Jump to content

dezactivare ASC..... si DSC


kez86

Recommended Posts

Salutare,

 

astazi abia am observat o mica diferenta care nu stiu daca este normala.

la DSC daca il ti apasat mai mult iti apare in bord minunatul indicator galben plus cel de la frana de mana... pe galben, deci dezactiveaza tot si te lasa sa iti rupi capu' :twoup:

de curiozitate am incercat sa tin apasat mai mult si la al meu ASC.. dar surpriza pt mine ca nu se face becul de la frana de mana galben.. de fapt nici nu se aprinde.

acum, stiu ca ASC este mai rudimentar decat DSC dar va intreb, cei cu ASC(si nu numai) este normal sa se aprinda in bord doar "amicul" galben fara frana de mana pe galben?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

astazi abia am observat o mica diferenta care nu stiu daca este normala.

la DSC daca il ti apasat mai mult iti apare in bord minunatul indicator galben plus cel de la frana de mana... pe galben, deci dezactiveaza tot si te lasa sa iti rupi capu' :twoup:

de curiozitate am incercat sa tin apasat mai mult si la al meu ASC.. dar surpriza pt mine ca nu se face becul de la frana de mana galben.. de fapt nici nu se aprinde.

acum, stiu ca ASC este mai rudimentar decat DSC dar va intreb, cei cu ASC(si nu numai) este normal sa se aprinda in bord doar "amicul" galben fara frana de mana pe galben?

am incercat si eu faza cu DSC-ul , si apare si mie galbenuta aia :twoup: , dar ce s-a mai dezactivat , sau ce s-a intamplat dak a aparut si semnul ala galben al exclamarii ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu eu la prima apasare se dezactiveaza cel care taie puterea in caz de derapaj iar cand tii se dezactiveaza si controlul stabilitatii. Din pacate nu sunt familiar cu sistemele BMW asa ca nu stiu ce inseamna ASC, dar daca se refera la taierea puterii si nu ai si sistem de control al stabilitatii, e evident de ce nu se mai aprinde nimic... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

la prima apasare de buton se dezactiveaza DSC (dynamic stability control) si la apasare lunaga se dezactiveaza DTC (dynamic traction control) (sau invers nu mai stiu care primul), s-a mai disutat asta pe forum (poti folosi functia search)
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
la prima apasare de buton se dezactiveaza DSC (dynamic stability control) si la apasare lunaga se dezactiveaza DTC (dynamic traction control) (sau invers nu mai stiu care primul), s-a mai disutat asta pe forum (poti folosi functia search)

 

la prima apasare se ACTIVEAZA DTC, la apasare lunga se DEZACTIVEAZA DSC.

Link to comment
Share on other sites

ca si functii stiam ce fac dar nu eram sigur de faza cu a 2-a dezactivare ... se poate inchide daca deranjeaza

p.s. am folosit search ... citeste ce am intrebat de fapt.nu postam aiurea dar nu am gasit chestia asta nicaieri.

cheers!

Link to comment
Share on other sites

Eu am ASC la 320D/2002 si la prima apasare se aprinde ala galben din mijloc si la apasare lunga se aprinde si in galben semnul de la frana de mana

si la mine la fel, se aprind amandoua

330i/2002

 

stiam ca exista ASC si ASC+T, probabil ca celor care nu li se aprind, nu au si "+T"

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

ca si functii stiam ce fac dar nu eram sigur de faza cu a 2-a dezactivare ... se poate inchide daca deranjeaza

p.s. am folosit search ... citeste ce am intrebat de fapt.nu postam aiurea dar nu am gasit chestia asta nicaieri.

cheers!

Hey!!! Nu ai dece sa te iriti ca am zis de functia aia, oricum stiam ca s-a mai discutat!!!

 

Am vazut ca ai e46(fara face-lift) din cate stiu si tu ai la fel ca mine, la prima apasare se dezactiveaza DTC (care stii ce insemna si ce face sau nu mai face) si la apasarea lunga se dezactiveaza amandoua si DTC si DSC si se aprind 2 martori: triunghiul galben cu semnul exclamarii in mijloc si cel de la farna de mana doar ca la fel de culoare galbena!!!

 

Acum am fost la subiect??

Link to comment
Share on other sites

ca si functii stiam ce fac dar nu eram sigur de faza cu a 2-a dezactivare ... se poate inchide daca deranjeaza

p.s. am folosit search ... citeste ce am intrebat de fapt.nu postam aiurea dar nu am gasit chestia asta nicaieri.

cheers!

Hey!!! Nu ai dece sa te iriti ca am zis de functia aia, oricum stiam ca s-a mai discutat!!!

 

Am vazut ca ai e46(fara face-lift) din cate stiu si tu ai la fel ca mine, la prima apasare se dezactiveaza DTC (care stii ce insemna si ce face sau nu mai face) si la apasarea lunga se dezactiveaza amandoua si DTC si DSC si se aprind 2 martori: triunghiul galben cu semnul exclamarii in mijloc si cel de la farna de mana doar ca la fel de culoare galbena!!!

 

Acum am fost la subiect??

 

nu m-am iritat deloc...dar cred k 90 la suta din topicuri ajung off... decat asa mai bine fara :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E46-urile cu DSC au si DTC.

 

Nu toate E46-urile cu DSC au si DTC.

 

 

Inteleg.

 

Si cum iti dai seama daca un E46 cu DSC are si DTC?

 

In afara de apasarea butonului. :twoup:

 

In principiu dupa anul de fabricatie.

MK20 nu are functia DTC si s-a folosit pana la modele din 2002.

Masinile model 2002 folosesc MK60 care contine si DTC si controlul diferentialului,...si alte functii care nu existau la modelul vechi.

Mai difera dimensiunea unitatii hidraulice, difera senzorii de ABS, nu mai exista pompa electrica,...ai dupa ce sa le deosebesti.

 

ASC este ESP

 

Atunci DSC cine este? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.