Jump to content

O problema electrica


chriss

Recommended Posts

Din cand in cand imi aparea in bord ca e un bec ars pe spate stanga. Am desfacut capacul ala si am vz ca becul ala cu 2 faze era subred. Adica bulbul (sticla) nu mai era fixata de tabla aia (contactul). "Juca" asa, si m-am gandit ca asta e motivul pt care ba imi arata pe bord ca e ars, ba era ok, in functie de cum facea contact. Am cumparat altul, l-am pus si acu nu mai merge nici stanga nici dreapta. Se aprinde doar cel de pe mijloc, de la luneta, dar celelalte 2 nu. Ce s-o fi intamplat? Precizez ca nu am putut sa-l desfac cu mana (deoarece riscam sa-l rup de tot si sa ramana acolo partea metalica). Am folosit un cleste. Ma gandesc ca oi fi atins contactele alea pe acolo? Cine a desfacut stie ca in jurul becurilor sunt nijte table (contacte, probabil minusul). Pls, ce sa verific? S-o fi ars vreo siguranta? Care este? Si.. unde sunt sigurantele?
Link to comment
Share on other sites

-sigurantele sant in torpedou,pe partea de sus ai sa vezi doua cleme,rasucestele si trage panoul in jos,ai si schema in interior cu circuitele de la sigurante,vezi sig, nr 9.

sti cumva care e siguranta de la becul pentru masalier k la mine scrie in nemteste si nu iteleg nimik

multumes anticipat

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe net una in engleza. Tot numarul 9 scria si in aia, dar cand am coborat la masina, a 9-a siguranta din stanga spre dreapta (e una galbena de 5 amperi) nu avea nicio problema. Dar pe lista asta a mea din masina (care e in germana) in dreptul numarului 9 scrie "Bordcomputer". Cam aiurea. N-am computer de bord, dar acolo era o siguranta.

 

Eu aici am gasit schema in engleza: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...l=sigurante+e46

Dar din pacate nu am rezolvat problema. Dar sa fie oare siguranta din moment ce stopul de pe mijloc (de sus, de pe luneta) imi functioneaza?

Link to comment
Share on other sites

-sigurantele sant in torpedou,pe partea de sus ai sa vezi doua cleme,rasucestele si trage panoul in jos,ai si schema in interior cu circuitele de la sigurante,vezi sig, nr 9.

sti cumva care e siguranta de la becul pentru masalier k la mine scrie in nemteste si nu iteleg nimik

multumes anticipat

siguranta 27

Link to comment
Share on other sites

Este o aceeasi siguranta pentru toate 3 stopurile? Nu stiu ce sa-i fac si sunt enervat ca nu-mi dau seama ce ar putea fi. Am schimbat becu de pe stanga ca nu prea mergea si acu nu mai merge nici ala de pe dreapta?! Aiurea..
Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla daca scot de la airbag? Am verificat becurile de mi-a venit rau. Nu aveau cum sa crape asa amandoua deodata. Am sa mai vad maine, probabil ca asa o sa fac, o sa iau sigurantele la rand..

nu se intampla nimik dak nare contact.dak ai contactul pus si scoti siguranta de la air-bag iti ramane becul aprins in bord adik ramane air-bag-ul dezactivat

Link to comment
Share on other sites

Dar, daca nu e de la siguranta, ce ar putea fi? Sa fie o problema la ambele becuri e f putin probabil. O sa mai mesteresc azi pe la ea si daca nu-i dau de cap merg la vreun service ceva. Cred ca e ceva simplu ..pentru cine stie :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Ok. Deci le scot pe amandoua si pun doar unul. Si ce ar trebui? Sa se aprinda? Nu am acum aparat de masura. Am verificat siguranta 9 (pe randul de sus, de la stanga la dreapta, a 9-a siguranta. este una de 5A) si pare in regula. Deja incepe sa ma enerveze faza.. Pt ca o simt ca e simpla dar nu stiu ce sa-i fac..

 

Daca aprind pozitia ar trebui sa se aprinda cate 2 becuri pe fiecare stop, nu? Mie mi se aprinde doar cel din exterior. Cel cu 2 faze (care este si pt pozitie si pt frana) nu se aprinde deloc. Nici stanga nici dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Ok, i-am dat de cap in sfarsit! Am observat ca becul de pe dreapta era putin ..brunet :twoup: Dar filamentul era intreg. In fine, l-am scos si a disparut eroare din bord. Am cumparat altul, l-am inlocuit si acum merg toate. Am scapat cu doar 2 lei :twoup:

 

Cred ca se poate sterge topicul, nu e ceva din care ar putea invata si altii ceva.. Sau cum considerati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.