Jump to content

solutie curatat injectoare


lucian

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De evitat ambele variante.

 

Mai ales Dura Lube.

Gandeste-te putin .. unde e cea mai multa mizerie .. in injectoare sau in rezervor?

Daca ti-ai raspuns la intrebarea asta .. gandeste-te ce curata solutia respectiva .. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am o dilema: ce sa aleg intre solutie de curatat injectoaerele de la "2+2" si duralube?

e vb. de solutia care se toarna in rezervor, motor pe benzina...

dif. de pret intre ele e de aprox. 10 ron.

 

In principiu contin cam acelasi lucru.Poti incerca si STP, sau aditivul original de la BMW.

Daca nu ar fi recomandat banuiesc ca nu ar exista :twoup:

 

fac un drum pana la mare si ma gandisem sa-i bag ceva prin "vene" sa-i curete colesterolul.

 

Pai chiar nu ar strica,poate se mai curata depunerile de pe supape.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Curatirea s-a facut in fata mea si am stat langa ele tot timpul curatirii si am iesit de acolo si cred ca prindeam si ProTvu la cum aveam urechile, si daca ma chinuiam un pic prindeam si frecventa lui E.T. :twoup:

k, da-mi si mie niste repere: nume firma, locatie...

merci.

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar nu ar strica,poate se mai curata depunerile de pe supape.

Bavaria: gandeste logic:

In rezervor e foarte multa mizerie.

Bagi solutia in rezervor ... si mai intai curata mizeria de acolo .. dupa care ti-o baga in injectoare.

Adica... eu asha cred .. pentru ca mi-e greu sa cred ca solutia aia bagata in rezervor .. lasa mizeria de acolo in pace si se duce direct la injectoare...

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar nu ar strica,poate se mai curata depunerile de pe supape.

Bavaria: gandeste logic:

In rezervor e foarte multa mizerie.

Bagi solutia in rezervor ... si mai intai curata mizeria de acolo .. dupa care ti-o baga in injectoare.

Adica... eu asha cred .. pentru ca mi-e greu sa cred ca solutia aia bagata in rezervor .. lasa mizeria de acolo in pace si se duce direct la injectoare...

 

Gandeste un pic logic, exista si un filtru de benzina. :twoup:

 

 

In rezervor e foarte multa mizerie.

 

Sa nu exageram.

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar nu ar strica,poate se mai curata depunerile de pe supape.

Bavaria: gandeste logic:

In rezervor e foarte multa mizerie.

Bagi solutia in rezervor ... si mai intai curata mizeria de acolo .. dupa care ti-o baga in injectoare.

Adica... eu asha cred .. pentru ca mi-e greu sa cred ca solutia aia bagata in rezervor .. lasa mizeria de acolo in pace si se duce direct la injectoare...

 

Gandeste un pic logic, exista si un filtru de benzina. :twoup:

 

 

In rezervor e foarte multa mizerie.

 

Sa nu exageram.

Cum adica solutia curata mizeria din rezervor? Particulele se depun pe fundul rezervorului fara a fi nevoie de o solutie care sa le desprinda de acolo si intr-adevar filtrele de combustibil trebuie sa-si faca treaba, ca de aia se si infunda daca nu le schimbi la timp. Depunerile permanente sunt pe injectoare, supape, de aceea necesita curatire cu unele solutii sau ultrasunete. Probabil ca o solutie nu e la fel de eficienta ca si ultrasunetele, dar nu cred ca chiar nu au efect, probabil ca au mai mult un rol de a preveni depunerile decat de a curata efectiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

adevarat, acele solutii fac totusi ceva, dar nu ca ultrasunetele. caz concret: eu cu un pejo 1.4 hdi: am bagat motorina luata de undeva, si mi s-a aprins becul de engine..si se oprea din cand in cand motorul; am turnat niste Gunk d-ala ieftin, 100k sticluta, un pic mai concentrat, adica la 10l am pus un sfert de sticla..si minune, becul s-a stins smerge bine, iar filtrul de motorina aproape nou; mentionez ca nu era motorina de centrala, ci motorina cu care merg niste mercedesuri de 120000 euro bucata

 

deci, la combustibilii romanesti, acesti aditivi chiar merita bagati

 

bine, 524tdul meu are vreo 50000km facuti cu motorina"buna"..multa chiar cu un pic de ulei in ea, ulei lasat de pompa, si merge brici, mai bag un aditiv d-ala cand imi aduc aminte, acum iar am luat unul din Kaufland...si ma gandesc sa-i bag si unul de curatat injectioare si supape, dar il bag in concentratie dubla :twoup:

Link to comment
Share on other sites

adevarat, acele solutii fac totusi ceva, dar nu ca ultrasunetele. caz concret: eu cu un pejo 1.4 hdi: am bagat motorina luata de undeva, si mi s-a aprins becul de engine..si se oprea din cand in cand motorul; am turnat niste Gunk d-ala ieftin, 100k sticluta, un pic mai concentrat, adica la 10l am pus un sfert de sticla..si minune, becul s-a stins smerge bine, iar filtrul de motorina aproape nou; mentionez ca nu era motorina de centrala, ci motorina cu care merg niste mercedesuri de 120000 euro bucata

 

deci, la combustibilii romanesti, acesti aditivi chiar merita bagati

 

bine, 524tdul meu are vreo 50000km facuti cu motorina"buna"..multa chiar cu un pic de ulei in ea, ulei lasat de pompa, si merge brici, mai bag un aditiv d-ala cand imi aduc aminte, acum iar am luat unul din Kaufland...si ma gandesc sa-i bag si unul de curatat injectioare si supape, dar il bag in concentratie dubla :twoup:

 

 

MEGALENE!!!..de la METABOND..tratament pentru benzina!...vei vedea diferenta!!..acest produs vine numai pe original!!..nu s facute in Turcia*pentru Romania* cum sunt alte produse gen mobil1, sau chiar Castrol!! Atentie ce cumparati si bagati in masini!! Se vand produse sub aceeasi eticheta..dar calitate extraordinar de proasta!

 

Produsul METABOND MEGALENE este un aditiv pentru tratarea benzinei pentru motoare cu explozie. Acest produs este un dispersant multifunctional, cu actiune de curatire, pe baza de hidrocarburi, care arde fara cenusa si nu contine fosfor.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca si vinzi asa ceva, nu? :twoup:

 

Ciupanezule..sa ti zic ceva..acum ceva timp..cativa ani..un prieten mi a sugerat sa folosesc un produs care zicea el ca e fantastic pentru motor..tratamentul de ulei..si uleiul.METABOND. Nu stiam despre ce e vorba..l am luat din simpla curiozitate..oricum nu aveam nimic de pierdut...trebuia sa fac schimbul de ulei..si masina mea era pe atunci o Dacie nova..obosita rau.:twoup:...Crede ma ca s a vazut diferenta!!...tragea mai bine..motorul se auzea mai *rotund*..Va spun..o singura data tre sa folositi acest produs!..VA provoaca dependenta!..Asta e povestea mea..oricum..fiecare tine la masina lui..fiecare vrea ce i mai bun pentru masina lui...voi decideti ce cumparati si de unde ...ce bagati in masinile voastre:)

DA!..vand si folosesc de cel putin 4 ani acest produs (ulei, tratament de ulei, tratament de benzina etc)!...ar fi multe de zis despre el..dar nu aici..nu incerc sa fac pe cineva sa cumpere acest produs..dar parerea mea e ca METABOND este unul dintre cele mai bune produse din Europa!..cine cunoaste.stie despre ce vorbesc!

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule..sa ti zic ceva..acum ceva timp..cativa ani..un prieten mi a sugerat sa folosesc un produs care zicea el ca e fantastic pentru motor..tratamentul de ulei..si uleiul.METABOND. Nu stiam despre ce e vorba..l am luat din simpla curiozitate..oricum nu aveam nimic de pierdut...trebuia sa fac schimbul de ulei..si masina mea era pe atunci o Dacie nova..obosita rau.:twoup:...Crede ma ca s a vazut diferenta!!...tragea mai bine..motorul se auzea mai *rotund*..Va spun..o singura data tre sa folositi acest produs!..VA provoaca dependenta!..Asta e povestea mea..oricum..fiecare tine la masina lui..fiecare vrea ce i mai bun pentru masina lui...voi decideti ce cumparati si de unde ...ce bagati in masinile voastre:)

DA!..vand si folosesc de cel putin 4 ani acest produs (ulei, tratament de ulei, tratament de benzina etc)!...ar fi multe de zis despre el..dar nu aici..nu incerc sa fac pe cineva sa cumpere acest produs..dar parerea mea e ca METABOND este unul dintre cele mai bune produse din Europa!..cine cunoaste.stie despre ce vorbesc!

 

hahaha, cat suflet si pasiune in vanzarea de metabond.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca si vinzi asa ceva, nu? :twoup:

 

Ciupanezule..sa ti zic ceva..acum ceva timp..cativa ani..un prieten mi a sugerat sa folosesc un produs care zicea el ca e fantastic pentru motor..tratamentul de ulei..si uleiul.METABOND. Nu stiam despre ce e vorba..l am luat din simpla curiozitate..oricum nu aveam nimic de pierdut...trebuia sa fac schimbul de ulei..si masina mea era pe atunci o Dacie nova..obosita rau. :D ...Crede ma ca s a vazut diferenta!!...tragea mai bine..motorul se auzea mai *rotund*..Va spun..o singura data tre sa folositi acest produs!..VA provoaca dependenta!..Asta e povestea mea..oricum..fiecare tine la masina lui..fiecare vrea ce i mai bun pentru masina lui...voi decideti ce cumparati si de unde ...ce bagati in masinile voastre:)

DA!..vand si folosesc de cel putin 4 ani acest produs (ulei, tratament de ulei, tratament de benzina etc)!...ar fi multe de zis despre el..dar nu aici..nu incerc sa fac pe cineva sa cumpere acest produs..dar parerea mea e ca METABOND este unul dintre cele mai bune produse din Europa!..cine cunoaste.stie despre ce vorbesc!

 

Cum sa faci tu asa ceva? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

.Crede ma ca s a vazut diferenta!!...tragea mai bine..motorul se auzea mai *rotund*..Va spun..o singura data tre sa folositi acest produs!..VA provoaca dependenta!..Asta e povestea mea..oricum..fiecare tine la masina lui..fiecare vrea ce i mai bun pentru masina lui...voi decideti ce cumparati si de unde ...ce bagati in masinile voastre:)

DA!..vand si folosesc de cel putin 4 ani acest produs (ulei, tratament de ulei, tratament de benzina etc)!...ar fi multe de zis despre el..dar nu aici..nu incerc sa fac pe cineva sa cumpere acest produs..dar parerea mea e ca METABOND este unul dintre cele mai bune produse din Europa!..cine cunoaste.stie despre ce vorbesc!

 

Metabond este mult mai bun si decat Dura Lube,fara indoiala.

Si ai dreptate cand spui ca provoaca dependenta.Eu foloseam Dura Lube la fiecare schimb de ulei, pana a aparut Metabond.

La un moment dat m-am gandit sa pun numai Metabond in motor.Am intrebat la BMW si mi-au spus ca nu ar fi o idee foarte buna :twoup:

Probabil nu stiu ce vorbesc. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cum sa faci tu asa ceva? :twoup:

 

Ciupanezule..sa ti zic ceva...am ajuns la un anumit nivel in *afacerea* asta METABOND*, unde nu tre sa mai conving pe nimeni sa cumpere produsul acesta..am colaboratorii mei care fac treaba asta pentru mine..am clientii mei..care au cumparat acest produs o data..din simpla curiozitate..si s au intors pentru mai mult....DACA TII LA MASINA TA..TE INTERESEZI DE ACEST PRODUS..DACA NU..SA AI MULTA BAFTA IN CONTINUARE!!! ..si inca ceva..METABOND NU ARE NIMIC IN COMUN CU DURA LUBE!!

Edited by petry20
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule..sa ti zic ceva...am ajuns la un anumit nivel in *afacerea* asta METABOND*, unde nu tre sa mai conving pe nimeni sa cumpere produsul acesta..am colaboratorii mei care fac treaba asta pentru mine..am clientii mei..care au cumparat acest produs o data..din simpla curiozitate..si s au intors pentru mai mult....DACA TII LA MASINA TA..TE INTERESEZI DE ACEST PRODUS..DACA NU..SA AI MULTA BAFTA IN CONTINUARE!!! ..si inca ceva..METABOND NU ARE NIMIC IN COMUN CU DURA LUBE!!

 

 

Daca nu vroiai sa faci reclama nu postai in stilul acesta.

 

Ceea ce faci tu se numeste SPAM si se sanctioneaza conform regulamentului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.