Jump to content

Bmw e36 316i COMPACT


burningzoul

Recommended Posts

Va prezint masina mea , in care am bagat destul de mult dar ma mandresc cu ea cat pot:)

Bmw e36 316i 1994 aprox. 130 cp

Airbag sofer , AC,ABS,SERVO.

Schimbari aduse:

-Angel eyes FK cu lupa , culoare alb intens

-Xenon faza scurta

-Suspensii sport JOM , coborata 6 cm fatza si 4 spate

-Chip TUNING MAGNUM

-Filtru de aer high performance K&N

-Evacuare REMUS

-Oglinzi FK tip F1 lacrima

-Eleron Spate

-Jante BORBET de 16 cu bordura

-Sistem audio SONY Xplode , woofer + 4 boxe , amplif

-Schimbator MOMO ROSU-NEGRU

+ altele inca in constructie ,spoiler spate,stopuri spate,geamuri fumurii,interior piele negru+rosu.etc

 

Astept pareri si daca cumva careva dintre voi stie pe cineva in judetul Mures sau in jurul acestuia care se ocupa cu tuning la motor, as dori sa pun un 2.5 pe el si turbo, cineva mi-a spus ca se poate insa nu stiu sigur , cel care m-a ajutat pana acuma e plecat din tara si nu gasesc un mecanic calumea care sa se priceapa.

Pozele sunt facute mai demult , cand va fi gata masina complet voi adauga poze noi

Va multumesc

post-9318-1214784882_thumb.jpg

post-9318-1214784896_thumb.jpg

post-9318-1214784916_thumb.jpg

Edited by burningzoul
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Bmw e36 316i 1994 aprox. 120 cp

Airbag sofer , AC,ABS,SERVO.

Schimbari aduse:

-Angel eyes FK cu lupa , culoare alb intens

-Xenon faza scurta

-Suspensii sport JOM , coborata 6 cm fatza si 4 spate

-Chip TUNING MAGNUM

-Filtru de aer high performance K&N

-Evacuare REMUS

-Oglinzi FK tip F1 lacrima

-Eleron Spate

-Sistem audio SONY Xplode 4 boxe spate , condensator,woofer 350 +amplif magnat,dvd player 4"

-Schimbator MOMO ROSU-NEGRU

-Jante ThreeFace POWERBLACK 17", cauciucuri 225/45/zr17

-Stopuri Dectane

-Semnalizatoare aripa Dectane

-Grilaj Negru

-Geamuri Fumurii

-Body Kit bara fata,spate,praguri,capota,pleoape facut la comanda

 

 

Sunt inca in cautare de motor 2.0 sau 2.5 pe zona jud Mures,daca cumva este cineva din zona si dezmembreaza e36-uri.

 

Daca cineva e interesat mi-au ramas jantele vechi Borbet de 16" cu bordura si cauciucuri putin folosite de vara Continental 205 fata si 225 spate la un pret foarte bun , alte piese cum ar fi bara fata , bara spate,faruriile,stopurile,oglinziile,semnalizatoare laterale.

post-9318-1234133340_thumb.jpg

post-9318-1234133359_thumb.jpg

post-9318-1234133665_thumb.jpg

post-9318-1234133688_thumb.jpg

post-9318-1234133732_thumb.jpg

post-9318-1234133748_thumb.jpg

Edited by burningzoul
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu la ce te referi cand spui "brizbrizuri",am ales acest design datorita faptului ca arata "curat" si nu supraincarcat, desi am observat ca majoritatea celor de pe acest forum prefera o masina stock sau cel putin cu pachet M pe langa una schimbata radical, fiecare vede altfel,de aceea am pus poze noi sa vad o parere generala in afara zonei mele,unde aceste schimbari sunt bine venite:)

Caut de vreo 2-3 luni motor pentru schimb dar pana acuma nu am gasit nimic decat in bucuresti,e putin mai nasol cu transportul ( nu stiu cum il voi aduce pe asta de 1.6 acasa , mai ales timpul pierdut ca ar trebui sa stau vreo 2-3 zile)dar inca nu am renuntat la idee,mersi pentru ca ai fost sincer

Edited by burningzoul
Link to comment
Share on other sites

Compactul tau... hai sa iti spun ce imi place si ce nu imi place:

-ai 10+ pt capota si jante;

-desi sunt dealer Rieger Tuning, spoilerul de pe fata mie nu imi place deloc (replica M5), dar daca ii pui plasa neagra o sa arate mult mai bine, pentru ca se incadreaza si cu grilele si cu plasa de pe spate plus k rosu merge cu negru nu cu gri;

-pleoapele zic sa le schimbi cu unele intregi;

-pragurile probabil sunt facute din fibra, dar nu pre merge modelul.

-nu sunt adeptul kitului de M, dar oglinzile de M Ruls!!! (sunt de aceeasi parere si despre praguri);

-vopseste-i bandourile de pe latereal si manerul de la clanta in culoarea masinii (deoarece ai bandourile de pe fata si sp spate);

-mai poti sa ii adaugi si o pleoapa de luneta

 

Deci care e ideea, trebuie sa ii dai o linie masinii tale pt ca ai bara fata de Rieger, praguri custom (cu un mare minus de la mine), si bara spate de NTC. 3 lucruri desenate netinand cont una de cealalta.

Ai cateva lucruri minore de facut dar de efect

 

Pun si niste poze sa vezi putin diferentele.

 

P.S. Capota ai cumparat-o asa sau si moificat-o?

 

aaa.... pune niste folii omologate si pe fata

Si spoilerul fata ce a patit? De ce sta asa strans in partea dinspre roti?

 

Bafta si ne auzim!!!

post-15636-1234218579_thumb.jpg

post-15636-1234218589_thumb.jpg

post-15636-1234218597_thumb.jpg

post-15636-1234218649_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Compactul tau... hai sa iti spun ce imi place si ce nu imi place:

-ai 10+ pt capota si jante;

-desi sunt dealer Rieger Tuning, spoilerul de pe fata mie nu imi place deloc (replica M5), dar daca ii pui plasa neagra o sa arate mult mai bine, pentru ca se incadreaza si cu grilele si cu plasa de pe spate plus k rosu merge cu negru nu cu gri;

-pleoapele zic sa le schimbi cu unele intregi;

-pragurile probabil sunt facute din fibra, dar nu pre merge modelul.

-nu sunt adeptul kitului de M, dar oglinzile de M Ruls!!! (sunt de aceeasi parere si despre praguri);

-vopseste-i bandourile de pe latereal si manerul de la clanta in culoarea masinii (deoarece ai bandourile de pe fata si sp spate);

-mai poti sa ii adaugi si o pleoapa de luneta

 

Deci care e ideea, trebuie sa ii dai o linie masinii tale pt ca ai bara fata de Rieger, praguri custom (cu un mare minus de la mine), si bara spate de NTC. 3 lucruri desenate netinand cont una de cealalta.

Ai cateva lucruri minore de facut dar de efect

 

Pun si niste poze sa vezi putin diferentele.

 

P.S. Capota ai cumparat-o asa sau si moificat-o?

 

aaa.... pune niste folii omologate si pe fata

Si spoilerul fata ce a patit? De ce sta asa strans in partea dinspre roti?

 

Bafta si ne auzim!!!

 

Inca e de lucru la masina,am pus doar niste poze in stadiul in care e acuma , pentru ca la primele poze care le-am pus toti ziceau pe forum ca e tiganie masina si asa mai departe , si am vrut sa vad acuma pareriile dupa aproape 1 an trecut.

Incepem cu bara fata,e de mai slaba calitate decat restu,a fost primu lucru schimbat,si cu timpul s-a deformat putin lateral,ma gandesc sa o schimb in viitor.Cat de plasa din fata, arata urat , defapt ea a fost neagra,dar se para ca datorita calitatii a devenit cu timpul un gri mai inchis putin,in realitate arata a neagra,aia o voi schimba cat mai repede nu e mare problema,bandourile vor fi si ele vopsite deodata cu schimbatul plasei in fata , si cu ocazia asta voi scoate si emblema BMW din spate.

Crede-ma am vrut sa imi iau kit rieger,dar am zis sa fac ceva total deosebit, ce vreau eu e sa nu fie nimic M pe masina,de-acolo au fost scoase din calcul pragurile si oglinziile.Cat de oglinzi multi zic ca sunt prea mici,mie imi plac datorita aspectului care il dau cand privesti masina din fata.PLeoapele au fost intregi,dar o parte a fost rupta,si astfel nu am avut ce sa fac decat sa le egalez in lungime:( Nu cred ca mai pot sa le dau jos pentru ca sunt foarte bine lipite dar ma voi interesa.

Cu capota a fost o poveste lunga,pana la urma a iesit.Capota este cea originala , a fost modificata,prizele de aer au fost facute separat.

Am folii omologate si pe fata si pe spate , pe fata sunt cele de intensitate mai mica, fiind mai deschise pentru vizibilitate mai buna noaptea.In spate sunt de intensitate maxima si noaptea nu vad absolut nimic in luneta,si ma bucur intr-un fel ca in fata am mai deschise care nu imi creeaza probleme:) desi pe timp de zii se vede diferenta intre intensitate,noaptea par sa fie ambele la fel.

Voi tine cont de sfatul tau cu pleoapa de luneta, insa aceste modificari care le-ai prezentat si tu , si le stiu si eu, le consider minore care pot fi facute oricand si nu necesita o suma extrema de bani,pe langa motor de 2.0 sau 2.5 care il caut de ceva vreme si nu gasesc in zona mea , si nu prea as vrea sa ma duc in Buc sa il schimb la oricine,exista aici in mures cineva care se ocupa doar cu bmw-uri ,si am incredere in el,dar daca nu voi gasi pana la vara un motor,cred ca voi aduce din germania un 325 complet,si il voi tine pentru piese,cam asta ar fi cea mai corecta decizie dar mai costisitoare,tu ce parere ai,cum lucrezi in "domeniu" ce zici ca ar fi mai rentabil sa caut doar motor + instalatie si asa mai departe sau sa aduc o masina completa dupa care sa o dezmembrez?!

 

Frumos compactul,iese din tipar...in ultima vreme toate au kit M pe ele,a devenit banal.Cat a costat chiptuning-ul si se simte diferenta??

 

Se simte diferenta,masina accelereaza mult mai bine,si la putere as spune ca peste 4000 de ture se simte in plus.Mi-a adus cineva chip-ul si el l-a si montat,consumul a crescut cam cu 0.5-1l,dar cred ca voi renunta la el sau voi pune ceva mai performant.

Link to comment
Share on other sites

Voi tine cont de sfatul tau cu pleoapa de luneta, insa aceste modificari care le-ai prezentat si tu , si le stiu si eu, le consider minore care pot fi facute oricand si nu necesita o suma extrema de bani,pe langa motor de 2.0 sau 2.5 care il caut de ceva vreme si nu gasesc in zona mea , si nu prea as vrea sa ma duc in Buc sa il schimb la oricine,exista aici in mures cineva care se ocupa doar cu bmw-uri ,si am incredere in el,dar daca nu voi gasi pana la vara un motor,cred ca voi aduce din germania un 325 complet,si il voi tine pentru piese,cam asta ar fi cea mai corecta decizie dar mai costisitoare,tu ce parere ai,cum lucrezi in "domeniu" ce zici ca ar fi mai rentabil sa caut doar motor + instalatie si asa mai departe sau sa aduc o masina completa dupa care sa o dezmembrez?!

 

Si eu ti-am zis k sunt niste modificari minore dar de efect.

 

Cat despre treaba cu motorul... e mai bine daca iti aduci un 325 din Germania (dak ai destule fonduri), in ideea ca iti raman si alte piese de schimb. La vreo 2500E ajungi cu el in tara.

 

Ma interesez si eu in cj sa vad dak te pot ajuta cu un motor.

Link to comment
Share on other sites

Voi tine cont de sfatul tau cu pleoapa de luneta, insa aceste modificari care le-ai prezentat si tu , si le stiu si eu, le consider minore care pot fi facute oricand si nu necesita o suma extrema de bani,pe langa motor de 2.0 sau 2.5 care il caut de ceva vreme si nu gasesc in zona mea , si nu prea as vrea sa ma duc in Buc sa il schimb la oricine,exista aici in mures cineva care se ocupa doar cu bmw-uri ,si am incredere in el,dar daca nu voi gasi pana la vara un motor,cred ca voi aduce din germania un 325 complet,si il voi tine pentru piese,cam asta ar fi cea mai corecta decizie dar mai costisitoare,tu ce parere ai,cum lucrezi in "domeniu" ce zici ca ar fi mai rentabil sa caut doar motor + instalatie si asa mai departe sau sa aduc o masina completa dupa care sa o dezmembrez?!

 

Si eu ti-am zis k sunt niste modificari minore dar de efect.

 

Cat despre treaba cu motorul... e mai bine daca iti aduci un 325 din Germania (dak ai destule fonduri), in ideea ca iti raman si alte piese de schimb. La vreo 2500E ajungi cu el in tara.

 

Ma interesez si eu in cj sa vad dak te pot ajuta cu un motor.

 

daca cumva gasesti ceva de 2.0 sau 2.5 in cj ar fi foarte bine,clujul totusi nu e asa de departe de mures si m-as descurca cumva, daca vrei sa discutam mai multe despre pisicutze si alte teme de genul , da-mi un pm cu id-ul tau de mess.din cate m-am interesat,motorul este o piesa de schimb si se poate schimba fara probleme daca este facut de acelasi producator,in cazul asta BMW , si pentru omologare nu trebuie decat sa imi fac programare la R.A.R si sa imi schimbe talon dupa noile specificatii( nu trebuie platita taxa de "mediu" in plus sau chestii de genul doar pentru ca e motor mai mare)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Bmw e36 316i 1994 aprox. 120 cp

Airbag sofer , AC,ABS,SERVO.

Schimbari aduse:

-Angel eyes FK cu lupa , culoare alb intens

-Xenon faza scurta

-Suspensii sport JOM , coborata 6 cm fatza si 4 spate

-Chip TUNING MAGNUM

-Filtru de aer high performance K&N

-Evacuare REMUS

-Oglinzi FK tip F1 lacrima

-Eleron Spate

-Sistem audio SONY Xplode 4 boxe spate , condensator,woofer 350 +amplif magnat,dvd player 4"

-Schimbator MOMO ROSU-NEGRU

-Jante ThreeFace POWERBLACK 17", cauciucuri 225/45/zr17

-Stopuri Dectane

-Semnalizatoare aripa Dectane

-Grilaj Negru

-Geamuri Fumurii

-Body Kit bara fata,spate,praguri,capota,pleoape facut la comanda

 

 

Sunt inca in cautare de motor 2.0 sau 2.5 pe zona jud Mures,daca cumva este cineva din zona si dezmembreaza e36-uri.

 

Daca cineva e interesat mi-au ramas jantele vechi Borbet de 16" cu bordura si cauciucuri putin folosite de vara Continental 205 fata si 225 spate la un pret foarte bun , alte piese cum ar fi bara fata , bara spate,faruriile,stopurile,oglinziile,semnalizatoare laterale.

 

 

Am renuntat la ideea de a schimba motorul , e prea complicat cu omolgoarea si costa prea mult,din pacate masina este pusa la vanzare , pentru detalii P.M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.