Jump to content

Ce este filtrul de particule?


kemy

Recommended Posts

Buna seara!

Am un BMW 318d luna decembrie anul 2003 si maine vreau sa ma duc sa depun cererea pentru restituirea baniilor de la inmatriculare ma intreaba " Masina are motor diesel echipat cu filtru de particule ? " stie cineva daca bmw-ul meu are asa ceva ?

 

MULTUMESC!!! :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

Am un BMW 318d luna decembrie anul 2003 si maine vreau sa ma duc sa depun cererea pentru restituirea baniilor de la inmatriculare ma intreaba " Masina are motor diesel echipat cu filtru de particule ? " stie cineva daca bmw-ul meu are asa ceva ?

 

MULTUMESC!!! :twoup: :twoup:

 

 

cu parere de rau te anunt ca bmw-ul tau nu are filtre de particule!.....filtrele de particule au inceput sa se puna pe seriile care sunt euro 4

am un bmw seria 3 fabricatie decembrie 2003 si nu am acest filtru iar cand am intrebat si eu meseriasii mi-au spus ceea ce ti-am zis si eu acuma aici!

 

daca am gresit cu ceva imi cer scuze ...atata stiu atata spun!

Link to comment
Share on other sites

Se dau banii inapoi?Ca si eu vreu.Masina mea e euro4(dec.2004)si am platit aprox 1100 taxa.am ceva sanse sa primesc inapoi ceva?unde trebuie sa fac cerere.sau trebuie sa-i dau in judecata.

Da cica s-ar da banii inapoi dar nu toti doar o parte . Depinde de vechime sau daca ai filtru dinasta daca e pe motorina . Eu de exemplu am platit taxa la masina mea 1800 si cv de euro si acuma imi mai iau doar 550 de euro :twoup: :twoup: adik nici jumate . Succes!

Link to comment
Share on other sites

''deci'' daca nu ai filtru de particule si nu este euro 4, nu-ti mai da astia bani inapoi ? sau cum ?

 

Ba da, dar daca ai avea filtru de particule ai mai beneficia de inca 25 % reducere din taxa. Dar asta trebuie sa o completeze cei de la RAR impreuna cu noxele in cartea masinii.

Uite citat din lege:

 

(2) Ăn cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevĂŁzute cu filtru de particule, fapt confirmat de

Regia Autonomã "Registrul Auto Român", cuantumul taxei se reduce cu 25%.

Link to comment
Share on other sites

de unde pot afla emisiile de CO2 sau cat are masina mea(318d euro4).ca am vazut ca si de asta se tine cont la calcul

emisile CO2 le aflii din cartea masini (ai ca un talon de la BMW dupa care ti-a facut si rar) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

de unde pot afla emisiile de CO2 sau cat are masina mea(318d euro4).ca am vazut ca si de asta se tine cont la calcul

 

Oricum trebuie sa te duci la RAR sa platesti 25 de ron ca sa iti treaca in carte emisiile. O tampenie si niste bani dati aiurea. Ca sa nu mai zic ce aglomeratie e acolo pentru un nimic.

Inginerul se uita intr-un catalog si iti trece in carte ce scrie in catalog... Halal

Link to comment
Share on other sites

Pai merg.avand in vedere ca poate primesc vreo 600 de euro.imi iau niste jante de ei :twoup:

 

Eu am de recuperat cam 800... abia astept sa iau si eu ceva bani de la stat, ca toata viata am tot dat... Mama lor...

Link to comment
Share on other sites

Se dau banii inapoi?Ca si eu vreu.Masina mea e euro4(dec.2004)si am platit aprox 1100 taxa.am ceva sanse sa primesc inapoi ceva?unde trebuie sa fac cerere.sau trebuie sa-i dau in judecata.

Da cica s-ar da banii inapoi dar nu toti doar o parte . Depinde de vechime sau daca ai filtru dinasta daca e pe motorina . Eu de exemplu am platit taxa la masina mea 1800 si cv de euro si acuma imi mai iau doar 550 de euro :twoup: :twoup: adik nici jumate . Succes!

Gasiti aici http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php calculatorul pentru taxa de inmatriculare cat si diferenta ce se restituie

Edited by mahabidi
Link to comment
Share on other sites

Se dau banii inapoi?Ca si eu vreu.Masina mea e euro4(dec.2004)si am platit aprox 1100 taxa.am ceva sanse sa primesc inapoi ceva?unde trebuie sa fac cerere.sau trebuie sa-i dau in judecata.

Da cica s-ar da banii inapoi dar nu toti doar o parte . Depinde de vechime sau daca ai filtru dinasta daca e pe motorina . Eu de exemplu am platit taxa la masina mea 1800 si cv de euro si acuma imi mai iau doar 550 de euro :twoup: :twoup: adik nici jumate . Succes!

Gasiti aici http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php calculatorul pentru taxa de inmatriculare cat si diferenta ce se restituie

Da, dar nu stiu ce emisii are masina mea.

Link to comment
Share on other sites

Eu din 1800 mai iau 550 si sa vad dak ii iau si pe astia pt ca am fost ieri la rar sa imi trec emisiile pe cartea masinii din romania si erau peste 100 de persoane care se imbranceau si se certau cu inginerul de la rar! Am putut sa aflu doar ca puteti sa sunati la 9672 sa va faceti programari . Am sunat astazi si m-au programat tocmai vineri (4 iulie) la ora 10 .
Link to comment
Share on other sites

 

Scrie in lege:

http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/OUG...utovehicule.pdf Art. 9 pct. 2. Trebuie mers la RAR si ei sa-ti completeze in cartea masinii (daca nu scrie deja).

Uite si calculator cu filtru de particule inclus: http://www.protv.ro/stiri/taxa-auto/vezi-c...-taxa-auto.html

Link to comment
Share on other sites

:twoup: Probabil ca cei de la finante, iti vor calcula taxa de poluare dupa calculatorul de la PROTV nu dupa calculatorul lor de la finante

 

La RAR am fost, si la omu din fata mea, cand acesta a intrebat de filtru de particule, i-a spus "ingineru" ca la maisnile euro3 si euro4 este egal cu zero, mai multe nu stiu.

Pai daca mi-ai dat calculatoru de la PROTV, cand eu ti-am postat link la calculatoru de la finante :twoup: ce sa mai zic altceva ?

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

:twoup: Probabil ca cei de la finante, iti vor calcula taxa de poluare dupa calculatorul de la PROTV nu dupa calculatorul lor de la finante

 

La RAR am fost, si la omu din fata mea, cand acesta a intrebat de filtru de particule, i-a spus "ingineru" ca la maisnile euro3 si euro4 este egal cu zero, mai multe nu stiu.

Pai daca mi-ai dat calculatoru de la PROTV, cand eu ti-am postat link la calculatoru de la finante :twoup: ce sa mai zic altceva ?

 

Pai vezi ca ti-am dat si link cu Ordonanta de Urgenta afisata tot de pe site-ul mfinante. Acolo scrie clar la Art.9.2 "Ăn cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevĂŁzute cu filtru de particule, fapt confirmat de Regia AutonomĂŁ "Registrul Auto Român", cuantumul taxei se reduce cu 25%." Deci nu e deloc egal cu 0 cum a zis "ingineru", ci este egal cu -25% din taxa. Probabil in calculatorul de pe mfinante se trece valoarea 25 in casutza cota de reducere... Zic si eu...

Cum deocamdata e bulibaseala mare... eu unul mai astept sa se dumireasca si functionarii nostri cum sta treaba.

 

Scuze, dupa aia am verificat si eu, acolo la cota de reducere nu completezi tu nimic, ci iti dau ei rezultatul.

Oricum am inteles ca acest calcul de la taxa veche la taxa noua dureaza 2 zile... Poate au timp sa puna si cei -25%

:D

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca pentru restituire, se mai fac niste calcule... in functie de documentatia pe care o duci.. probabil ca si cu filtru de particule e ca si cu declaratia cu media anuala a km parcursi, beneficiezi de o reducere extra.. cin estie.

 

Mda, bulibaseala, confuzie, haos, pe scurt... Romania!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.