Jump to content

va rog sa ma lamuriti cu niste chestii e92 - 320d


oSerX

Recommended Posts

Salut,

 

Dupa multe parlamentari cu sotia mea ( care voia X5 - dar sincer ma cam depaseste si nu vreau sa devin sclavul la o masina ) ... am ajuns la concluzia ca pentru doi oameni ca noi, tinerei ... este suficient un 320d e92 ... in fine am decis asupra acestei masini. chiar daca o sa vina si vreun puradel in urmatorii 2-3 ani e ok, caci, acum nu avem de gand sa o dam mai devreme de 4-5 ani ...

 

am facut o configuratie primara pe site-ul bmw ....

 

e92 2l diesel - 177 cai

 

culoare alb alpin

tapiterie ( fie cea de baza, fie piele dakota rosie )

pachet confort

sistem de sunet hi-fi sau hi-fi profi ( ma mai gandesc )

parbriz care asigura confort climatic si protectie soare personalizata bmw

fara placute identificare model

pachet fumatori ( sa fie ca e gratis )

covorase

pachet oglinzi exterioare

xenon adaptiv

asistenta faza lunga ( merita ?? )

sunt in dubiu cu volanul M ... am asa ceva la seria 1 si sunt in dubiu ... pare mai rezistena pielea de pe volanul sport

 

sunt in dubiu mare daca sa pun sau nu cutie hidramata ... daca pun cutie hidramata atunci nu mai am optiunea de piele ( depasesc 40k eur ), dar nu ma atrage pielea sincer sa fiu ... dar toata lumea imi zice ca e mult mai confortabil si la drum intins sofatul cu, cutie automata. ...

 

as mai vrea sa scot optiunea de suspensie sport ( sincer vreau ceva confortabil caci m'am saturat cu seria 1 sa'mi zdrangane creierii in cap daca trec peste un cablu pe strada ...

 

saptamana viitoare vreau sa ma duc la mhs sau filaret ...... la care scot pretul mai mic la aia comand .... in leasing vreau sa o iau cu avans 50%+20%( rata reziduala ) in avans ... si restul leasing pe 5 ani ...... am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ai casco pe leasing ....... daca te certi cu casco ii ameninti cu firma de leasing si gata...... pace :twoup:

 

va rog sfatuiti-ma mai ales cine are e92 ... pt ca nu stiu nimic despre coupe si pana weekendul asta nu ma gandeam la el ....... eu asteptam facelift la e90 ....

 

multam .

 

 

LE: Alb arctic este alb alpin ?? ca pare a fi o culoare metalizata ... tine cumva de individual ??

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

m'am decis pun si idrive ...

 

va rog comentati si voi asupra alegerilor mele caci sincer eu as lua seria 3 sedan, dar nu ma impac cu consoarta ... cu toate ca asta o sa fie masina mea dupa ce vand e46... parca nu stiu .... macar incurajati'ma ca sunt asa in dubiu ...

Link to comment
Share on other sites

cam slabut motorul, am condus un asemenea motor si mi s-a parut lenes, masina noua si tremura schimbatorul in draci.

eu recomand minim un 325i sau 325d.

325i cu bmw efficient dinamics are consum in carte de 9.8%, nu cred sa consume mai mult de 12 in oras

325d poate fi tunat de Hartge la 271cp cand vrei mai multa putere

 

iti recomand tapiseria sa fie piele pearlpoint + textil antrachite black - e parca 770 euro optiunea + neaparat scaune sport. arata absolut beton.

nici tapiseria din textil antrachite black cu scaune sport nu arata rau.

sunetul Hi-Fi e destul, am ascultat si Logic 7 si nu este mare diferenta.

Daca o cumperi alba ( alpine white ), recomand sa aiba trapa. trapa neagra da superb pe culoarea asta, mai ales cand circuli cu trapa ridicata pe verticala.

 

despre parbrizul climatic stiu ca nu merg detectoarele radar.

faruri adaptive nu merita optiunea, in primul rand nu functioneaza peste 60 sau 70km/h + ai sanse mari sa se defecteze sistemul cand masina are 3-4 ani si nu mai ai garantie.

asistenta faza lunga am si eu pe ea mea si habar nu am cum functioneaza. eu circul 90% in oras, mi-am pus farurile pe automat si asa a ramas de 2 saptamani.

nu merita cutie automata pe un 320d, prea slab motorul si mai pierzi din performante daca pui automata :twoup:

jantele si suspensia de serie este foarte buna, nu o sa te scuture. eu inainte am avut un E46 cu pachet M sport si ma scutura mult mai tare ca asta, probabil de aia mi se pare si mai comoda suspensia la E92-ul meu.

 

din punctul meu de vedere sa ai aceste optiuni:

 

alpin white

trapa

scaune sport

piele pearlpoint + textil

pachet confort

monitor cu functie TV

bluetooth - e o optiune foarte tare, eu cand ma urc in masina, mi se conecteaza telefonul automat la masina si cand ma suna cineva aud pe handsfree-ul masinii, cand ies din masina se deconecteaza, in tot acest timp eu am telefonul in buzunar, nu trebuie sa fac nimic.

 

PS: daca vrei un 325i ( 40k pret DDP) care e pe stoc la bmw cluj cu 4k mai ieftin decat pretul de catalog, da un semn si eu te pot ajuta.

Link to comment
Share on other sites

pe seria 1 am ..

 

- trapa ....... si inafara de zilele cu putin soare sau spre seara sincer ma irita sa merg cu ea deschisa .... si sa dau 1000eur pe ceva care nu'mi mai place ... nu stiu ce sa zic ....

- hi-fi ...... am ascultat hi-fi profi si parca se aude mai bine ....... dar daca stau si ma gandesc mi'e suficient hi-fi ... o sa incerc sa ascult o aceeasi melodie pe ambele ...

- parbriz atermic am pe seria 3 si mi'e super cu el ...... pt detectoare ...... nu am detector :twoup: nici nu intentionez sa iau ... de obicei merg semi-calm :D nu am mai luat amenzi de 2 ani si ceva de nici un fel ..

-faruri adaptive - mi se par chiar misto pe seria 1 ..... de acelasi lucru mi'e frica si mie ca e posibil sa se defecteze dupa o vreme ...

 

-------

 

legat de motorizare nu vreau un motor mai mare ....... nu vreau sa alerg cu ea aiurea .... 177 cai mi se par ok .... pe seria 3 am 136 - sunt ok, pe seria 1 - 143 - cateodata mi se pare ca se sugruma motorul asta ... si 177 as vrea sa incerc la cineva ... motorul de 2l benzina cum e ?? ... si 325i imi surade cumva ..... hmmmm.... as vrea sa merg cu asa ceva cumva ... nu de alta dar maxim in 2-3 saptamani vreau sa dau comanda ...

 

preturile pe bmw.ro includ TVA. daca nu vrei navigatie, iti poti lua doar monitor cu functie TV si e 1800 euro

 

in pdf-ul lor vad ca monitor cu functia TV este 1950 ... dar nu stiu la ce ma ajuta TV-ul ... pt mine nici i-drive nu ma intereseaza prea tare ... dar mai merg prin europa cu treaba pe care o combin cu drumuri aiurea de "fun" .... si poate ma ajuta navi la o adica .... ( cu toate ca am un fujitsu siemens de 3 ani care'si face treaba mai mult decat onorabil ) ...

 

 

@Tien - am hotarat cu sotia ca masina este pt noi doi ..... nu pt noi i jumate din strada :D .... mai aveam niste prieteni care intotdeauna ne ziceau ... luati'va masina mare sa incapem si noi cu tot cu bagaje :D eu chiar vreau o masina doar pt noi ..... si poate un "puradel" peste un picutz timp ..... asa ca ...

 

acum cand vad cat costa asta ma gandesc ca am fost nebun de am dat 34mii pe seria 1 cu tot cu discount de ~13% :)

 

325d , are un prieten, meritã diferenÞa ... mai ales la 4-5 ani cât o Þii

 

acum ĂŽncercam sĂŁ configurez unul pe bmw.ro , ce preĂžuri mari la opĂžionale , wtf. ... 3000 euro pentru navigaĂžie professional ??? o fi Âşi fĂŁrĂŁ TVA. deja ajungi ĂŽn 50 mii lejer cu un E92 325d , mi se pare cam mult , se apropie de x5-ul ĂŁla 3.0si :twoup:

 

totusi dan nu ma bag la varianta cu x5 din state ca ma gandesc ca la o adika o sa ma sugrume daca apar probleme si nu de alta dar vreau cumva sa incepem si constructia la o casuta .... m'am saturat de stat la bloc ... lasam apartamentele la chirie si sa ne facem o casuta de nebunii ...

 

@DAN98 ... am tot vb saptamana asta cu ala in state ..... ba ca apare dieselul anul asta la final, ba la anul... ba naiba sa'i ia ... nici ei nu prea stiau sau nu voiau sa zica exact ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

am vazut pe stoc la bmw cluj si 320d, tot alpin white, nu merita sa dai comanda acuma, dai comanda in luna a-8a, iti vine masina prin luna a 10-a. o vei avea tot timpul anul de fabricatie 2008 si tu peste 2 luni esti deja in 2009. e o chestie psihica,la revanzare lumea va zice in 2012 ca masina are 4 ani, nu 3 ani cat are de fapt. eu as astepta pana in noiembrie pt comanda, sa mi-o fabrice prin ianuarie 2009 :twoup:

 

si sa nu mai zic ca pierzi vara fara e92 sub fund cand e clar cel mai frumos sa conduci un coupe alpin white.

Link to comment
Share on other sites

am vazut pe stoc la bmw cluj si 320d, tot alpin white, nu merita sa dai comanda acuma, dai comanda in luna a-8a, iti vine masina prin luna a 10-a. o vei avea tot timpul anul de fabricatie 2008 si tu peste 2 luni esti deja in 2009. e o chestie psihica,la revanzare lumea va zice in 2012 ca masina are 4 ani, nu 3 ani cat are de fapt. eu as astepta pana in noiembrie pt comanda, sa mi-o fabrice prin ianuarie 2009 :twoup:

 

si sa nu mai zic ca pierzi vara fara e92 sub fund cand e clar cel mai frumos sa conduci un coupe alpin white.

 

da e un aspect bine subliniat de tine faza cu luna/anul fabricatiei ... of ... dar chiar nu cred ca mai pot sta atat pentru faptul ca am comandat la e46 toata suspensia fata/spate, tot pentru revizie ..... si vreau sa o dau cat mai devreme si asta ar insemna sa raman cu seria 1 ( cu care de fapt merge sotia acum cand are chef sa mearga cu masina si nu cu taxiul ) si cu loganul ... pe care nu prea ma bazez la drumuri lungi ... of kewlya m'ai bagat rau de tot in idei ...

 

egat de faptul ca e vara/iarna nu ma intereseaza prea tare aspectul ca merg cu un coupe iarna ... la o adica o bag in garaj si merg fie cu loganul fie cu pejoul

 

legat de motorizare : eu fac cam 50-60k km pe an .... d'aia ma orientasem spre 320d ... as vrea sa;mi spuna cineva , ceva despre 320i ... 325i am in calcul .. ma gandesc dar deja incet incet sar peste pretul propus..... si sincer nu as vrea ..

 

vreau sa va mai intreb legat de volan sport/piele cu comenzi ....... ar fi mai indicat decat cel M ... la seria 1 am volan M si mi se pare cam ciudata pielea de pe el... eplacut ca e moale, e gros ... sta bine in mana ... dar parca nu'mi place pielea asa mult ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

@Tien - am hotarat cu sotia ca masina este pt noi doi ..... nu pt noi i jumate din strada :twoup: .... mai aveam niste prieteni care intotdeauna ne ziceau ... luati'va masina mare sa incapem si noi cu tot cu bagaje :twoup: eu chiar vreau o masina doar pt noi ..... si poate un "puradel" peste un picutz timp ..... asa ca ...

Ia-ti ce vrei atunci.....

 

Pe mine unul ma seaca motorizarea 320 D

 

325 D mai bine..

Link to comment
Share on other sites

320i e praf, nici nu te gandii la el.

du-te maine la bmw si vezi ca optiuni are 320d-ul din stoc de la cluj. eu l-am vazut, m-am uitat si in interior si e absolut superb, optiuni bine alese, din cate am vazut eu - scaune sport,piele,Hi-Fi,mp3 player,pachet confort, volan multifunctional. pretu e parca vreo 35cip dar deacolo sigur mai negociezi un 5%

 

intra pe messenger sa vorbim.

Link to comment
Share on other sites

6 cyl fac diferenta bine de tot, cu optiunile nush ce sa zic, ai ales oarecum bine , eu la trapa nu as renunta pentru nimic in lume, deesi ziua e inutilizabila(te omoara soarele) suporti de pahare sa ai(eu mor ca nu are fratemiu pe X5 pe fata, are doar in spate :twoup: )la a mea nu se mai pune problema de optiuni..e cheala sau aproape cheala
Link to comment
Share on other sites

deci m'am cam decis ......

 

o sa merg pe e92 - 320d

 

alb alpin

pachet confort

( volan multifunctional, oglinda electrocromata, cotiera fata culisanta, pachet compartimente depozitare, pdc, senzori ploaie/lumina,

pilot automat, pachet lumini, radio bmw profi )

pachet oglinzi exterioare

plafon antracit

scaune incalzite

parbriz atermic

jaluzea electrica luneta spate

pachet fumatori

hi-fi profi

 

maine ma duc sa discut de discount .... sper sa o comand pana la inceputul saptamanii viitoare

 

multumesc tuturor care m'au sfatuit ... va spun ca as fi mers pe 325d ... dar la asemenea motor as fi mers si pe cutie automata si uite asa saream cu 5000eur in plus ... poate cu ocazia ca trece vara scot un discount mai mare :twoup: cine naiba comanda coupe toamna ? :twoup:

 

LE: 10x Tzucul pt sfaturi ..... sincer ma speriasera colegii legat de "lipsa de vlaga" a 2l diesel ... oricum consider ca e suficietn

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

parbriz atermic poti renunta linistit la optiunea asta..

 

am pe seria 3 actuala si e un pic mai confortabil decat cel de pe seria 1 ...... dar ok .... o sa iau in calcul ... mentionez, din nou, nu am detector si nici nu doresc sa achizitionez unul curand. poti sa'mi aduci niste argumente pls

 

Azi am avb la leasing, telefonic - deja e aprobat leasingul :twoup: ... la 50% avans si 10% sau 20% rata reziduala platita in avans e deja aprobat ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

parbriz atermic poti renunta linistit la optiunea asta..

 

am pe seria 3 actuala si e un pic mai confortabil decat cel de pe seria 1 ...... dar ok .... o sa iau in calcul ... mentionez, din nou, nu am detector si nici nu doresc sa achizitionez unul curand. poti sa'mi aduci niste argumente pls

 

 

Pai spune-mi practic.. nu teoretic.. cu ce e mai bun decat un parbriz normal... deci repet practic.. diferente observate...

Link to comment
Share on other sites

parbriz atermic poti renunta linistit la optiunea asta..

 

am pe seria 3 actuala si e un pic mai confortabil decat cel de pe seria 1 ...... dar ok .... o sa iau in calcul ... mentionez, din nou, nu am detector si nici nu doresc sa achizitionez unul curand. poti sa'mi aduci niste argumente pls

 

 

Pai spune-mi practic.. nu teoretic.. cu ce e mai bun decat un parbriz normal... deci repet practic.. diferente observate...

 

se "simte" mai bine la ochi cand ai soarele in fata .......

 

a si am uitat ... geamurile spate si luneta fumurii ... protectie soare cred ca se numeste optiunea

Link to comment
Share on other sites

vinde "pejoul", loganul si e46-ele .. si mai bagi niste optiuni la coupe :D . eu asa as face . l-as umple de optiuni. mai tarziu poate o sa regreti ca nu ai ales sa ai mai multe pe ea. nu te lua dupa astia care spun ca nu are vlaga motorul de 177cp :twoup:. sunt oameni care au peste 200cp la masina lor .. e normal sa gandeasca asa.

eu nu as lua un e92 sau un e90 fara navi profi sau ecran tv ... e chestie de aspect , arata mult mai bine bordul cu.

a nu-ti lua faruri adaptive din cauza gandului ca poate se strica peste cativa ani ... mi se pare o prostie. orice se poate strica peste cativa ani nu doar farurile...

 

eu nu as avea rabdare sa astept pana in noiembrie cum spune kewyla :twoup:.

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

vinde "pejoul", loganul si e46-ele .. si mai bagi niste optiuni la coupe :D . eu asa as face . l-as umple de optiuni. mai tarziu poate o sa regreti ca nu ai ales sa ai mai multe pe ea. nu te lua dupa astia care spun ca nu are vlaga motorul de 177cp :twoup:. sunt oameni care au peste 200cp la masina lor .. e normal sa gandeasca asa.

eu nu as lua un e92 sau un e90 fara navi profi sau ecran tv ... e chestie de aspect , arata mult mai bine bordul cu.

a nu-ti lua faruri adaptive din cauza gandului ca poate se strica peste cativa ani ... mi se pare o prostie. orice se poate strica peste cativa ani nu doar farurile...

 

eu nu as avea rabdare sa astept pana in noiembrie cum spune kewyla :twoup:.

 

bafta.

 

ok ... sincer sa fiu in momentul de fata as prefera functia TV ... intrebarea e - se poate pune retrofit navigatia ??? caci sincer navi in momentul de fata mi se pare mai mult decat inutila ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.