut.
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat masina cu numere provizorii pe 3 luni . dupa ce mi-au expirat mi-am luat pe inca 3 luni ca sa intre noua taxa in vigoare

 

350 euro pe 3 luni cu tot cu asigurari .

 

am inteles ca dupa ce iti expira . mai poti circula o luna cu numere rosii , ceva de genul ,dar nu ma pricep dupa care trebuie sa o inscrii .

poti schimba numere provizorii timp de un an .

 

Ti-ai lut de 2 ori nr provizorii de germania? Din ce oras?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.