Jump to content

Cum scapam de aproape orice ilegalitate comisa in trafic!?


slacker

Recommended Posts

m-am apucat dimineata asta sa scriu topicul,dar am adormit pe laptop ;) si nu am mai gasit nimic.imi cer scuze daca a fost sters de catre un moderator :twoup: .

 

noaptea asta,inainte de pod Fundeni,ma opreste politia :D , dupa ce sta si si se uita jumatate de ora in actele masinii( nu degeaba sunt bancurile cu politistiii care nu stiu sa citeasca :twoup: ) imi spune ca am fost oprit pt. radar cu 79 km/h :P .

m-am bucurat :P pt. ca asteptam de mult timp ocazia asta .

am fost abuzat de catevat ori si asteptam o ocazie ca asta sa abuzez si eu de ei si sa invat portilele de scapare (ff numeroase la ora actuala ).

am vorbit frumos cu ei si ca sa gasesc un motiv sa nu semnze procesul verbal ,un motiv elegant.l-am intrebat daca pot sa vad inregistrarea video si a inceput sa se balbaiasca si mi-am dat seama ca nu o sa imi arate( nu e obligat sa-ti arate in inregistrarea ? :) ) am mai intrebat odata si i-am spus ca nu semnez procesul verbal daca nu vad inregistrarea .

oricum nu semnam procesul indiferent ce mi-ar fii aratat ,dar vroiam sa nu ma creada nebun pt . un radar si sa gasesc un motiv cat mai elegant :D .

 

m-am luat cu ei in vorba si le-am spus ca daca nu imi ajunge instiintarea acasa in 30 de zile conform codului rutier am scapat si au mutit :D .

(deja ma luase de o parte unul : "de ce nu-ti cumperi si tu detector..sunt peste tot ?!",cu alte cuvinte "de ce nu scoti si tu 50 ron si te lasam sa pleci in treaba ta !?")banuiesc ca si-a dat seama ca sunt multe portite de scapare si a incercat pt ultima oara sa castige si el ceva din toate astea .

nu am domiciuliul in bucuresti si am sanse mari ca sa intarzie mai mult de o luna .e valabil si pentru cei cu domiciuliul in Bucuresti pt ca :

prima data vine normal. nu il ridic, se intoarce si vine o persoana la usa cu el ca sa semneze unul din membrii familiei.daca nu ii deschizi nu o sa ajunga timp de o luna......

stiu ca in 30 de zile se anuleaza amenda, punctele si alte sanctiuni .nu stiu exact ce trebuie sa fac pentru asta. rog pe cine stie sa posteze si cine are codul lor rutier sa il posteze sau sa ne spuna unde il putem gasi.

 

daca acum nu ajung mai departe , o sa mai iau un radar intentionat la care o sa semnez procesul si o sa merg in instanta cu el.

stiu ca sunt 1001 de conditii pt ei :

" sa fie procesul semnat de agent constatator

sa stea in conditii meteo favorabile

sa aiba inspectia pt radar facuta

sa fie intre anumite ore

etc

fparte multe si e suficient sa nu indeplineasca una ca sa scapi.

etc

etc. ( rog pe cine stie exact sau cine stie de unde se poate lua codul lor rutier sa posteze )

 

sunt dispus sa-mi sacrific timpul pe drumuri si prin procese s.a ca sa fiu pregatit pt. data viitoare cand o sa fiu abuzat de politie.

va rog sa ma ajutati cu informatii utile.

o sa va tin la curent .

 

IMPORTANT : informatiile din acest topic pot fii folosite doar atunci cand politia face abuz de voi .

Edited by slacker
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai tu te-ai apucat sa te arati viteaz fara sa te fi documentat inainte, fara sa cunosti legislatia ? :D

da :twoup: in speranta ca o sa gasesc sau ca o sa ma ajute cineva cu acel cod rutier

daca nu il gasesc asta e . raman cu amenda si punctele.

tot ce vreau e cand ma mai opreste pe Magheru agent constatator Catana Florin si imi spune ca am trecut pe rosu :D :twoup: ....sa stiu cum sa scap de abuz.

Link to comment
Share on other sites

slacker: ideea e sa-ti faci calcul, daca merita sa cheltuiesti bani si timp pe un proces cu ei, sau sa platesti o amenda... Chiar daca as avea dreptatea de partea mea decat sa pierd zile al rand cine stie pe unde pe la tribunale, mai bine platesc amenda si-mi vad de treaba, si daca tot vrei sa faci pe viteazul cu ei, suni la 112 si chemi o patrula rutiera si le spui ca aia fac abuz si vezi ce se intampla.

 

Pana la urma 2-3 puncte si o amenda de 50-100 roni nu mi se pare ca merita sa faci zarva si sa umbli pe la politie nustiu cata vreme. Merita doar daca incalci legea regulat.. atunci e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

slacker: ideea e sa-ti faci calcul, daca merita sa cheltuiesti bani si timp pe un proces cu ei, sau sa platesti o amenda... Chiar daca as avea dreptatea de partea mea decat sa pierd zile al rand cine stie pe unde pe la tribunale, mai bine platesc amenda si-mi vad de treaba, si daca tot vrei sa faci pe viteazul cu ei, suni la 112 si chemi o patrula rutiera si le spui ca aia fac abuz si vezi ce se intampla.

 

Pana la urma 2-3 puncte si o amenda de 50-100 roni nu mi se pare ca merita sa faci zarva si sa umbli pe la politie nustiu cata vreme. Merita doar daca incalci legea regulat.. atunci e alta poveste.

 

ai stat vreodata cu permisul suspendat din cauza unui abuz facut de politisti?

probabil ca nu si nu ma intelegi .

eu am stat mai bine de o luna .

la cate cate batai de cap am avut ca sa-mi trimita permisul la politia rutiera din judetul meu si atunci cand a trebuit sa merg la politia rutier din judetul meu pt ca bineinteles .de trimis din bucuresti il trimit dar inapoi nu si trebuie sa merg eu dupa el

2 zile pe drumuri, sofer dupa tine , timp , bani pierduti,oboseala, soare, aglomeratie etc. :twoup:

 

era mult mai simplu sa merg pana la tribunal bucuresti unde sa stiu bine codul rutier,ce am de spus si de facut si sa ma reprezint de unul singur si in 1-2 sentinte sa rezolv totul.

 

p.s: cand mi-a fost suspendat permisul pt. abuz am dat 1500 ron unui avocat renumit pt. ca pur si simplu inebuneam cand ma gandeam ca nu am gresit cu nimic dar permisul mi-a fost suspendat din cauza unui politist care nu a castigat decat ura .

 

greseala a fost ca am fost plecat si am uitat ca in termen de 15 zile sa fac contestatie .

 

vreau ca data viitoare sa fiu pregatit si daca pot sa fac toate astea unul singur nu are rost sa dau 1500 ron unui avocat..

 

cand o sa fii abuzat din partea politiei cred ca o sa ajungi la aceiasi parere cu mine.

 

chiar nu stie nimeni unde gasesc codul lor rutier ?

 

 

La coltu strazi unde se vind ziare.

La librarii.

La scoala de soferi.

La www.......com ( pe net ) man, suntem in 2008, ce naiba.

 

am cautat in unele librarii si chioscuri cu ziare fara succes. tot ce gasisem dar nu era complet era un articol dintr-un ziar in care erau trecute mai multe prevederi.

 

 

 

LE : la 112 nu rezolvi nimic.

 

ai 2 variante : 1 .Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

2 .Directia Generala Anticoruptie.

Edited by slacker
Link to comment
Share on other sites

Pai tu te-ai apucat sa te arati viteaz fara sa te fi documentat inainte, fara sa cunosti legislatia ? :D

da :twoup: in speranta ca o sa gasesc sau ca o sa ma ajute cineva cu acel cod rutier

daca nu il gasesc asta e . raman cu amenda si punctele.

tot ce vreau e cand ma mai opreste pe Magheru agent constatator Catana Florin si imi spune ca am trecut pe rosu :D :twoup: ....sa stiu cum sa scap de abuz.

Maturizeaza-te! Ce, chiar vrei sa o cauti cu lumanarea? Nu uita ca te pui cu unii, care , pe langa ca "au mintea odihnita", mai fac si cursuri periodice de aplicarea legislatiei....

Link to comment
Share on other sites

Pai tu te-ai apucat sa te arati viteaz fara sa te fi documentat inainte, fara sa cunosti legislatia ? :D

da :twoup: in speranta ca o sa gasesc sau ca o sa ma ajute cineva cu acel cod rutier

daca nu il gasesc asta e . raman cu amenda si punctele.

tot ce vreau e cand ma mai opreste pe Magheru agent constatator Catana Florin si imi spune ca am trecut pe rosu :D :twoup: ....sa stiu cum sa scap de abuz.

Maturizeaza-te! Ce, chiar vrei sa o cauti cu lumanarea? Nu uita ca te pui cu unii, care , pe langa ca "au mintea odihnita", mai fac si cursuri periodice de aplicarea legislatiei....

 

am mers linistit si mi-am vazut de treaba pana am intalnit prea multe abuzuri .

o sa invat legislatia si toate masurile de aparare indiferent cat o sa imi ia sa fac asta.

altii conduc sub influienta alcolului si scapa . pe motiv ca au boala si nu li se poate recolta sange .nu vreau sa fac asa pentru ca sunt un om corect si imi platesc greselile .

vreau doar sa ma pot apara de abuzuri .

Link to comment
Share on other sites

era mult mai simplu sa merg pana la tribunal bucuresti unde sa stiu bine codul rutier,ce am de spus si de facut si sa ma reprezint de unul singur si in 1-2 sentinte sa rezolv totul.

 

Pai cum e asa simplu, cand tu habar nu ai ce demersuri trebuie sa faci, habar nu ai daca ai temei legal, iti trebuie avocat, si asa mai departe ? eu inteleg ca fiecare are orgoliu, dar totusi de la un anumit punct e prostie, recunosc nu imi castig painea din condus si nu mi-e indiferent daca am permis sau nu, dar totusi nu e capat de lume, referitor la "scuzele" cu care scapa unii de la testu de alcolemie, sa sti ca multe sunt si basme, povesti de genu "masina din ardeal este oprita de politie de bucuresti, si politistu ma pune sa suflu in fiola, da eu cum sunt smecher de felu meu m-am gandit ca vor sa-mi traga teapa, si le-am zis ca eu vrea sa mergem sa imi recolteze sange, si atunci au dat-o intoarsa si am scapat" , astea-s multe baliverne si laude de la coltu blocului. De aproape un an de cand conduc masina actuala, nu am fost oprit niciodata la plezneala, am fost oprit de 2 ori pentru radare, si atunci in ambele cazuri mi s-a aratat cu cat m-au inregistrat , odata la unguri si odata in romania in localitate, nu am avut ce comenta.

 

Tu ce crezi ? ca mergi cu 40 si aia t eopresc sa-ti dea puncte ca ai avut 80 ? Sa fim seriosi

Link to comment
Share on other sites

mersi pentru link-uri .

am fost abuzat prin martie cand am stat mai bine de o luna fara permis,m-a oprit pe magheru o masina de politie pentru ca "am trecut pe rosu"

.daca as fii gresit nu mi-ar fi fost rusine sa recunosc ca am trecut pe rosu,dar cand stiu bine ce am facut si nu eram singur in masina inebunesc.

sa nu mai spun ca a doua zi am vazut tot un bmw, tot un baiat in jur de 20 de ani oprit in acelasi loc.ciudata coincidenta.

a fost mai complicat dar nu mai spun toata povestea, ideea e ca s-au luat degeaba de mine.

 

am mai dat de 2 ori cate 50 de euro . pentru "neacordare de prioritate" in ambele cazuri era o masina pe la 200 de metrii. te bagai de 5 ori cel putin dar eu " nu am acordat prioritate"

in ambele cazuri l-am intrebat pe sofer daca nu i-am acordat prioritate si a spus ca am mers regulamentar dar politia se facea ca nu aude soferul si continua sa scrie procesul.

 

acum nu stiu aproape nimic,dar pot invata.

nu e obligatoriu sa ai avocat.

te poti prezenta fara sau iti poti lua unul din oficiu.

o sa pierd sau nu unele procese , o sa am de pierdut sau de castigat , mai devreme sau mai tarziu am sa stiu sa-i fentez si eu pe ei atunci cand ei ma fenteaza pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Sincer credca trebuie sa ne asumam greselile, daca vasilica ala la care i-ai intrat in fata a fost nevoit sa apase frana, aia se numeste neacordare de prioritate..., atunci trebuia sa suni la 112 sa te plangi de abuz, ei nu aveau martori ca nu ai dat prioritate lui vasilica, tu aveai martor pe vasilica....

Inafara de asta trebuie sa mentionez ca nu prea tolerez trecerile pe galben-rosu.... ca din 3 trecerip pe galben rosu, una sigur e pe rosu...

Link to comment
Share on other sites

mersi pentru link-uri .

am fost abuzat prin martie cand am stat mai bine de o luna fara permis,m-a oprit pe magheru o masina de politie pentru ca "am trecut pe rosu"

.daca as fii gresit nu mi-ar fi fost rusine sa recunosc ca am trecut pe rosu,dar cand stiu bine ce am facut si nu eram singur in masina inebunesc.

sa nu mai spun ca a doua zi am vazut tot un bmw, tot un baiat in jur de 20 de ani oprit in acelasi loc.ciudata coincidenta.

a fost mai complicat dar nu mai spun toata povestea, ideea e ca s-au luat degeaba de mine.

 

am mai dat de 2 ori cate 50 de euro . pentru "neacordare de prioritate" in ambele cazuri era o masina pe la 200 de metrii. te bagai de 5 ori cel putin dar eu " nu am acordat prioritate"

in ambele cazuri l-am intrebat pe sofer daca nu i-am acordat prioritate si a spus ca am mers regulamentar dar politia se facea ca nu aude soferul si continua sa scrie procesul.

 

acum nu stiu aproape nimic,dar pot invata.

nu e obligatoriu sa ai avocat.

te poti prezenta fara sau iti poti lua unul din oficiu.

o sa pierd sau nu unele procese , o sa am de pierdut sau de castigat , mai devreme sau mai tarziu am sa stiu sa-i fentez si eu pe ei atunci cand ei ma fenteaza pe mine.

 

scuza-ma:

 

1. despre care rosu de pe Magheru este vorba? si in ce sens de circulatie? trec foarte des pe Magheru (Bucuresti), ma intereseaza. Apoi am sa-ti spun si eu ce foc rosu vad eu nerespectat aproape de fiecare data cand trec pe acolo, cu nesimtire (nu nestiinta) de unii.

 

2. cat despre faze cu acordat sau nu prioritate, daca tu erai considerat vinovat de catre politie, de ce a fost oprita si cealalta masina?

Link to comment
Share on other sites

scurta istorioara : fratele meu are 2 masini.In urma cu aprox. 6 luni il "ia radarul" in localitate prin Moldova.Din greseala ii da politistului certif.inmatriculare al masinii din garaj (neinrentionat) !!! Politistul intreaba prin statie ce viteza avea masina din garaj (???) si i se raspunde ca circula cu 78 km/h.Abea atunci a realizat si frati-meu ca i-a dat alt certificat. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Slacker, problema e la tine si e una mare daca i-ai dat actele in momentul in care ti-a spus ca ai trecut pe rosu, lucru nefiind adevarat.

Am patit-o acum cca.1 luna si nu am dat prioritate unui pieton de pe trecere pentru ca exact inainte de trecerea de pietoni statea politistul calare pe motor.

Bineinteles ca s-a luat dupa mine sa ma urecheze, sa imi ia permisu' sa imi ia milionu sau ce o fi vrand.

"- Daca stai ca o popica si ascunzi lumea dupa tine, nu pupi nimic".

"- Pai cum vine asta? Tot eu sunt de vina?"

"- Te-am pupat, mestere. Pa"

 

Si "pa" a fost!

Edited by white320ci
Link to comment
Share on other sites

scurta istorioara : fratele meu are 2 masini.In urma cu aprox. 6 luni il "ia radarul" in localitate prin Moldova.Din greseala ii da politistului certif.inmatriculare al masinii din garaj (neinrentionat) !!! Politistul intreaba prin statie ce viteza avea masina din garaj (???) si i se raspunde ca circula cu 78 km/h.Abea atunci a realizat si frati-meu ca i-a dat alt certificat. :twoup:

 

asta da istorioara; sper ca a platit in mai putin de 48h ca sa aiba 50% reducere, fratele tau.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.