Jump to content

Vreau sa- mi vand Passatul 2006


asc444

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred ca faci o comparatie a seriei 5 cu ea insesi.

 

Eu nu cred...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS : E vorba de seria 3 comparata cu seria 5...:twoup:

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

parerea mea sa iti iei bmw,stiu cum merg passaturile(de rasul lumii)+consum mare +zgomot,iar parerea mea despre vw=este facut fara gust ii doar lung si atat ,dar ii bun pentru romani

iar daca vrei bmw pentru consum,si daca vrei sa mergi cu 160-180 linistit cumpar-o

eu am un 318d touring dar m-am saturat de el,l-am luat pentru pentru consum 4.7l la suta ,dar acuma ma doare undeva de consum si de incalzirea globala,vand 318d si iau 530d sau 330d sau varianta pe benzina

Link to comment
Share on other sites

Vezi, asta imi place mie.

Problema e ca eu am cumparat numai masini noi toata viata.

Si vechiul mertan clasa c era ieftin.

Dar BMW asta sare de 35000.

Oricum a mea face 100 in 9 sec, bmw in 7.

Fiecare secunda inseamna cel putin 20000 eur.

Vand nevasta cheltuitoare...

Link to comment
Share on other sites

eu nu te acuz ca ti-ai luat bmw sau audi,parerea mea este ca nu se compara bmw cu audi si vw iar de mercedes nu stiu ce sa zic

am un unchi care are passat din 2006 cu toate dotarile cu 140 cai si 4motion si cand am mers cu el in sat mi-a dat masina sa o conduc ,si nu m-am putut tine dupa un 318i nici cum i-am dat talpa si am dus acu pana la 195km/h dar bmw mergea mai tare

eu am 318d eu in viteza a 5-ea sunt cu turatia la 2.000rpm la viteza de 100km

el cu passatu` in viteza a 6-ea ii cu turatia la 2.000rpm la viteza de 100km ,deci o viteza in plus ,dar degeaba

Link to comment
Share on other sites

Te contrazic. Eu am in a sasea 120 la 2000.

La 210 pe autosoarelui aveam 3800.

Passat nu e un gunoi.

Personal, cand am luat-o, nu am indraznit mai mult.

Acum, as putea lua si seria 5 in leasing

Dar la acelasi motor pierd jumatate de secunda

Nu mai vreau confort.

Link to comment
Share on other sites

l-am luat pentru pentru consum 4.7l la suta ,dar acuma ma doare undeva de consum si de incalzirea globala,vand 318d si iau 530d sau 330d sau varianta pe benzina

 

HAHAHAHAHA mi-ar place sa spun si eu asta peste 2-3 ani ... si vreau sa o spun!!!:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Confort Line plus:

jante aluminiu (cele mai ieftine)

vopsea metalizata (blue arctic)

faruri ceata

dubluclimatronic

computer bord plus (cu inchiderea automata a usilor la plecare, deblocare optionala)

cd 8 dif (rupere)

roata de rezerva (si asta se plateste)

volan schimbator piele

oricum, nu stiu daca bmw o are, da la asta touch pe toate geamurile

Link to comment
Share on other sites

sariti voi in cap la om, da pe unde a scos 4,3 si 5,5 cu VW scoate 6 cu bmw-u

 

Domnu ASC444: eu am un 525d e39 2001.. 163 cp, si scot in extraurban la viteze 120-160 consum de 6.3% la viteze sustinute peste 180 scot 7,1%... in restu fierbe inima de bmw.... uita-te pe topic de consum, si vezi la 320d.. cat iau in regim extraurban...

 

Orice diesel iti iei de la BMW nu o sa te sperie consumul, fata de passat, mie 525d-u imi consuma mai putin decat un Passat 1,9 TDI modelu vechi...

 

Confort Line plus:

jante aluminiu (cele mai ieftine)

vopsea metalizata (blue arctic)

faruri ceata

dubluclimatronic

computer bord plus (cu inchiderea automata a usilor la plecare, deblocare optionala)

cd 8 dif (rupere)

roata de rezerva (si asta se plateste)

volan schimbator piele

oricum, nu stiu daca bmw o are, da la asta touch pe toate geamurile

 

 

De te prezinti cu dotarile aste ala bmw.. cei care ti-au sarit in cap ca nu-ti iei bmw ptr consum, o sa-ti zica ca masina este cheala , deci un bmw cu putine dotari, are jante , vopsea metalizata, proiectoare, dubluclimatronic, BC, roata de rezerva, volan si schimbator de piele, si are si touch pe toate geamurile, sonorizarea e mai slabuta, in rest nu e greu sa gasesti cu CD magazie si eventual navi, comenzi pe volan, scaune incalzite.. etc.. deci la capitolul dotari, nu o sa cobori la masina cu dotari mai putine.

 

Acum, da

Cum am zis: sub 5 cm

 

 

De fapt sub 4 cm

 

 

4520 si 4820 diferenta este de 30 cm... nu 3 sau 4 sau 5 :twoup:

 

Te contrazic. Eu am in a sasea 120 la 2000.

La 210 pe autosoarelui aveam 3800.

Passat nu e un gunoi.

Personal, cand am luat-o, nu am indraznit mai mult.

Acum, as putea lua si seria 5 in leasing

Dar la acelasi motor pierd jumatate de secunda

Nu mai vreau confort.

 

asta e diferenta intre un VW si un BMW, in passat nu indraznesti mai mult, in bmw nu iti dai seama cum ai ajuns la viteza aia..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

asta e diferenta intre un VW si un BMW, in passat nu indraznesti mai mult, in bmw nu iti dai seama cum ai ajuns la viteza aia..

 

Bai da le-a zis Lifestyle asta bine de tot. Bravo prietene. Mai ales aceasta ultima vorba..

Link to comment
Share on other sites

eu nu te acuz ca ti-ai luat bmw sau audi,parerea mea este ca nu se compara bmw cu audi si vw iar de mercedes nu stiu ce sa zic

am un unchi care are passat din 2006 cu toate dotarile cu 140 cai si 4motion si cand am mers cu el in sat mi-a dat masina sa o conduc ,si nu m-am putut tine dupa un 318i nici cum i-am dat talpa si am dus acu pana la 195km/h dar bmw mergea mai tare

eu am 318d eu in viteza a 5-ea sunt cu turatia la 2.000rpm la viteza de 100km

el cu passatu` in viteza a 6-ea ii cu turatia la 2.000rpm la viteza de 100km ,deci o viteza in plus ,dar degeaba

 

Passat-uri de 140 de cai TDI-uri mananc zilnic pe ruta Craiova- Pitesti . :twoup:. au un caracter subvirator pe curbe de tot rahatul si nici in linie dreapta nu sunt cine stie ce. pe la 180-190km/h te uiti dupa ele in oglinda.

 

 

OnTopic: asc444. daca il iei pentru sigla si pentru consum .... clarrrr iti zic sa te reorientezi. un bmw se cumpara pentru performantele dinamice si pentru placerea de a-l conduce.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat consuma un 320d fata de un passat 1.9Tdi si nici nu ma intereseaza.

nu ma refer la consumul in realitate. ma refer doar la idee in sine. "imi iau bmw pentru ca imi consuma putin". personal nu agreez genul asta de gandire. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

fiecare isi ia masina din anumite considerente, nu putem noi sa i le impunem pe ale noastre. Omu vrea bmw da nu vrea sa-l uste la consum... si nu il usca un 320d.. daca era vorba de benzinar, il avertiza toata lumea la un consum dublu/triplu si isi vedea de treaba. :twoup: eu am zis realitatea, recunosc mi-e rusine ca imi consuma masina 6.3% si cand fac cluj - oradea si completez la plin, bag Euro 5.. sa nu ma duc cu 35 de lei sa platesc ca mi-e rusine... :twoup:, asta este...
Link to comment
Share on other sites

Confort Line plus:

jante aluminiu (cele mai ieftine)

vopsea metalizata (blue arctic)

faruri ceata

dubluclimatronic

computer bord plus (cu inchiderea automata a usilor la plecare, deblocare optionala)

cd 8 dif (rupere)

roata de rezerva (si asta se plateste)

volan schimbator piele

oricum, nu stiu daca bmw o are, da la asta touch pe toate geamurile

Ai ceva dotari pe pasat,e cam full :twoup: Cd-ul +cele 4 difuzoare de 15w si cele 4 sunt tweetere,cu siguranta rup tot.

Link to comment
Share on other sites

Cine poate scrie pertinent si cat mai obiectiv, ce avantaje as avea?

Eu, sa fiu cinstit l-as lua pentru sigla, dar modelul e 2005, cu un face lift in 2007. Bine, si ca acesta a fost visul meu din tinerete.

Am un Comfort Line. Am dat pe el, nou, 26000.

Mie mi se pare incredibil consumul de 4,1 extraurban, eu cu vw, scot sub 5,5 in conditii ideale (140 cp).

Cu multumiri.

 

Mai asc444 sincer pana acum nu am mai auzit pe cineva zicand ca vrea sa isi ia un bmw pentru consum, pentru sigla da. In general sunt cunoscute ca masini cu caracter sportiv si deci un consum pe masura, mai ales cele pe benzina dar nici cele diesel nu sunt mai prejos. Oricum, pentru a scoate cei 4,1l/100 trebuie sa mergi destul de batraneste, singur in masina si fara bagaje, cam asa sunt testate masinile si astfel scot ei consumul ala dat in carte, ca sa nu mai spunem de conditiile de trafic din Germania in comparatie cu ce e la noi(sucks). Dar eu zic sa il iei si doar pentru consum si sunt sigur ca dupe ce vei merge un pic cu el nu te va mai interesa consumul si oricum o sa fie o diferenta mare fata de Passat, dupa primele cateva curbe luate in forta o sa iti dai seama ca vrei sa intri si mai tare in urmatoarea pentru ca o sa simti ca masina poate, pentru asta o sa apreciezi BMW, si nu pentru consum. Dupa 2 A6 si un Mondeo am vrut si eu sa incerc BMW si pana acum am ramas la el si fata de celelalte marci premium, Audi si Mercedes, care si ele sunt foarte bune, BMW este singurul care parca te face sa simti ca traiesti la volan, iti da ratia de adrenalina de care ai nevoie. Audi, dupa parerea mea, imbina sporitivitatea cu eleganta si confortul dar nu exceleaza in nici una iar Mercedes a ramas fidel confortului pe cand BMW isi continua traditia de a produce masini sportive, vorbesc de modele produse in seria mare, nu vorbim de RS, M sau AMG.

Am mers si cu Passat din 2006, plin de dotari, nou, cu 30k km la bord si mi s-a parut foarte ieftin facut, materialele de slaba calitate in interior ca sa nu mai spun ca ii cedase motorul la 15-20k km din cauza pompei de ulei si din cate am inteles multe au avut problema asta care se rezolva in garantie normal dar mi se pare inacceptabil totusi. Sa nu mai spun de plasticele care scartaiau si trosneau, suspensia care in gropi ziceai ca se rupe, samd...mai ales pe drumuri mai proaste

Deci ia-ti BMW pentru ''consum'' si sa ne tii la curent dupa ce o sa mergi cu el, sunt sigur ca nu te va mai interesa consumul :twoup: , cel putin nu ala de 4,1. :twoup: si o sa fii super incantat de tinuta de drum a masinii si de senzatiile pe care ti le da.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.