Jump to content

va rog sa ma lamuriti cu niste chestii e92 - 320d


oSerX

Recommended Posts

vinde "pejoul", loganul si e46-ele .. si mai bagi niste optiuni la coupe :D . eu asa as face . l-as umple de optiuni. mai tarziu poate o sa regreti ca nu ai ales sa ai mai multe pe ea. nu te lua dupa astia care spun ca nu are vlaga motorul de 177cp :twoup:. sunt oameni care au peste 200cp la masina lor .. e normal sa gandeasca asa.

eu nu as lua un e92 sau un e90 fara navi profi sau ecran tv ... e chestie de aspect , arata mult mai bine bordul cu.

a nu-ti lua faruri adaptive din cauza gandului ca poate se strica peste cativa ani ... mi se pare o prostie. orice se poate strica peste cativa ani nu doar farurile...

 

eu nu as avea rabdare sa astept pana in noiembrie cum spune kewyla :twoup:.

 

bafta.

 

ok ... sincer sa fiu in momentul de fata as prefera functia TV ... intrebarea e - se poate pune retrofit navigatia ??? caci sincer navi in momentul de fata mi se pare mai mult decat inutila ...

 

 

Din diverse discutii pe forum, am inteles ca poti opta pentru Display + TV fara navi... si ca s-ar reduce de la 3300 euro cat ar costa navigatia.. la 1800 de euro.. doar display + TV

Link to comment
Share on other sites

in fine ... am fost azi la filaret .... o fi ea masina pt germania dar parca nici sa dau vreo mie de eur in plus nu suna frumos ...... nu ??

 

la mhs am luat urmatoarele :

 

vopsea alpin white

stofa fluid anthracit ( inca ma gandesc daca sau nu sa pun piele dakota rosie )

transmisie automata

pachet oglinzi exterioare

fara inscriptionare model

covorase din velur

scaune incalzite conducator si pasager

xenon + sistem spalare faruri

senzori ploaie/lumina

faruri adaptive

aer automat

sistem hi-fi profi

volan M

geamuri protectie individuala

jante aliaj usor 187 ( voi ce ziceti intre 187 si 185 ??? )

pachet confort

 

am dubii privind hi-fi profi pentru ca am pus seria 1 a mea cu hi-fi langa seria 3 a unui amic cu hi-fi profi, acelasi CD ... e adevarat ca se aude ceva mai bine hi-fi profi dar parca nu m'a convins de diferenta....

 

luni cred ca o comand :twoup:

 

LE: am mers azi prima oara in spatiu larg .... cu 330xd cu cutie hidramata ... mi'e frica pur si simplu cu ea ... pleci de pe loc cu piciorul pe frana ... ca altfel pleaca masina ... o sa'mi fie usor sa ma obisnuiesc cu ea ???

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

mircea .... ma mai gandeam la culoarea asemanatoare visinei putrede ... barbera red cred ....... ce ziceti ?? dar acolo tre sa pun si piele cred mai mult ca sigur ...

now we're talking! :twoup:

cam ca aia de o avea gbu pe e46. asta e pe e90/e92 e divina.

Link to comment
Share on other sites

mircea .... ma mai gandeam la culoarea asemanatoare visinei putrede ... barbera red cred ....... ce ziceti ?? dar acolo tre sa pun si piele cred mai mult ca sigur ...

 

Asta? :twoup:

 

http://img515.imageshack.us/img515/1456/brpicla0sm1.jpg

 

Nu stiu daca exista pe seria 1 insa este o culoare superba.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

da , despre aia e vorba ... dar e vorba de e92 . seria 1 o am tot alba ...

 

dupa ce am citit postul despre cutii m'am intors tot la manuala, mi'e si frica sa merg cu cea automata... sincer azi cand am mers cu masina aia mi se parea totul aiurea ...... fara suparare ..... nu e inca timpul de automata

 

la schimb o sa pun fie navi profi , fie tv .... ce mi'ati recomanda .....

 

PS: stiu ca poate sunt stresant, dar vreau pana poimaine sa stabilesc configuratia, sa bat palma cu bavaria ... si pana vine sa uit de masina ... nu vreau nici sa ma pripesc, nici sa arunc banii aiurea ...

Link to comment
Share on other sites

da , despre aia e vorba ... dar e vorba de e92 . seria 1 o am tot alba ...

 

dupa ce am citit postul despre cutii m'am intors tot la manuala, mi'e si frica sa merg cu cea automata... sincer azi cand am mers cu masina aia mi se parea totul aiurea ...... fara suparare ..... nu e inca timpul de automata

 

la schimb o sa pun fie navi profi , fie tv .... ce mi'ati recomanda .....

 

PS: stiu ca poate sunt stresant, dar vreau pana poimaine sa stabilesc configuratia, sa bat palma cu bavaria ... si pana vine sa uit de masina ... nu vreau nici sa ma pripesc, nici sa arunc banii aiurea ...

 

esti primul om care il aud ca merge cu o automata si nu ramane surprins in mod placut.... :twoup:

 

eu as lua navi profi. cred ca este mult mai util decat tv-ul. personal la tv nu prea ma uit nici acasa :twoup:).

Link to comment
Share on other sites

legat de cutie ....... imi place sa merg cand conduce altcineva ... :twoup: dar mie pur si simplu mi'e frica cu cutia automata .....imi place ca nu simt nimic cand schimba treptele .. ma rog ..... asta e ..... prefer optiuni in defavoarea unei cutii ...

 

am pus pe ea piele rosie, navi ..... si sper ca pana maine dimineata sa nu visez urat :twoup: .... sau piele neagra ???

 

ce e pielea novillo ???

 

 

LE: revin cu o intrebare ... la ce sunt folosite farurile pe interior daca nu comand optiunea de faruri adaptive ??? la flashuri sau se aprind la faza lunga ??

 

LE2: ce controale contin scaunele partial electrice ?? optiunea 4UA ?

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

iti trebuie un pic de obisnuinta pentru automata, eu am avut la passat si la pisica la inceput si eram ff multumit, e o relaxare totala , recomad automata cu ochii inchisi la orice tip de masina chiar si supersportiva iar pentru oras nu cred ca mai are rost sa discutam :twoup: parerea mea
Link to comment
Share on other sites

la partial electric:

 

actionare electrica ai la spatar doar.

actionare manuala ai la tot scaunul pe orizontal, si tot manual impingi scaunul mai in fata ca sa aibe loc sa se urce cineva in spate.

nu sunt sigur, dar cred ca reglarea scaunului pe inaltime se face tot electric.

in principiu e ok si partial electric, full electric are in plus 2 memorii la scaune si deplasarea electrica a scaunului pe orizontal.

 

eu sunt de parere ca la un motor de mic, cutia manuala e foarte buna.

imi place si mie culoarea aia visinie dar atunci cred ca trebuie sa schimbi si trimurile si eventual piele Saddle Brown sau crem.

o optiune importanta care ai uitat-o e incalzire in scaune ( 311 euro) care e foarte ultila.

sper ca ai pus volan multifunctional cu pilot automat.

 

keyless go nu te-ai gandit sa-i pui ?

as zice sa faci un efort pe bluetooth,e o optiune superba, handsfree-ul masinii functioneaza impecabil

Link to comment
Share on other sites

Comanda ramane dupa cum urmeaza :

 

coupe 320d

 

300 - vopsea alb alpin

313 - pachet oglinzi exterioare

320 - fara inscriptionare model

423 - covorase velur ( cred ca o sa le scot de pe lista leasingului si sa le achit separat )

441 - kit pentru fumatori

494 - scaune incalzite fata

502 - sistem spalare faruri

520 - faruri de ceata

521 - senzori ploaie si faruri automate

522 - faruri xenon

524 - faruri adaptive

534 - aer conditionat automat

609 - sistem navigatie profesionala

677 - sistem audio Hi-Fi Professional Logic7

710 - volan M

761 - geamuri cu protectie solara BMW individual

2c5 - jante aliaj usor 17" - 185

xxx - cutie automata ( aici m'am hotarat intr'un final ... masina asta ma intereseaza mult la confort )

7RS - pachet confort ( volan multifunctional, oglinda interioara electrocromata, pachet compartimente de depozitare, pdc spate, senzorii ploaie/lumina de mai sus, pilot automat, pachet lumini, radio bmw profi - ma rog se inlocuieste cu navi )

xxx - senzori PDC fata

 

cost ~35000-36000 fara TVA

 

AM UN DUBIU : are cineva asistent faza lunga ??? care comuta automat intre faza lunga/scurta ??? merita pus ?? optiunea costa 110 eur, deci nu e o avere.

 

 

LE: in pachetul confort intra si cotiera fata culisanta

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

superba masina :twoup: , mai ales ca ai pus Logic 7 si Navi prof, nu ai sa regreti nici un ban dat pe optiunile astea, pune voice control la navi prof, eu am aceasta optiune si o folosesc foarte des. prin voice control accesezi in 2 secunde o gramada de optiuni care in mod normal ti-ar trebuii 10-20 secunde sa le cauti + ca iti distrage atentia de la volan.

 

de exemplu spui: "radio select" , si comuta pe radio in meniul de unde poti selecta posturile, sau spui "Cd track 7" cand esti pe radio, si iti comuta pe cd pe piesa 7, sau poti zice: "phone list" si iti afiseaza agenda. in principiu poti accesa orice meniu din I-Drive prin voice control.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
daca nu ti ai comandat o,incearca un test drive cu 325i automata.de asta am eu :twoup:.dc vrei neaparat 320d incearca la baneasa(nu stiu cum se cheama reprezentanta de acolo...).din prima strigare tipul de acolo mi a facut o reducere de 2000 eu la cutia automata + un paket gratis(nu mai stiu ce pt ca asta a fost acu 3 luni).cred ca poti scoate mai bine;imi iesise o configuratie la 30 k eu fara tva cu xenon,steptronic senzori de parcare si lumina,dublu climatronic&altele..incearca totusi 325 i...:twoup:
Link to comment
Share on other sites

daca nu ti ai comandat o,incearca un test drive cu 325i automata.de asta am eu :twoup:.dc vrei neaparat 320d incearca la baneasa(nu stiu cum se cheama reprezentanta de acolo...).din prima strigare tipul de acolo mi a facut o reducere de 2000 eu la cutia automata + un paket gratis(nu mai stiu ce pt ca asta a fost acu 3 luni).cred ca poti scoate mai bine;imi iesise o configuratie la 30 k eu fara tva cu xenon,steptronic senzori de parcare si lumina,dublu climatronic&altele..incearca totusi 325 i...:twoup:

 

 

am comandat'o deja, am dat avansul de ceva vreme...... cica in saptamana 35 se produce si pana in 10-15 septembrie ar fi in tara..... nu o astept cu nerabdare ...... oricum pe 8 plecam in concediu, 8 zile in turcia apoi cred ca o sa trecem cu ferry spre atena undeva ....... si sa o luam agale in sus, spre tara ... deci daca vine pana pe 20-25 sept, e ok ....

 

as fi vrut si eu 325i ..... dar deja m'a dus masina ~43500eur si daca mai urcam u pic......... ameteam :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.