Jump to content

revitalizare scaune


Recommended Posts

Salut,

am un e39 din 2002, cu tapiterie piele, iar scaunele fata, in special cel de la sofer a suferit modificari atat de forma cit si de culoare ( s-a cam ros pielea ).

Doresc sa ii improspatez forma ( aripioarele laterale ) dar si sa-i schimb pielea de pe scaunele fata.

 

A mai facut cineva asa ceva? Daca nu, astept macar pareri.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

am un e39 din 2002, cu tapiterie piele, iar scaunele fata, in special cel de la sofer a suferit modificari atat de forma cit si de culoare ( s-a cam ros pielea ).

Doresc sa ii improspatez forma ( aripioarele laterale ) dar si sa-i schimb pielea de pe scaunele fata.

 

A mai facut cineva asa ceva? Daca nu, astept macar pareri.

 

Pentru forma poti sa cumperi doar buretele de la reprezentanta, cu pielea nu stiu daca gasesti husa de cumparat, si pe realOEM am vazut piele la metru dar la niste preturi astronomice.

Daca pielea nu e rupta sau taiata, o poti vopsi da e destul de complicat procesul.

Eu ce am facut pentru ca aveam aripioara de la sofer putin uzata, i-am dat cu incredere cu crema de pantofi si dupa aia am pus o solutie de intretinut pielea , am lasat-o 24 ore , si am sters unsoarea si a iesit superb, asa ca am dat si volanul si scaunul celalalt. Nu se ia deloc crema de pantofi.

 

P.S. Am inteles ca treaba cu vopseaua e destul de complicata s-o faci singur si sa iasa profesional.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

am un e39 din 2002, cu tapiterie piele, iar scaunele fata, in special cel de la sofer a suferit modificari atat de forma cit si de culoare ( s-a cam ros pielea ).

Doresc sa ii improspatez forma ( aripioarele laterale ) dar si sa-i schimb pielea de pe scaunele fata.

 

A mai facut cineva asa ceva? Daca nu, astept macar pareri.

 

Incearca aici.

A iesit destul de bine acel interior, pare destul de priceput...

Link to comment
Share on other sites

am mai gasit 2 site-uri cu firme specializate in interioare auto. Cica lucreaza cu piele "originala" agreeata de BMW. Dif de pret este de 150 euro max ( marius e mai ieftin ). Am vorbit cu cei de la firme, si unii mi-au spus ca cica trimit volanul la fabrica BMW ca sa faca cusatura ca cica e speciala. Scaunele le fac ei. Cei care trimit volanul in Germania sunt astia :http://www.full-leather.ro/
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu cei de la firme, si unii mi-au spus ca cica trimit volanul la fabrica BMW ca sa faca cusatura ca cica e speciala.

Cei de la firma aia o sa trimita probabil volanul la Arad la Takata, acolo se fac volanele pt.Bmw, Opel si mai ceva.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca astia se ocupa cu volanele la firma aia:

 

astia sunt de la firma de transport. Pt cusut cred ca folosesc vietnamezi mici care cos si mingiile de fotbal

 

Stiu ca nu pot sa am pretentii de la firmele din Romania, dar volanele si scaunele de la masinile noastre sunt facute tot de oameni si sincer imi doresc sa iasa ca si noi. Am sa fac vizite pe la firmele de tapiterie auto sa vad lucrari si sa cer lamuriri

Link to comment
Share on other sites

Deci,

Full Leather:

- imbracat volan = 250 eur fara tva

- scaune fata e 39 = 600-700 euro fara tva ( ambele)

- E 46 complet piele fara volan si burduf schimbator = 1200 euro fara tva

astia sunt aia cu trimisul volanului la fabrica

 

Vivacy Leather

volan = 100 euro

scaune fata e 39 =500 fara tva

E46 total = 900 euro fara tva

burduf = 150 ron

astia cica nu au tipare si fac pe loc

Link to comment
Share on other sites

Ce dracu sunt cu preturile alea? Eu am luat volan de M cu 10 butoane, complet cu 400 euro si am vandut unul in 3 spite sport tot cu butoane, fara airbag cu 125 euro si arata impecabil.

Stiu pe cineva care se ocupa cu piese aici in Olanda si vindea acum o luna interior E46 piele, nou cu 1200 euro.(parca aveau si incalzire). Asa ca mi se pare aberant sa dai 1200 euro ca sa-ti imbrace cineva tapiteria, ca oricum nu iese ca originalul si ma indoiesc ca-ti pun aia piele de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Deci,

Full Leather:

- imbracat volan = 250 eur fara tva

- scaune fata e 39 = 600-700 euro fara tva ( ambele)

- E 46 complet piele fara volan si burduf schimbator = 1200 euro fara tva

astia sunt aia cu trimisul volanului la fabrica

 

Mult prea scump.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.