Jump to content

Jante pentru iarna


slipici

Recommended Posts

Salutare,

 

Vreau sa-mi iau niste cauciucuri de iarna. Nu stiu daca ar trebui sa le dau jos pe astea de vara de pe jante si sa le pun pe celelalte si iar sa le schimb la primavara.

Mai degraba as cauta niste jante ieftine de bmw (eventual dezmembrari ???) pe care sa le pun pe alea de iarna si sa schimb toata roata.

Ce ziceti, voi cum faceti ?

Aveti idee pe unde gasesc jante ieftine ?

 

THX

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Vreau sa-mi iau niste cauciucuri de iarna. Nu stiu daca ar trebui sa le dau jos pe astea de vara de pe jante si sa le pun pe celelalte si iar sa le schimb la primavara.

Mai degraba as cauta niste jante ieftine de bmw (eventual dezmembrari ???) pe care sa le pun pe alea de iarna si sa schimb toata roata.

Ce ziceti, voi cum faceti ?

Aveti idee pe unde gasesc jante ieftine ?

 

THX

55392[/snapback]

 

 

Am eu 2 seturi de jante cu cauciucuri cu tot, le-am postat pe aici pe undeva dar pana acum nu le-am combinat. Da-mi un PM si poate le combinam.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Vreau sa-mi iau niste cauciucuri de iarna. Nu stiu daca ar trebui sa le dau jos pe astea de vara de pe jante si sa le pun pe celelalte si iar sa le schimb la primavara.

Mai degraba as cauta niste jante ieftine de bmw (eventual dezmembrari ???) pe care sa le pun pe alea de iarna si sa schimb toata roata.

Ce ziceti, voi cum faceti ?

Aveti idee pe unde gasesc jante ieftine ?

 

THX

55392[/snapback]

Ideea e ca trebuie sa-ti placa masina si in alea 3(?) luni de iarna. Decat sa pun niste uratenii pe ea 3 luni, eu mai degraba mi-as lua doar cauciucuri pentru jentile pe care le am. As unge bine baietii de la schimb sa nu le zgarie insa... ca problema principala pentru mine asta e, la fiecare incaltare/descaltare apar de regula julituri, ca doar nu e masina lor :blink:... Si daca le spui ca o janta alu originala BMW costa in medie 400eu se uita la tine de parca ai cazut *tu* de pe Luna!

 

Unii zic ca sarea ataca jentile de alu si de-aia e mai bine sa mergi cu tabla. Asa se intampla la ieftinatati vopsite de nea Gicu, eu la originale n-am patit in viata mea sa-mi manace sarea (sau altceva) din aliaj. Daca ai jante de la BMW sau ceva de buna calitate eu zic ca poti sa le lansezi si la zapada. Oricum, aici e si dupa cum te lasa inima :) Hmmm... Asa ca trebuie sa te gandesti la mai multe cand alegi daca sa-ti iei doar cauciucuri de zapada sau roti cu totul...

Link to comment
Share on other sites

SALUT....AM SI EU DE VANZARE 4 ANVELOPE DE IARNA CU JANTE DE TABLA...IN STARE EXCEPTIONALA..AM SI POZE LA ELE DACA VREI ITI TRIMIT PE MAIL...

MARIMEA : 195/65/R15...SUNT PE 5 PREZOANE IAR DISTANTA DINTRE PREZOANE ESTE DE 120MM (ATAT MASOARA DIAMETRUL CERCULUI FORMAT DE CELE 5 GAURII)...CAUCIUCURILE SUNT MARCA KUHMO SI AU CARNEA SUPER BUNA...IAR JANTELE SUNT APROAPE NOI....MI-E SI MILA DE ELE CA STAU IN GARAJ DEGEABA...EU LE LUASEM PENTRU MINE DIN GERMANIA DAR NU SE POTRIVESC LA PREZOANE..AM MONDEO DIN 2003...CAUCIUCURILE SUNT KOREENE CRED..DAR AM AUZIT CA SUNT BUNICELE...CAT DESPRE PRET EU CRED CA NE VOM INTELEGE...ASTEPT SA MA CONTACTEZI PE PM SAU PE YAHOO MESSANGER LA COJOCARU27 SAU LA TEL 0744 383 126...O SA LE PUN ORICUM SI LA PUBLICITATE SA PUN SI CEVA POZE...MULTA BAFTA.

post-924-1132327330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

FIST SORRY DACA AM POSTAT AIUREA CU CAUCIUCURILE...SI SECOND...AM UITAT SA PRECIZEZ PAREREA MEA LEGATA DE SCHIMBUL JANTEI CU TOTUL SAU DOAR A CAUCIUCURILOR....PROPLEMA NU AR FI SAREA .....CA SE DECOLOREAZA JANTA CA DOAR NU E ARIEL...PROBLEMA DE BAZA SUNT IN FAPT...SANTURILE IMENSE DE GHEATZA CU ZAPADA CARE SE FORMEAZA IN SPECIAL PE STRADUTELE MAI DOSITE SI CARE INEVITABIL ZGARAIE JANTA.....ASA CA MCHIS VERIFICA LA IARNA SA NU CUMVA SA-TI APARA JULITURI DIN ACEASTA CAUZA SI UN DE LA MONTAJ....( SA NU CREZI CA SUNT VRE-UN MECANIC JIGNIT IN ORGOLIU NICI PE DEPARTE) INSA ASTA E PAREREA MEA SI ASTA AM PATIT EU LA MASINA....BAFTA
Link to comment
Share on other sites

FIST SORRY DACA AM POSTAT AIUREA CU CAUCIUCURILE...SI SECOND...AM UITAT SA PRECIZEZ PAREREA MEA LEGATA DE SCHIMBUL JANTEI CU TOTUL SAU DOAR A CAUCIUCURILOR....PROPLEMA NU AR FI SAREA .....CA SE DECOLOREAZA JANTA CA DOAR NU E ARIEL...PROBLEMA DE BAZA SUNT IN FAPT...SANTURILE IMENSE DE GHEATZA CU ZAPADA CARE SE FORMEAZA IN SPECIAL PE STRADUTELE MAI DOSITE SI CARE INEVITABIL ZGARAIE JANTA.....ASA CA MCHIS VERIFICA LA IARNA SA NU CUMVA SA-TI APARA JULITURI DIN ACEASTA CAUZA SI UN DE LA MONTAJ....( SA NU CREZI CA SUNT VRE-UN MECANIC JIGNIT IN ORGOLIU NICI PE DEPARTE) INSA ASTA E PAREREA MEA SI ASTA AM PATIT EU LA MASINA....BAFTA

56672[/snapback]

No problem la exprimarea parerii :) macar asta suntem cu totii liberi sa avem.

 

Sunt de acord cu tine. Insa imi respect masina mult prea mult ca sa ma bag cu ea in santuri de gheata :) si nu glumesc. Ca dovada am deja 2 ierni cu setul de jante si nici o urma pe ele, doar un loc unde a agata-o nevasta-mea la o bordura de ciment :blink: La fel poti sa-ti strici janta de tabla la santuri de gheata, la fel poti sa strici janta de aluminiu la bordura de ciment, la fel poti sa nu-ti iei jante alu ca se strica, la fel poti sa-ti iei masina ieftina ca de ce sa mergi cu aia scumpa si faina ca daca o lovesti. Speri sa nu te superi pe enumerarea mea, am vrut doar sa subliniez ca chestia asta cu janta e evident o hotarare marcata de cat ti se pare de convenabil ca si multe altele de acest fel. Asa cum am zis, ideea e sa-ti placa masina si in alea 3 luni de zapada.. ca doar e un sfert de an :) Daca-i place cuiva cu jante de tabla e un fericit - e si ieftin si e si frumos (pentru el).

BAFTA LA VANZARE!

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord cu tine nici mie nu-mi place masina cu jante de tabla...parca un mai e aceeasi masina....insa daca la masina ii faci asigurare si stai linistit chiar daca e scumpa...la jante nu prea vad ce poti sa le faci...si crede-ma e cam greu sa eviti toate santurile care se formeaza iarna( cu primari nostri gospodari )....acum ce sa zic sper ca iarna asta va fi mai usoara....si ar mai fi o varianta dar nu sunt sigur...cica ar exista cauciucuri cu protectie pentru jante....cred ca cele mai bombate care ies putin in afara...dar nu stiu sigur....cat despre lovitul la bordura...aici depinde doar de noi....salutare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.