Jump to content

dupa accident


florentincristea

Recommended Posts

miercuri dimineata am derapat cu masina in com pantelimon intr o curba unde se scoate apa din canal si se pompeaza pe sosea. grabit din cale afara si somnoros si fara sa adaptez viteza la conditiile de trafic am avut un accident. rulam cu peste 120 km/h jos apa in abundenta, curba si inevitabil derapaj. va dati seama ca la aproximativ 120 130 sa ti se puna masina pe lat dintr o data nu e deloc usor sa o mai stapanesti. totusi m am straduit si am balansato de cateva ori, m am rasucit pana la urma si am izbit scoarul cu roata fata dr si apoi spate dupa care m am intors spre directia in care mergeam, adica spre bucuresti si m am oprit. avarii minime, zic eu. doua jante punte spate dr, bascule fuzeta planetara amortizor, 2 airbag uri tapiseria de usa dr fata, tapiseria de stalp dr fata, sarit pragul dr din cleme. aparatoare noroi dr fata si tunel aer, si alte cateva maruntaie din plastic cum ar fi suportul de cric dr spate.

 

multumim lui Dumnezeu ca am scapat cu atat si nu am lovit pe nimeni iar noi, adica eu si una din surorile mele nu am patit nimic. de fapt pe ea o doare cotul de la airbag si umarul de la centura probabil.

 

 

pana acum masina s a reparat cam 80%. la geometrie nu a iesit nimic ca ar fi deplasat, tabla nu a avut de suferit deci e bine.

 

mai am insa nevoie de sfaturi si piese. si anume airbagul de stalp si plafon l am gasit la 100 euro probabil ca il pun de luni incolo. ce nu stiu e bine ca pret si daca se da cu tot cu plasticele de pe stalp si plafon sau unde le gasesc ca sa l prind. plus ca nu stiu de unde desfac capatul din bord pe unde se umfla. mai terbuie tapiseria de usa dr si cea de pe stalp. ale mele s au rupt. se pot repara sau unde gasesc? clemele de plastic pt prag unde le gasesc si la fel suport de cric.aparatoare noroi si tunel am inteles ca se gasesc pe la filaret sau ceva de genu asta. mai mentionez ca a sarit si capsa de la motor. mi a repus o dolly caruia ii multumesc pt ajutor, dar intreb daca e nevoie sa fie inlocuita. nu cred ca ar mai sari data viitoare. si cam atat ca nu mi aduc aminte ce sa mai scriu. inca ceva. trebuie sterse erorile dupa ce inlocuiesc airbagurile. altceva mai ar fi de facut?

 

multumesc tuturor

Edited by florentincristea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.