Jump to content

Accident


chriss

Recommended Posts

Păi dacă era un câine mare, cam slabe şanse să treacă peste el fără să-l agaţe.

 

Da, era normal să-l ocolească dacă avea cum.

 

Poate n-ai citit cu atentie. Am spus ca ar fi putut sa treaca lejer peste el, fara sa-l atinga. Dar cainele a ridicat capul. Asta se traduce printr-o crestere a inaltimii obstacolului. Fapt ce a produs impactul dintre cap si "burta" masinii. Simplu.

 

Multumesc pentru completare, "daca avea cum". Acum e mult mai bine.

 

Mah, am o nelamurire: Aveam vreo 60-70 maxim 80 km/h. Am franat blana. Am oprit cam in 15metri (aprox). E normal? Nu e cam mult? Am cauciucuri de iarna destul de uzate.. Nu stiu cum ar tb exact sa faca abs-ul, dar la mine se cam blocau rotile. Adica, era asa cu intreruperi. Eu credeam ca nu se blocheaza deloc dak ai abs

Daca aveai 60 km/h, distanta este absolut normala, chiar buna, n-ai nimic la frane. Daca aveai 80 km/h, atunci trebuie sa te felicitam. Ai cele mai bune frane puse pe un BMW de serie vreodata.

 

Nu stiu exact nici ce viteza aveam, nici nu am masurat cati metrii mi-au trebuit.

 

Cunosti cumva un site unde as putea sa vad distantele de franre la diferite viteze/conditii. As fi curios. Multumesc.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mah, am o nelamurire: Aveam vreo 60-70 maxim 80 km/h. Am franat blana. Am oprit cam in 15metri (aprox). E normal? Nu e cam mult? Am cauciucuri de iarna destul de uzate.. Nu stiu cum ar tb exact sa faca abs-ul, dar la mine se cam blocau rotile. Adica, era asa cu intreruperi. Eu credeam ca nu se blocheaza deloc dak ai abs

 

Poate gasesti...

 

mai e cineva de acord cu mine ca atunci cand claxonezi cainii dau tot timpul inapoi,iar pisicile sunt mai idioate..? :)

 

Ai facut un studiu? :)

 

nu,dar am intalnit mai multe pisici proaste.

Banuiesc ca sentimentul a fost reciproc. :)

 

Pisicile nu se dau inapoi pentru ca le este frica, ca orice alt animal.

Nu stiu cum te-ai simti tu daca o masa din fier de 50 de ori mai mare decat tine s-ar deplasa spre tine cu viteza.

 

 

De 50 de ori mai mare e putin spus. Poate mai degraba 100-120. Asta in cazul unui caine, d-apai la o pisica ;)

 

 

Dupa ce ca drumurile is cum is mai trebuie sa fac jaloane printre mortaciuni sau sa le feresc pe alea care inca nau ajuns :)

Link to comment
Share on other sites

Poate n-ai citit cu atentie. Am spus ca ar fi putut sa treaca lejer peste el, fara sa-l atinga. Dar cainele a ridicat capul. Asta se traduce printr-o crestere a inaltimii obstacolului. Fapt ce a produs impactul dintre cap si "burta" masinii. Simplu.

 

Eu privesc din punctul meu de vedere, maÂşina mea are suspensie sport. :)

Link to comment
Share on other sites

Aolo, am facut in weekend vreo 500km prin tara si am intalnit mai multe mortaciuni pe sosea decat gainati pe parbriz! :)

pai de unde sa nu fie...

daca aproape toti care vor sa scape de un caine sau pisica, le duce si le abandoneaza...

si te miri de unde sunt caini in zone unde cativa kilometri nu sunt case...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.