Jump to content

E posibil sa traga mai prost cu filtru benzina nou?


Recommended Posts

Am schimbat filtrul de benzina original cu unul Mann si mi se pare ca masina trage mult mai prost! E posibil asa ceva? Sa fie filtrul respectiv prost din fabrica? A mai patit cineva?

Doua schimbari am facut: Filtrul de benzina Mann si am pus benzina Carerra 100 (OMV), in conditiile in care eu puneam EFIX de la Rompetrol!

 

Mi se pare LESINATA!

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat filtrul de benzina original cu unul Mann si mi se pare ca masina trage mult mai prost! E posibil asa ceva? Sa fie filtrul respectiv prost din fabrica? A mai patit cineva?

Doua schimbari am facut: Filtrul de benzina Mann si am pus benzina Carerra 100 (OMV), in conditiile in care eu puneam EFIX de la Rompetrol!

 

Mi se pare LESINATA!

Benzina e buna, filtrul nu....

Link to comment
Share on other sites

WTF! Inainte sa cumpar filtrul toata lumea...MANN, cele mai tari!

 

Acum ca l-am luat...MANN...hm...dubios! Nu e bun!

Nu mai stiu ce sa cred! In alta ordine de idei, masina a inceput sa traga mai prost dupa ce am schimbat uleiul, filtrul de ulei, alte consumabile + filtrul de benzina!

 

M-am gandit ca singurul element care ar fi putut influenta demarajul este filtrul de benzina! Inainte sa fac "revizia" masina tragea Muuult mai bine!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Mai degraba benzina de la OMV.

Eu alimentez intotdeauna de la OMW, si numai Carrera 100!

 

Niciodata nu am avut nici un fel de problema..

 

 

E drept ca poate maisna lui @alexxx fost "obisnuita" cu altfel de benzina....

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

O fii MANN fabricant pt BMW, dar la mine la filtrul de aer scrie KNECHT sau MAHLE.. nu retin acum..

 

In alta ordine de idei, MANN "recomanda" mai toate service-urile pentru ca se vand cel mai ieftin in regim en-gross. Nici eu nu stiam acest lucru pana acum cateva luni dar crede-ma ca daca ai stii pretul unui astfel de filtru la en-gross cand cumperi f multe ai ramane uimit ca tu dai 240 ron pe el..

 

Si filtrul de aer poate influenta demarajul, nu numai filtrul de combustibil.

Link to comment
Share on other sites

Pai cand am schimbat fitrul de aer tragea mai bine iar cand l-am pus si p-asta de benzina trage mai prost decat tragea inainte cu filtrul de aer vechi! Am suna la Filaret si au spus ca e imposibil ca masina sa traga mai prost de la filtrul de benzina!
Link to comment
Share on other sites

E posibil asa ceva? Sa fie filtrul respectiv prost din fabrica? A mai patit cineva?

 

Este foarte posibil pentru un filtru aftermarket.Poate fi distrus elementul filtrant din interior si obtureaza in loc sa filtreze :twoup:

Poti afla destul de usor daca de acolo este problema, il scoti si mergi un pic fara el sau verifici presiunea de benzina.

Link to comment
Share on other sites

O fii MANN fabricant pt BMW, dar la mine la filtrul de aer scrie KNECHT sau MAHLE.. nu retin acum..

 

In alta ordine de idei, MANN "recomanda" mai toate service-urile pentru ca se vand cel mai ieftin in regim en-gross. Nici eu nu stiam acest lucru pana acum cateva luni dar crede-ma ca daca ai stii pretul unui astfel de filtru la en-gross cand cumperi f multe ai ramane uimit ca tu dai 240 ron pe el..

 

Si filtrul de aer poate influenta demarajul, nu numai filtrul de combustibil.

 

Mann sunt foarte de calitate si vin pe original.

 

In concluzie, sunt foarte bune.

 

Chiar, ce marca e rec de BMW??

 

Originale BMW insa acelea sunt facute de Mann.

Link to comment
Share on other sites

E posibil asa ceva? Sa fie filtrul respectiv prost din fabrica? A mai patit cineva?

 

Este foarte posibil pentru un filtru aftermarket.Poate fi distrus elementul filtrant din interior si obtureaza in loc sa filtreze :twoup:

Poti afla destul de usor daca de acolo este problema, il scoti si mergi un pic fara el sau verifici presiunea de benzina.

 

Cum verific presiunea? Se poate pe tester?

Link to comment
Share on other sites

Mai degraba benzina de la OMV.

Eu alimentez intotdeauna de la OMW, si numai Carrera 100!

 

Niciodata nu am avut nici un fel de problema..

 

Cred ca depinde foarte mult de benzinarie.

 

De exemplu, Carrera 100 de la OMV-ul din Grozavesti e cam varza..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.