Jump to content

Sfat in scopul achizitiei unui Bmw seria 3 2000


catalin_moto

Recommended Posts

Mersi, masina a costat 7900 euro, are carte de service, toate actele in regula (sa nu va speriati ca e o chestie care sta sa cada), si cu restul de cheltuieli aditionale momentan ma dus cam pe la 9000. Plus taxa si restul actelor estimez undeva la 10.000. Uitati alta poza.

PS:aseara eram prea posomorat ca am aflat de faimoasa taxa de poluare si am omis un lucru, mai are si suspensii sport.

 

Am uitat sa te intreb crisa, cum a fost la inmatriculare, sau cel putin cum tiai luat numerele rosii, mie imi expira maine cele de germania si as vrea sa ma duc sa-mi iau rosii.

 

Te duci cu actele masinii (brieful si factura) in Pipera la Politie si iti iei in 5 minute numerele rosii. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

mersi cata. numai ca nu am factura, ci un contract de vanzare cumparare scris de mana (contractul este scris cuvant cu cuvant dupa ce mia spus un avocat, numai ca este scris de mana) ......intre mine si nenea care mi-a aduso. asta vreau sa stiu, o merge doar cu contractul asta? sau pentru ei e nevoie de o hartie scrisa la imprimanta? asta oricum se va rezolva, insa tinand cont ca maine imi expira numerele parca nu ma lasa sufletu sa o las in parcare sa se puna prafu pe ea pana imi vine contractul de vanzare cumparare dactilografiat.

 

si in ultimul rand, ce anume se traduce? doar brief mare/mic (talon/cartea masinii)?

Link to comment
Share on other sites

mersi cata. numai ca nu am factura, ci un contract de vanzare cumparare scris de mana (contractul este scris cuvant cu cuvant dupa ce mia spus un avocat, numai ca este scris de mana) ......intre mine si nenea care mi-a aduso. asta vreau sa stiu, o merge doar cu contractul asta? sau pentru ei e nevoie de o hartie scrisa la imprimanta? asta oricum se va rezolva, insa tinand cont ca maine imi expira numerele parca nu ma lasa sufletu sa o las in parcare sa se puna prafu pe ea pana imi vine contractul de vanzare cumparare dactilografiat.

 

si in ultimul rand, ce anume se traduce? doar brief mare/mic (talon/cartea masinii)?

e suficient contractul scris de mana intre voi 2, nu trebuie dactilografiat!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

da, am urmat pasii din lista si nu au fost probleme, apropo taxa de 7 RON la posta si cea de 13 RON la CEC. plus copie contract de vanzare cumparare dintre cel care mi-a aduso si vanzatorul din germania. In rest iei un bon de ordine si astepti....e bine macar ca scapi destul de repede odata ajuns la ghiseu. maxim 10 minute, daca nu esti ordonat sau te incurci in hartii si il zapacesti pe nenea politist.
Link to comment
Share on other sites

lista mi-a oferito kez, Documente necesare:

 

a)cererea solicitantului;

b)dovada asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, in termenul de valabilitate al acesteia;

c)dovada de plata a taxei de autorizare provizorie a circulatiei;

d)copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;

e)actul de identitate al solicitantului, in original si in copie;

f)dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar provizoriu si a garantiei de returnare a acestora;

g)dovada de plata a contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie;

h)copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.

 

ps : kez dau un cico daca avem sansa sa ne vedem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.