Jump to content

Schimb ulei


Vummm

Recommended Posts

Salut am si eu un 320 ci si am o dilema referitoare la ulei...nu stiu de care sa-i pun 0 w 30 sau 5 w 30 in cartea masinii scrie k a avut 0 w 30 dar are undeva la 100 000 km si cam cati litri ar intra. Multumesc anticipat !
Link to comment
Share on other sites

uleiurile adevarate sunt testate de producatori pe undeva pe la 40 000km...acum ..romanul in general stie a poate avea surprize la calitate si conteaza foarte mult mediul in care merge masina si stilul de condus... daca mergi pe reprize se duce mai repede. 6,5 litri de cumparat.. 5w30
Link to comment
Share on other sites

Confirm ca intra 6,5l. In iarna am mers pe 5w40 si sincer imi cam halea ulei. De cand a dat caldura peste peste noi, am bagat 10w60 si merge perfect si nu am sesizat consum de ulei decat foarte discret.
Link to comment
Share on other sites

uleiurile adevarate sunt testate de producatori pe undeva pe la 40 000km

 

pentru o viata a motorului de 180.000 ..

 

 

am zis ca sunt testate de producatori ... deci poate ca stiu si ei ce fac ... apropo .. in DE se schimba uleiul la 30.000 si de aia cumparam noi masini de la ei cu 200.000 km :twoup:

Link to comment
Share on other sites

as luat castrol 0 w 30 k am inteles k are si niste aditivi misto in el si k protejeaza motorul...si + k masina numai pe din asta a mers pana acum, dar dak merg mai tare... imi trebui ceva mai vascos sau mai sintetic !?
Link to comment
Share on other sites

as luat castrol 0 w 30 k am inteles k are si niste aditivi misto in el si k protejeaza motorul...si + k masina numai pe din asta a mers pana acum, dar dak merg mai tare... imi trebui ceva mai vascos sau mai sintetic !?

Pentru motorul tau este recomandat 5W30 Castrol sau BMW Longlife.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

eu am avut bagat inainte Castrol 5w30 Magnatec,in prezent am 5w40 longlife(provenienta Germania)pe modelul 2171cmc;cred ca amandoua sunt la fel de bune si cele mai indicate pt. modelul asta;si recunosc ca se consuma ceva ulei dar sincer nu ma ingrijoreaza atata timp cat motorul nu semnaleaza alte nereguli(daca totusi consumul mai mare s-ar putea numi problema). Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

longlife-ul ala de la Bmw, e original sau nu?

Super intrebare :D. Oare masinile alea BMW pe care le vinde BMW or fi originale sau nu ? :twoup:

 

:twoup:

 

 

Cateodata ma intreb cum exista unii oameni ... Si paradoxal, exista.

Trecand peste mojicia ta ( era probabil o cugetare zisa in fata oglinzii ), tu nu realizezi ridicolul intrebarii tale ?

La reprezentantele BMW se vinde doar ulei marcat BMW, nu Castrol, nu Mobil sau altceva. Cum sa nu fie original un ulei BMW ?

Tu ce intelegi prin original ? Ce alt ulei poate fi mai "original" pentru un BMW decat un ulei BMW ?

Link to comment
Share on other sites

Stii care poate fi? Cel din Germania. Eu nu am zis ca cel de aici nu este, am intrebat. Si am intrebat cu un motiv bun, deoarece am facut distributie de ulei si stiu cum se intra la service-uri. La fel stiu cum se fabrica in Romania ulei, doar ambalajele fiind importate. Asa ca, scuza-ma, dar mi se pare normala si intemeiata retinerea mea.

 

Probabil nu ai inteles sensul raspunsului meu dinainte(se referea la naivitate). Imi cer scuze daca te-ai simtit jignit in vreun fel.

 

eu am avut bagat inainte Castrol 5w30 Magnatec,in prezent am 5w40 longlife(provenienta Germania)pe modelul 2171cmc;cred ca amandoua sunt la fel de bune si cele mai indicate pt. modelul asta;si recunosc ca se consuma ceva ulei dar sincer nu ma ingrijoreaza atata timp cat motorul nu semnaleaza alte nereguli(daca totusi consumul mai mare s-ar putea numi problema).

 

Ideea este ca masina nu mai este noua, motorul, vrand nevrand, are uzura, deci jocuri mai mari. 5w30/40 mi se pare un pic prea subtire ... A mai bagat cineva 10w40 in motor ca asta?

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Stii care poate fi? Cel din Germania. Eu nu am zis ca cel de aici nu este, am intrebat. Si am intrebat cu un motiv bun, deoarece am facut distributie de ulei si stiu cum se intra la service-uri. La fel stiu cum se fabrica in Romania ulei, doar ambalajele fiind importate. Asa ca, scuza-ma, dar mi se pare normala si intemeiata retinerea mea.

 

Probabil nu ai inteles sensul raspunsului meu dinainte(se referea la naivitate). Imi cer scuze daca te-ai simtit jignit in vreun fel.

 

eu am avut bagat inainte Castrol 5w30 Magnatec,in prezent am 5w40 longlife(provenienta Germania)pe modelul 2171cmc;cred ca amandoua sunt la fel de bune si cele mai indicate pt. modelul asta;si recunosc ca se consuma ceva ulei dar sincer nu ma ingrijoreaza atata timp cat motorul nu semnaleaza alte nereguli(daca totusi consumul mai mare s-ar putea numi problema).

 

Ideea este ca masina nu mai este noua, motorul, vrand nevrand, are uzura, deci jocuri mai mari. 5w30/40 mi se pare un pic prea subtire ... A mai bagat cineva 10w40 in motor ca asta?

Am avut eu la inceput, cand am cumparat masina 10W40 Castrol in motor. Nu te sfatuiesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.