Jump to content

Copac+Seria5=love ?


Cypy46

Recommended Posts

In fine vad ca tu stii mai bine cum s-a intamplat desi eu am fost acolo si am auzit parerea ambilor soferi si a martorilor oculari. Asta cu Terano l-a asteptat pe bmw sa ajunga exact in dreptul lui ca sa i se poate baga in fata...e bine asa ? :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

In fine vad ca tu stii mai bine cum s-a intamplat desi eu am fost acolo si am auzit parerea ambilor soferi si a martorilor oculari. Asta cu Terano l-a asteptat pe bmw sa ajunga exact in dreptul lui ca sa i se poate baga in fata...e bine asa ? :twoup:)

Hmmm... ideea e ca ma dadeam si eu cu presupusul .. ca altfel .. de ce ai deschis acest topic?

Numai Politia poate stabili a cui e vina ...

Chiar si tu ... chiar daca ai fost la locul accidentului... si chiar daca l-ai fi vazut live .. tot nu ai fi avut nici o putere pentru ca Politia stabileste :twoup: a cui e vina :D

Link to comment
Share on other sites

In fine vad ca tu stii mai bine cum s-a intamplat desi eu am fost acolo si am auzit parerea ambilor soferi si a martorilor oculari. Asta cu Terano l-a asteptat pe bmw sa ajunga exact in dreptul lui ca sa i se poate baga in fata...e bine asa ? :twoup:)

Hmmm... ideea e ca ma dadeam si eu cu presupusul .. ca altfel .. de ce ai deschis acest topic?

Numai Politia poate stabili a cui e vina ...

Chiar si tu ... chiar daca ai fost la locul accidentului... si chiar daca l-ai fi vazut live .. tot nu ai fi avut nici o putere pentru ca Politia stabileste :twoup: a cui e vina :D

E clar ca o sa se dea culpa comuna la asa o faza pentru ca fiecare o sa zica ca el a semnalizat primul si celalalt s-a bagat. Numai ei...si nici ei nu cred ca stiu exact cine a gresit. Oricum mai vinovat e soferul BMW-ului avand in vedere ca pe langa circumstantele depasirii mai avea in fata si un autocar a carui sofer dupa accident s-a coborat jos sa-i mai spuna cateva de dulce.

Edited by Cypy46
Link to comment
Share on other sites

Exact ceea ce am spus si eu mai sus...

 

Oricum... stand stramb si judecand drept .. in cazul in care tipul cu jeepul respecta regulile de circulatie ... adica semnaliza din timp intentia schimbarii sensului de mers .. accidentul nu se intampla ... cum am mai zis .. mi-e greu sa cred ca ala cu bmw-ul se ducea ca un berbec in el .. in conditiile in care jeep=ul semnaliza .. mai ales ca venea si autocarul .. cum ai zis ... (ceea ce ma face sa cred cu atat mai mult ca ala cu jeepul e de vina)

Eu cred ca cel cu Jeepul a incercat sa faca stanga inaintea autocarului .. iar cel cu bmw-ul incerca sa il depaseasca ...

Dar repet .. asta e parerea mea .. personala :twoup: de om patit (bine .. la mine nu s-a intamplat nimic .. ca am reusit sa il ocolesc pe respectivul prin spate ..)

Link to comment
Share on other sites

Judecand la fel de drept daca iti vine autocar din fata tu te bagi in depasire ...intreb si eu? Stai frumos si iti vezi de treaba il lasi pe ala din fata daca il vezi ca e tampit.

Depinde .. daca ala cu jeepul mergea cu 20 km/h?

Nu e nimeni suficient de imbecil sa se bage intr-o depasire in linie dreapta daca nu are loc ... si sa se bazeze pe faptul ca cel care vine pe contrasens franeaza... sau .. cazurile sunt rare... aproape inexistente atunci cand spui ca cel care vine pe contrasens e o ditamai hardughia de autocar ..

Link to comment
Share on other sites

Nu, ideea era de soferi kamikadze in depasiri...sa nu-mi zici ca nu ti s-a intamplat niciodata sa vezi de astia ca inseamna ca nu esti sofer.

Sincer .. eu nu ma joc cu TIR-uri si cu autocare...

De-asta ziceam ca e putin probabil ca ala sa se fi bagat in depasire daca nu avea loc .. mai ales ca din fata venea un autocar ...

De kamikadze ... am si eu parte .. si nu de unu doi... de mai multi decat iti poti inchipui vreodata :twoup:

Dar ii iert ca partial nu e vina lor ... e si vina mea ..

Link to comment
Share on other sites

Din primele poze se vede clar ca semnalizarea stanga inca mai functiona la e60, deci omul era deja inscris in depasire sau macar avea intentia! Posibil ca cel cu Nissan-ul sa nu fi semnalizat din timp (sau deloc) ca altfel nu vad ce rost mai avea sa dea semnal !

Oricum astea sunt doar simple presupuneri ca sa nu ne plictisim!

Link to comment
Share on other sites

Din primele poze se vede clar ca semnalizarea stanga inca mai functiona la e60, deci omul era deja inscris in depasire sau macar avea intentia! Posibil ca cel cu Nissan-ul sa nu fi semnalizat din timp (sau deloc) ca altfel nu vad ce rost mai avea sa dea semnal !

Oricum astea sunt doar simple presupuneri ca sa nu ne plictisim!

Exact ...

Oricum .. judecand dupa aparente .. si din pct de vedere probabilistic .. vina e a celui cu Jeepul ...

Adica sunt sanse mai mari ca el sa fi fost de vina .. decat cel cu BMW-ul... nu?

Link to comment
Share on other sites

copacul din titlul topicului unde e?

Eeee... copac .. e o tufa de venetia .. pe acolo :twoup:

se pare ca aia e coroana lu copacu. acu' pricep partea cu "=love"

 

Din primele poze se vede clar ca semnalizarea stanga inca mai functiona la e60, deci omul era deja inscris in depasire sau macar avea intentia! Posibil ca cel cu Nissan-ul sa nu fi semnalizat din timp (sau deloc) ca altfel nu vad ce rost mai avea sa dea semnal !

Oricum astea sunt doar simple presupuneri ca sa nu ne plictisim!

Exact ...

Oricum .. judecand dupa aparente .. si din pct de vedere probabilistic .. vina e a celui cu Jeepul ...

Adica sunt sanse mai mari ca el sa fi fost de vina .. decat cel cu BMW-ul... nu?

daca viteza celui cu bmw era mai mare de 50km/h, sansele ii cresc vertiginos

Link to comment
Share on other sites

de cand e voie sa depasesti in intersectie???!!!!

 

chiar daca ala cu bmw a dat semnal, depasirea in intersectie este interzisa!!!

 

Intr-o intersectie dirijata (cu semne de circulatie) cum e cazul de fata ai voie sa depasesti . Ca nu e deloc indicat e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Extras din codul rutier:

INTERSECTIILE CU CIRCULATIA DIRIJATA

Dupa felul de dirijare intersectiile se impart in :

-intersectii dirijate de catre agenti de circulatie

- intersectii dirijate prin semnale luminoase

- intersectii dirijate prin indicatoare de prioritate ( in aceasta categorie sunt inculse si intersectiile cu sens giratoriu) |||||CAZUL DE FATA|||||

 

De asemenea in codul rutier se precizeaza faptul ca depasirea vehicolelor este interzisa doar in intersectii nedirijate. De cele dirijate nu se precizeaza nicaieri ca ar fi interzis acest lucru.

 

Art. 152.

(1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) in intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;

b)in apropierea varfurilor de rampa, cand vizibilitatea este redusa sub 50 m;

c) in curbe si in orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;

...............................................

 

E rusinos ca unii dintre noi circula pe strazi fara sa cunoasca nici macar regulile elementare de circulatie. Ne mai intrebam de ce se intampla atatea minunatii...

Edited by Cypy46
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu o intoarcem acuma, mai inainte imi spuneai ca sunt intr-o grava eroare si nu stiu ce e o intersectie dirijata si acuma incerci sa scoti camasa cu semnele de circulatie. Intradevar ma intreb si eu daca ne uitam la aceleasi poze.

Semnul STOP iti spune ceva?

post-5913-1215180104_thumb.jpg

Edited by Cypy46
Link to comment
Share on other sites

My bad, n-am vazut decat primele 4 poze de pe prima pagina, in care nu apare nici un indicator. :twoup:

 

PS: Nu scot nici o camasa, este foarte clar ce inseamna o intersectie dirijata. Daca nu e postat un militian, nu e sens giratoriu si nu are indicatoare de reglementare a prioritatii, intersectia e nedirijata :twoup:.

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.